| werewolfbruno a întrebat:

Ce lecturi imi recomandati in legatura cu reiki ezoterism controlarea energiilor corpului reptilieni anunaki (mentionez ca am 12 ani si nu am mai citit nimic din zona asta plz ceva simplu ci de inceput)plz

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Pentru că Reiki are rădăcini în hinduism, trebuie spus că hinduismul este o religie cu peste o mie de zeităţi (printre care şi zeiţa morţii). Este religia în care "idealul" este reprezentat de moartea şi dispariţia sufletului sau în care există "teoria" reîncarnării în gândaci şi moluşte (pentru că după propria lor teorie şi după textele lor originale, reîncarnarea tot în om fiind practic imposibilă)? Religia în care oamenii fac pelerinaj şi beau apă din cel mai infect fluviu din lume (Gange), în timp ce doar la câţiva metri, plutesc cadavre de animale şi oameni (acolo fiind locul în care ritualic se descotorosesc de ele!)? Ce avantaje îţi oferă ţie aici, ca să se merite, pentru că dincolo îţi vei fi compromis mântuirea, pe mâinile duhurilor care "inspiră" şi care dau o oarecare putere acelor "guru"?

Un coleg de-al meu a practicat rătăcirea asta (Reiki) înainte să devină credincios. Este un fel de şamanism, vrăjitorie. În urma unui studiu prelungit (14 ani), se promit nişte puteri despre care spun ei că ar veni din cosmos, dar care de fapt, în realitate, provin din "spaţiul libertăţii" energiilor "îngerilor căzuţi", ale demonilor. Citeşte mai multe în cartea:

http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-initiati-india-parintele-paisie/

Reiki are rădăcini în hinduism, iar Părintele Paisie (mare duhovnic din Muntele Athos) s-a confruntat cu astfel de cazuri ale unora care s-au "trezit" într-o astfel de "energie la promoţie" din partea demonilor. Cartea pune în evidenţă astfel de experienţe.

| reihiuke a răspuns (pentru milan9):

Ai zis o mare bazaconie. Nu are nicio legatura reiki cu hinduismul.

| reihiuke a răspuns (pentru milan9):

Am facut reiki. Aveti o mare "virtute" de a crede ca stiti ceva in legatura cu un lucru mai bine decat cel care practica acel lucru. Reiki nu e bun din alte motive, nu ca te poseda dracii.

| AstroAlex59 a răspuns:

REIKI- Joel Vichry editura: Practik, este o carte despre Reiki tibetam dar de fapt cal dintai program de Reiki este Usui iar apoi s-au derivat celelalte. Pt inceput cireste cartea acesta care este scrisa pe intelesul tuturor. Initierea nu o poti lua decat de la un maestru Reiki deci pana la 18 ani poti sa inveti iar apoi te inscrii la un curs Reiki si capeti cele 4 initieri. Mult succes in studiuwinking