| Zazen a întrebat:

Ce exprima stiinta(fizica quantica)despre Divin si ce exprima mitologia iudeo-crestina! ce parere aveti? http://www.trilulilu.ro/stiinta-sau-mitologia#ref=profil

12 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Una e ce spune știința și alta e credința personală a unui om de știință renumit.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru Zazen):

Tu se pare că nu ai înțeles nimic. Nu faci legături logice. Oamenii de știință au crezuri diferite atâta timp cât nu au dovezi. Nu toți oamenii de știință credeau ce credea Plank. Știința se ocupă cu fapturile demonstrate. Ceea ce credea Plank era strict opinia lui dar asta nu înseamnă că dacă el credea așa și așa e. Adevărul absolut nu îl are și oricât de sus ar fi o categorie de oameni, acea categorie va avea mereu oameni cu păreri distincte căci ceea ce nu cunoaștem nu avem cum să îl numim adevăr absolut. Tragi concluzii eronate, folosești o logică greșită.
Nici nu mă mir că tragi astfel de concluzii, tu deja presupui că am vreo treabă cu Biserica, alt lucru fals, sau că sunt copil, fals din nou. Nici măcar nu ai habar de ce crezuri am eu și prin a îți explica că faci legături ilogice pentru a trage concluzii eronate eu zic că ar trebui să ai habar că crezurile mele nu tind în aberații.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru Zazen):

Cred că îți lipsește logica. Ești într-o fază destul de critică. Nu am cum să te ajut eu.

| T0T a răspuns:

Tu mai treci pe la școală. Acolo se presupune că sunt materii care să îți dezvolte gândirea. Nu prea se vede efectul acestora asupra ta.

| drutzix a răspuns:

Ce legatura are fizica cuantica (vorbim romana totusi) cu divinitatea? laughing
Plank era luteran, bravo lui, nimeni nu e perfect.
Credinta lui personala =/= faptul stiintific.

Răspuns utilizator avertizat
| drutzix a răspuns (pentru Zazen):

Tu nu ai inteles nimic, esti total pe dinafara si mai te consideri si inteligent laughing (probabil suferi de efectul Dunning-Kruger)
In primul rand sunt ateu deci nu cred ce ai presupus tu.
Max Planck si-a spus PAREREA cand a spus asta. PAREREA LUI PERSONALA nu un FAPT stiintific.
Faptul ca un om de stiinta crede ceva fara dovezi nu inseamna ca stiinta suporta acel fapt.
Pascal era crestin si a facut si o greseala logica faimoasa numita Pariul lui Pascal.
Einstein credea ca fizica cuantica e o tampenie si a introdus constanta cosmologica.
Oamenii de stiinta sunt oameni si fac greseli tot timpul. Ce e frumos la stiinta e ca se autocorecteaza, daca unul face o greseala ceilalti o sa-i demonstreze contrariul.

Tu presupui ca daca un om de stiinta credea ceva rezulta ca stiinta ne demonstreaza acel ceva ceea ce nu este doar fals, este idiotic.

Cred ca nu ai toate tiglele pe casa.

Răspuns utilizator avertizat
| drutzix a răspuns (pentru Zazen):

Ai dreptate, nu am ce discuta cu persoane care ii numesc pe aia care ii contrazic "pupatori de moaste" si copii.
"Argumente" puerile ca asta am vazut la toti inteligentii. Daca aveai ceva interesant de spus ai fi spus.

Răspuns utilizator avertizat