| AvalohAlyn a întrebat:

Voua nu vi se pare ca Papa Francisc e cel mai simpatic si agreabil lider religios crestin de pana acum? Ce parere aveti despre el?

Răspuns Câştigător
| aabaaab3278 a răspuns:

Îl admir pe Papa, este apropiat de credincioși. Se duce anual în țările sărace în care este prezent și catolicismul și îi ajută pe oamenii de acolo.
De asemenea, la incidentul de la Colectiv a trimis o scrisoare către Președintele României prin care transmitea condoleanțe familiilor celor morți în Colectiv.
Așa conducător religios să tot ai!

9 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

In ortodoxism, mai important decat sa fie simpatic este sa fie duhovnicesc. Ca patriarhul Pavle al Serbiei.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu prea am stat sa il analizez ca sa imi fac o parere despre el.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e sa nu te lasi prins in capcana asta.Adevarat,noi romanii il avem pe patriarh care ar fi gata sa ne bata cu a lui cadelnitza, dar nici papa nu e departe, e chiar mai rau ca e viclean.Incearca sa stranga sustinatori si unde ii miroase a durere si probleme, acolo hop si el. Daca i-ar pasa cu adevarat nici nu ai mai sti pe cine a ajutat, cand, cum, unde.Nu stiu cum sa iti explic.E "cand", dar nu e "good"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice ideologie are ''tatucul'' ei

| 熊Panda熊 a răspuns:

Mi se pare putin eretic. Face niste lucruri interzise crestinilor (adica a declarat ca e pro-homosexualitatii (nu glumesc, este video unde declara cu gura lui ), apare pe la concerte ciudate, etc) si cam e prea filmat cand face fapte bune, adica si patriarhii nostri ortodocsi fac fapte bune si nu-i baga nimeni in seama.

| OmniSpirit a răspuns:

Sa speram ca nu il lichideaza si pe asta.
Sa fi inimos la un nivel asa inalt, sunt totusi niste semne de intrebare fata de viata lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OmniSpirit):

Catolicismul se ocupa cu armament... sprijina razboaiele subtil, in mod direct ai zice ca promoveaza pacea si iubirea intre oameni, asa a fost si in trecut, catolicismul l-a sprijinit pe Hitler cu ideile lui, lagarele si asa mai departe, a avut un loc insemnat in razboaiele mondiale, trimitand enoriasii in front pentru Isus...o fi papa un om bun, dar catolicismul de-a lungul timpului a fost piaza rea, inchizitiile si alea.

| OmniSpirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt total de acord cu tine.