| AvalohAlyn a întrebat:

Ce părere aveți despre Papa Francisc și vizita lui în Romania din zilele acestea?
Un om destul de modest.

47 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Ce părere aveți despre Papa Francisc și vizita lui în Romania din zilele acestea?"
Apocalipsa 13, 18. Aici e întelepciunea. Cine are pricepere, sã socoteascã numãrul fiarei. Cãci este un numãr de om; si numãrul ei este: sase sute sase zeci si sase.
"Un om destul de modest."
Buna gluma, se crede INLOCUITORUL lui Dumnezeu, mai este cineva in univers cu asa pretentie.

| Sindbad a răspuns (pentru danut):

Asta este super tare despre papa: "cred ca sunt INLOCUITORUL lui Dumnezeu, dar sunt un modest" laughing)

| danut a răspuns (pentru Sindbad):

Biblia o spune, eu doar am reprodus ce scrie in ea.

| Mircea08 a răspuns (pentru Sindbad):

Nu e nimic super tare, asa spun si episcopii ortodocsi :
"Sarguiti-va de a face toate dupa voia lui Dumnezeu, avand in frunte pe EPISCOP CA LOCTIITOR AL LUI DUMNEZEU, pe preoti ca pe soborul apostolilor si pe diaconi care sunt bine placuti, care au incredintata slujirea lui Iisus Hristos".
(Sf. Ignatie, Magn. )
(HIROTONIA DIACONULUI SI A PREOTULUI)

| anonimg a răspuns (pentru Mircea08):

""Sarguiti-va de a face toate dupa voia lui Dumnezeu, avand in frunte pe EPISCOP CA LOCTIITOR AL LUI DUMNEZEU, pe preoti ca pe soborul apostolilor si pe diaconi care sunt bine placuti, care au incredintata slujirea lui Iisus Hristos".
Apostolii sunt mai mari decat episcopii:
"Si Dumnezeu a randuit in Biserica, intai, apostoli; al doilea, proroci; al treilea, invatatori; apoi, pe cei ce au darul minunilor; apoi, pe cei ce au darul tamaduirilor, ajutorarilor, carmuirilor si vorbirii in felurite limbi." (1Corinteni.12:28)
Cu toate acestea, apostolii au refuzat inchinarea oamenilor; chiar si ingerii. Pentru ca cei care se inchina oamenilor sau altor fiinte sau lucruri, Il jefuiesc in felul acesta pe Dumnezeu de inchinarea care I Se cuvine. Pentru ca numai lui Dumnezeu trebuie sa ne inchinam.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Cred totusi ca antihristul va fi mai tanar, nu cred ca este papa. Ar cam trebui sa aiba 30 de ani cand va fi la putere, deoarece Il va imita pe Isus. Ce parere ai?

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu papa il va imita pe Hristos ci Satana. Papa (functia papala) este reprezentantul Satanei pe Pamant.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Probabil. Oricum treimea mincinoasa umbla dupa acelasi scop. Poate ca papa este prorocul mincinos, iar de ceilalti 2 nu stiu care ar putea fi... cine stie.

| Sindbad a răspuns (pentru Mircea08):

Nu vezi nicio diferenta intre inlocuitor - cu sens de substitut nelegitim si loctiitor legitim? eu o vad

| Mircea08 a răspuns (pentru Sindbad):

Substitut - persoană care înlocuiește temporar pe titularul unei funcții
Loctiitor - persoană care ține locul alteia într-o funcție și care îndeplinește o parte din îndatoririle acesteia

Danut a spus : - " se crede INLOCUITORUL lui Dumnezeu, mai este cineva in univers cu asa pretentie."
Tu ai ras, iar eu am spus ca "mai este cineva in univers cu asa pretentie" (citat din Danut) si anume episcopul ortodox.
Tu vezi o diferenta pentru ca ai introdus in plus cuvintele "legitim" si "nelegitim", pe care Danut nu le-a spus, si care modifica sensibil intelesul. Asa au facut religiile si cu invatatura lui Iisus, au tot interpretat-o pana a ajuns de nerecunoscut dupa care au numit-o "dogma" si au mai si spus ca acea dogma apartine de fapt lui Dumnezeu :
"Descoperirea dogmelor s-a facut de catre Dumnezeu, prin sfintii prooroci si apostoli si mai ales prin Fiul-Hristos. Forta dogmelor vine de la Dumnezeu. Puterea si veritatea lor este de la Dumnezeu, nu de la om. De aceea se si numesc de catre Sf. Parinti dogme dumnezeiesti, iar evanghelistii si apostolii sunt numiti „invatatorii dogmelor."
( CrestinOrtodox.ro Dogmatica Dogma)
Dar tot ortodocsii mai spun si adevarul :
" De atunci si pana astazi se numesc dogme hotararile sinodale ale Bisericii, privitoare la invataturile Evangheliei, canoanele sau decretele privitoare la adevarurile de credinta, date la cea mai inalta autoritate bisericeasca: "
(Ce sunt si de unde avem dogmele? - Crestin Ortodox)
Eu nu am nimic cu faptul ca unii au studiat si au aflat mai multe decat ne-a lasat Dumnezeu ca sa stim dar se pare ca Iisus Hristos ar putea fi suparat pe a astfel de procedura :
"Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema! Precum v-am spus mai înainte, şi acum vă spun iarăşi: Dacă vă propovăduieşte cineva altceva decât aţi primit - să fie anatema!"
(Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel – 1/8, 9)
"Iar de învaţă cineva altă învăţătură şi nu se ţine de cuvintele cele sănătoase ale Domnului nostru Iisus Hristos şi de învăţătura cea după dreapta credinţă,
Acela e un îngâmfat, care nu ştie nimic, suferind de boala discuţiilor şi a certurilor de cuvinte, din care pornesc: ceartă, pizmă, defăimări, bănuieli viclene,"
(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 6/3-4)
"Oricine se abate şi nu rămâne în învăţătura lui Hristos nu are pe Dumnezeu; cel ce rămâne în învăţătura Lui, acela are şi pe Tatăl şi pe Fiul.
(A doua epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 1/9)

| Mircea08 a răspuns (pentru anonimg):

"Căci se cuvine ca EPISCOPUL să fie fără de prihană, ca un ICONOM AL LUI DUMNEZEU, neîngâmfat, nu grabnic la mânie, nu dat la băutură, paşnic, nepoftitor de câştig urât, Ci iubitor de străini, iubitor de bine, înţelept, drept, cuvios, cumpătat, Ţinându-se de cuvântul cel credincios al învăţăturii, ca să fie destoinic şi să îndemne la învăţătura cea sănătoasă şi să mustre pe cei potrivnici."
(Epistola către Tit a Sfântului Apostol Pavel – 1/7-9)
"iconóm, iconomi s. m. 1. Intendent sau administrator de bunuri particulare sau publice, despre care dau socoteală stăpânilor lor; econom"
(Dictionarul lb. romane )
Comentariile sunt de prisos

| Sindbad a răspuns (pentru Mircea08):

Dragul meu, Stareţul Sofronie de la Essex, a spus intr-o scrisoare
"Trei lucruri nu înţeleg: 1) o credinţă adogmatică, 2) un creştinism nebisericesc, 3) un creştinism fără nevoinţă. Şi aceste trei: Biserica, dogma şi ascetica (adică nevoinţa creştină) sunt pentru mine un tot al vieţii."
Din pacate, cred ca vorbim limbi foarte diferite, asa ca ne vine foarte greu sa dialogam.

| Mircea08 a răspuns (pentru Sindbad):

Asa este, vorbim "limbi diferite" si asta pentru ca avem invataturi diferite la care ne raportam. Tu te raportezi la invatatura unor oameni (stareti, sfinti parinti, preoti, etc) si eu ma raportez NUMAI la invatatura lui Iisus si asta pentru mine este un tot al vietii

| TristanTzara a răspuns (pentru danut):

Da, sunt sigur că dacă întrebi orice figură autoritativă din biserica catolică asta o să-ți zică că Papa e aici să-l înlocuiască pe Iisus laughing

Termenul vicar și-a mai schimbat înțelesul, din timpurile latine, iar dacă nu vrei să admiți asta, nici eu n-am să accept că prost nu mai înseamnă "om comun" și am să zic că din moment ce nu ai rang de nobil, trebuie să fi prost happy

Dar n-are rost pentru tine ce zic reprezentanții bisericii catolice, tu crezi că mint și că sunt ce crezi tu. Dar atunci cum știm că protestanții nu mint și nu sunt cu adevărat niște sectanți și niște eretici?

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

Doar o mica "ajustare", faptul ca Papa (functia papala) este Antihristul a fost o descoperire a CATOLICILOR inca din secolul 8 (opt). Termenul VICAR in conceptia Vaticanului NU si-a schimbat sensul si nici nu si-l va schimba vreodata, mai citeste enciclicele papale date de la Vatican (astea noi, nu cele de acum 1000 de ani). In rest mai studiaza. P.S. Lasa-i pe enoriasii catolici in pace ca ei sunt total (nevinovati in esenta) pe dinafara problemelor.

| TristanTzara a răspuns (pentru danut):

1) Un neo-nazist mi-a zis același lucru despre evrei: că ei singuri au recunoscut că au un cabal care vrea să submineze lumea vestică și că să mai studiez cum evreii conduc lumea. Dă-mi dovezi, surse, că altfel pot și eu să zic "informează-te despre cum soarele e rece și zăpada caldă".

2) https://www.thefreedictionary.com/Vicarius+Christi
Sursa asta zice una, tu alta, cineva sigur nu spune adevărul.

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

Surse: Issac Newton, studile despre Apocalipsa, Jean Vuilleumier Apocalipsa, dar cea mai tare sursa este Apocalipsa din Biblie.

| TristanTzara a răspuns (pentru danut):

Surse concrete cu privire la "Papa se crede înlocuitorul lui Iisus", nu surse speculative cu privire la "Papa e antihrist". Acolo ceva citat de la ultimii 3 papi în care zice " Eu sunt egal cu Iisus" sau "Sunt acum ce era Iisus în antichitate". Nu interpretări ale Apocalipsei...

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

De ce nu viitorul papa cu declaratii din viitor? Fi serios, Vicarvius Filli Dei apare inca in "Donatiunea lui Constantin" si apare pentru prima oara in anul 778 intr-o scrisoare a papei Adrian catre Carol Cel Mare. Niciodata functia Papala nu-si va schimba orientarea sau crezul. Dar daca vrei sa "studiezi: subiectul poti revedea inregistrarea VIDEO de ieri facuta de papa in vizita la Tigani, si-a cerut "scuze" pentru trecut DAR a dat vina pe Cain si Abel, NU A SPUS ca au colaborat cu nemtii si au trimis Tiganii in CREMATORI.

| Sindbad a răspuns (pentru Mircea08):

"Eu ma raportez NUMAI la invatatura lui Iisus "
Parabolele lui Hristos deseori nu le intelegeau nici apostolii, insa tu esti mai tare decai ei, intelegi perfect totul singur.
Tu nu te raportezi la direct la invatatura lui Hristos. N-aveai cum nici daca ai fi trait atunci. O faci prin intermediul evangheliilor (traduse din ebraica si aramaica in greaca si latina si mai apoi in romana). Evangheliile sunt scrise de sfinti si sunt formate din cuvinte. Iar cuvintele sunt simboluri care exprima idei Si care sunt susceptibile de mai multe intelesuri.
Adica pe scurt, fara niciun ajutor, tu intelegi perfect niste idei transmise dintr-o traducere la o traducere la o traducere despre taine, pe care sute ade ani, sfinti smeriti, cu mila lui Dumnezeu, au incercat sa le desluseasca dedicandu-si pentru asta intreaga viata. Iar tu K-BUM, faci asta presto! Si singur pe deasupra!

As reflecta daca autosuficienta este atitudinea corecta.

| TristanTzara a răspuns (pentru danut):

Să spui că Biserica Catolică dă dovadă de ipocrizie și ar cutume e una, și sunt de acord (deși nu e singura; nu că asta ar face-o mai puțin vinovată) dar să zici că Papa e antihristul (oricine ar fi Papă) și că Papa Francisc se crede "înlocuitorul lui Iisus" când toate sursele credibile spun că prin titlul Vicarius Christi vrea să însemne "reprezentantul pe pământ a lui Hristos", e pură aberație.

| Mircea08 a răspuns (pentru Sindbad):

Cine sa ma ajute sa inteleg? tot un om? Evanghelia nu este scrisa pentru o anume elita "aleasa de Dumnezeu", ea este scrisa pentru TOTI crestinii. Cine nu intelege Evanghelia NU VA INTRA IN IMPARATIA LUI DUMNEZEU. Iisus a spus MULTIMILOR :
"Si chemand la Sine multimile, le-a zis: Ascultati si intelegeti: "(Mat.15:10)
Le-a spus SA INTELEAGA! Crezi cumva ca Iisus cere oamenilor sa inteleaga ceea ce nu este de inteles? Evanghelia intr-adevar nu poate fi inteleasa, dar numai de unii :
"Iar dacă Evanghelia noastră este încă acoperită, este pentru cei pierduţi, In care Dumnezeul veacului acestuia a orbit mintile necredinciosilor, ca sa nu le lumineze lumina Evangheliei slavei lui Hristos, Care este chipul lui Dumnezeu. "
(Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel- 4/3, 4)
Apostolii au scris crestinilor ceea ce se poate intelege nu enigme care trebuiesc rastalmacite de catre nici un destept :
"Căci nu vă scriem vouă altele decât cele ce citiţi şi înţelegeţi. Şi am nădejde că până în sfârşit veţi înţelege; "
( Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 1/13)
Parabolile lui Iisus aveau o destinatie exacta, erau adresate fiilor lui satana :
"Şi ucenicii, apropiindu-se de El, I-au zis: De ce le vorbeşti lor în pilde? Iar El, răspunzând, le-a zis: Pentru că vouă vi s-a dat să cunoaşteţi tainele împărăţiei cerurilor, pe când acestora nu li s-a dat."
(Sfânta Evanghelie după Matei – 13/10, 11)
Acele Evanghelii care au fost scrise de sfinti (adica crestini), plus epistolele trimise de apostoli formeaza invatatura lui Iisus. NIMENI nu are de unde sa stie mai mult decat a lasat Iisus sa stim. Restul aburelilor apartin acelor mai mari ai diverselor religii.
In loc de "pe curand" :
"Că vor fi oameni iubitori de sine, iubitori de arginţi, lăudăroşi, trufaşi, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, fără cucernicie, Lipsiţi de dragoste, neînduplecaţi, clevetitori, neînfrânaţi, cruzi, neiubitori de bine, Trădători, necuviincioşi, îngâmfaţi, iubitori de desfătări mai mult decât iubitori de Dumnezeu, Având înfăţişarea adevăratei credinţe, dar tăgăduind puterea ei. Depărtează-te şi de aceştia. Căci dintre aceştia sunt cei ce se vâră prin case şi robesc femeiuşti împovărate de păcate şi purtate de multe feluri de pofte, Mereu învăţând şi neputând niciodată să ajungă la cunoaşterea adevărului."
(Epistola a doua către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 3/2-7)

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

"titlul Vicarius Christi vrea să însemne "reprezentantul pe pământ a lui Hristos", e pură aberație."
Nicidecum, chestia asta este de 2000 (doua mii) de ani scrisa in Apocalipsa sau tu esti mai destept ca Dumnezeu care i-a dictat lui Ioan ce sa scrie? P.S. Eu nu am spus de Vicarivs Cristii ci de "VICARIVS FILLI DEi" care ca echivalent NUMERIC in LATINA = 666 (sase sute saizeci si sase) si care apare in ""Donatiunea lui Constantin".
V=5+I=1+C=100+I=1+V=5+ I=1+L=50+i=1+i=1+D=500+i=1 =666

| TristanTzara a răspuns (pentru danut):

Mi-ai cam luat din context citatul. Am vrut să spun că e o aberație interpretarea aceea. Dacă cauți în enciclopedii și dicționare, Vicarius Christi e înțeles ca "Reprezentantul pe Pământ a lui Hristos".

Din câte știu eu, actulul Papă nu deține titlul de Vicarius Filli Dei, deși are un același înțeles, e totuși diferit. Iar asta cu 666 nu e clară: Numele Nero Cæsar dacă e scris cu litere ebraice (sau arameice, căci asta erau atunci) și preiei valoarea numerică, îți dă 666; lucru similar cu Mohamed în greacă; fostul președinte american Ronald Wilson Reagan are trei nume decâte 6 cifre, deci 666. Adevărul e ca e o profeție destul de imterpretabilă, dacă chiar prezice ceva, mă îndoiesc că putem afla ce anume.

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

"Din câte știu eu, actulul Papă nu deține titlul de Vicarius Filli Dei," Ba il detine dar s-au cam prins de faptul ca oamenii in ziua de astazi citesc Biblia si o cam cotesc. "Donatiunea" lui Constantin care are acest titlu papal in ea a fost cuprinsa in "Decretum" de Gratien in sec 12. Biblioteca nationala franceza poseda 43 de editii din Decretum care a fost publicat in 1582 din ordinul Papei Grigore 13 care i-a scris personal prefata. In Vatican limba oficiala este LATINA deci nu cauta alte limbi sau alte intelesuri. Ceea ce iti spun eu acum este stiut de catre crestini inca din sec.8, descoperirea fiind facuta chiar de enoriasii catolici.

| TristanTzara a răspuns (pentru danut):

Noul Testament, inclusiv și Apocalipsa, e scris inițial în greacăde niște oameni ce aveau limba maternă arameica, de ce ar fi dat numărul Bestiei în numere latine?

Deci dacă în actele actuale Papa nu este adresat cu titlul respectiv și nu îl numește nimeni din Biserica Catolică azi astfel cum, Doamne iartă-mă, are titlul ăla? Iar ce ai spune la ipoteza că faptul că numărul respectiv se află în titlul acela e doar o coincidență? Adică, o altă coincidență interesantă: Stanley Kubrick, regizorul filmului 2001: Odiseea Spațială a murit cu 666 de zile înainte de 1.01. 2001.

Și chiar hai să zicem că toată treaba aia cu 666 și Vicarius Filli Dei chiar indică Bestia, de ce sunt toți Papii Bestia și nu doar cei care au avut titlul în mod explicit sau doar cel ce a avut-o primul?

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

Nu conteaza in ce limba s-a scris ci in ce limba se interpreteaza. TOTI Papii sunt Fiara, nu este vorba despre un om ci de functie, am spus asta de cateva ori, nu esti atent.

| TristanTzara a răspuns (pentru danut):

Și de ce se interpretează în latină?

Pentru Nero mi se pare un argument mai bun, el chiar îi persecuta pe creștini.

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

Și de ce se interpretează în latină?
Ca-i limba OFICIALA a Romei (Vaticanului), 666, VICARIVS FILLI DEI,
V=5+I=1+C=100+I=1+V=5+ I=1+L=50+i=1+i=1+D=500+i=1 =666
"Pentru Nero mi se pare un argument mai bun, el chiar îi persecuta pe creștini."
Si Papa pe Hughenoti, pe Luterani, pe Calvinisti, pe Protestanti din care a omorat cu mult mai multi ca Nero. Istoria, bato vina.

| TristanTzara a răspuns (pentru danut):

Mi se pare complet arbitrar asta cu latina. Deci să zicem că o să căutăm în limba fiecărei denominații creștine o persoană care are un nume care e chivalentul numeric al Fiarei, și să zicem că găsim câțiva. Întrebarea este de ce atunci Fiara este doar Papa?

Iar în războiele religioase de după reformare, reformații și catolicii s-au omorât unii pe alții. Și hai să nu uităm lumea islamică care nici azi nu s-a potolit din omorât creștini, iar Mohamed scria în greacă e 666, greaca e încă limba oficială a patriarhiei Constintanipolului, patriarhie care e încă cea mai bine văzută din lumea ortodoxă; asta fiind un exemplu foarte bun, de altă interpretare, una ortodoxă.

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

Ca sa finalizam cumva ceea ce tu nu crezi, Biblia indica in Apocalipsa ca in cauza este vorba de "urmasul Imperiului Roman". Ghici ciuperca cine e? Vrei studii despre Apocalipsa, mergem impreuna la mine la biserica unde se fac studii avansate despre orice din Biblie, inclusiv Apocalipsa.

| TristanTzara a răspuns (pentru danut):

Depinde care Imperiu Roman. Prin 285 Imperiul Roman a fost împărțit în două. Iar cel estic a durat mai mult, recucerind la un moment dat și părți din vechiul Imperiu Vestic, iar acesta a fost înlocuit de Imperiul Otoman, deci... Există dovezi din punctul
ăsta de vedere și spre lumea musulmană.

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

Se face referire la Imperiu roman cu capitala la Roma (pe alese, estic sau vestic). Nu mai amesteca mere cu pepeni, musulmanii nu au legatura cu profetiile din Apocalipsa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ne a facut inca odata sa ne dam seama ce jeg promoveaza ortodoxia

| Sindbad a răspuns (pentru suntserios):

Jegul de care vorbesti este in mintea privitorului. Vezi ceea ce esti.

| suntserios a răspuns (pentru Sindbad):

Aurul de pe Dani e in mintea mea?
Mercedesul de 180.000 euro a lui Dani e in mintea mea?
Clopetele cu mecla lui Dani sunt in mintea mea?
Slujbele in care popii plini de aur pun batrani sa stea in genunchi ca sa ii mai arda la buzunare cunun banut e in mintea mea?
Bai pasarica...

| anonimg a răspuns:

In privinta papalitatii, trebuie sa se implineasca profetia care spune:
"Si toti locuitorii pamantului i se vor inchina, toti aceia al caror nume n-a fost scris, de la intemeierea lumii, in cartea vietii Mielului care a fost junghiat." (Apocalipsa.13:8)

| StrongHeart a răspuns:

Nu pot sa imi dau cu parerea doar dupa aparente si sa ma astept sa am dreptate.
Nu am mancat sau baut cu el la masa sa ii cunosc caracterul, nu stiu eu ce fel de om e si ce vrea sa promoveze, ceva bun sau poate rau.
Ce stiu sigur e ca e un lider religios, are o fata cunoscuta si o voce de care asculta multi, la fel ca un politician.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E simpatic foc.

| TristanTzara a răspuns:

Acceași părere pe care ași avea-o daca ar veni orice străin în țară: dacă nu mă afectează pe mine, nu-mi pasă.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Prozelitism papistas, asta a fost vizita ereticului. Macar de s-ar fi gasit cineva sa-l mustre, asa cum ne indeamna Biblia, ca-i eretic!
"De omul eretic, dupa intaia si a doua mustrare, departeaza-te" Tit 3, 10
Deci, nicidecum sa organizezi intalniri cu el, sa-l inviti la tine in tara, ci "departeaza-te de el!"
L-au aclamat cei care nu cunosc calea adevarului si care nu stiu ce crime si jafuri a comis papismul in Transilvania si in Bizant.

| Sindbad a răspuns:

Dragul meu ai mai pus intrebarea asta:

https://www.tpu.ro/......este-unul/

Ma voi autocita (am vazut asta la darkmagic, mi s-a parut interesant procedeul:

"Din ce motiv este asa important evenimentul? Francisc, CEO Vatican SA, societate aflata in faliment moral, vine intr-o vizita de lucru incercand sa mai puna de un bussines geopolitic. Nu-mi amintesc ca vreun papa (inclusiv actualul) sa-si fi cerut scuze pnetru momentele vesele cand cu binecuvantarea catolica s-a tras cu tunul in bisericile ortodoxe din Ardeal.
http://www.formula-as.ro/......ania-10909
http://newsbv.ro/2017/04/09/renuntarea-ortodoxie-renuntarea-romania/

Asa ca ce treaba avem noi cu el?"

Adaug referitor la "modestia papei" ca si dl Iliescu este un om destul de modest. Si?

| Mircea08 a răspuns (pentru Sindbad):

Mi-a atras atentia un citat din ce ne-ai recomandat ca documentatie :
"„Suntem ca atare ortodocși, pentru că suntem Români, și suntem Români, pentru că suntem ortodocși. Să devenim catolici? Ca să devenim catolici ar trebui să ne transformăm astfel sufletește, încât să putem realiza Catolicismul. Transformarea aceasta înseamnă însă renunțarea la istoria și structura noastră spirituală, cu alte cuvinte: la Românie. Aici nu există o a treia poziție, sau rămâi român și atunci Catolicismul tău nu e o realitate, sau devii catolic și atunci nu mai ești român".
Acest lucru il spune un preot ortodox. Prin urmare daca ai o orientare religioasa diferta de ortodoxie nu mai esti roman. Eu stiam ca sunt romani toti locuitorii care apartin statului roman care au drepturi civile și politice.
As fi curios sa aflu daca sunt romani, toti rusii de religie ortodoxa.
"Voi însă să nu vă numiţi rabi, că unul este Învăţătorul vostru: Hristos, iar voi toţi sunteţi fraţi.Şi tată al vostru să nu numiţi pe pământ, că Tatăl vostru unul este, Cel din ceruri.Nici învăţători să nu vă numiţi, că Învăţătorul vostru este unul: Hristos."
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 23/8-10)

| Sindbad a răspuns (pentru Mircea08):

Am dat cautare si, in realitate, afirmatia ii apartine lui Nae Ionescu, citat de preot (nu ca ar avea importanta in discutie)
Te rog nu face o confuzie, pentru ca afirmatia este cat se poate de coerenta logic: calitatea de roman inseamna sa fii etnic roman de credinta ortodoxa. Cum rusii nu sunt etnici romani, nu indeplinesc prima conditie.
Sunt curios, tu ce credinta impartasesti? Esti protestant?

| Mircea08 a răspuns (pentru Sindbad):

Sunt crestin si ma straduiesc sa traiesc potrivit invataturii lui Iisus.
Apropo, stiu ca nu are importanta, dar preotul urmeaza invatatura lui Iisus sau pe a lui Nae Ionescu? Filozoful Nae Ionescu A PROPUS un curent bazat pe valorile naţionale şi pe religie, dar asta nu inseamna ca s-a schimbat cumva definitia de roman, ungur, italian etc. Nu inteleg ce confuzii am facut

| Anonimul222322 a răspuns:

Lumea tot moare de foame cu papa și fără papa e același lucru

| sadrian46 a răspuns (pentru Anonimul222322):

Care lume moarea de foame, și ce legătură are aceasta cu vizita Papei?