| dolceromania a întrebat:

Cine este de parere ca Sambata este de fapt a saptea zi din saptamana, fiind si ziua adevarata cand trebuie sa ne inchinam Domnului!

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Toata lumea stie ca sambata este a 7-a zi a saptamanii si ca in Biblie se precizeaza foarte clar ca este ziua de odihna.
Ca a fost inlocuita de imparatul Constantin cu duminica din diferite motive, este partea a doua.
Teologii crestini sustin ca era nevoie de o separare clara fata de ziua de odihna a evreilor si ca domnul lor Iisus (evreu si el)ar fi inviat duminica, in prima zi a saptamanii.
Dar motivele adevarate sunt altele.
Cel mai important ar fi ca paganii convertiti la crestinism aveau duminica zi de odihna.
Ce nu stiu crestinii si nici nu vor sa stie, ca Imparatul Constantin a fost pagan, si ca el a decretat zi libera duminica in imperiu in cinstea zeului Soare.

« Imperator Constantinus.Omnes iudices urbanaeque plebes et artium officia cunctarum venerabili die solis quiescant. ruri tamen positi agrorum culturae libere licenterque inserviant, quoniam frequenter evenit, ut non alio aptius die frumenta sulcis aut vineae scrobibus commendentur, ne occasione momenti pereat commoditas caelesti provisione concessa. * const. a. helpidio. * »

5 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Normal este ca un creştin să lase în pace sabatul evreilor (sâmbăta) şi să cinstească cel mai important eveniment din istoria umanităţii - ÎNVIEREA DOMNULUI!

Porunca sabatului nu a fost dată creştinilor ci evreilor:
"Acesta este semn veşnic între Mine şi FIII LUI ISRAEL"!
"Să păzească deci FIII lui ISRAEL ziua odihnei..."

Noi creştinii nu suntem "fiii lui Israel"... thinking

| milan9 a răspuns:

Tot respectul pentru evrei şi ziua lor de odihnă, dar cele câteva sute de legi şi prescripţii iudaice NU AU FOST MOŞTENITE în creştinism! Astăzi nici măcar evreii nu le mai respectă!
Rânduielile Legii Vechi a evreilor nu mai sunt valabile azi pentru creştini. Această problemă a fost clarificată între apostoli foarte categoric în Noul Testament:

- "voi face, cu casa lui Israel şi cu casa lui Iuda, testament nou," - Evrei 8, 8

- "Şi zicând: "Nou", Domnul a învechit pe cel dintâi. Iar ce se învecheşte şi îmbătrâneşte, aproape este de pieire." Evrei 8, 13.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La sinodul apostolic din Ierusalim din anul 50, nu s-a pus deloc in sarcina credinciosilor ca sa tina Sambata! Iudaizantii incercau sa-i determine pe crestini sa tina randuielile Legii lui Moise, dar Sfintii Apostoli, calauziti de Sfantul Duh, au hotarat ca:

"28 Pentru ca, parutu-s-a Duhului Sfant si noua, sa nu vi se puna nici o greutate in plus in afara de cele ce sunt necesare:
29 Sa va feriti de cele jertfite idolilor si de sange si de (animale) sugrumate si de desfrau, de care pazindu-va, bine veti face. Fiti sanatosi!" Faptele Apostolilor 15, 28-29

Nicaieri nu scrie in hotararea acestui Sinod Apostolic, calauzit de Sfantul Duh, care este Dumnezeu, ca noi crestinii sa tinem Sambata!
Nicaieri n-a spus Domnul Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu ca sa tinem Sambata!
Invierea Domnului, frangerea painilor s-au facut Duminica! Si tot Duminica s-a aratat Iisus Hristos inviat Sfintilor Apostoli.
Sfantul Apostol Pavel spune clar ca Dumnezeu a lasat o alta zi de odihna:
"8 Caci daca Iosua le-ar fi adus odihna, Dumnezeu n-ar mai fi vorbit, dupa acestea, de o alta zi de odihna.
9 Drept aceea, s-a lasat alta sarbatoare de odihna poporului lui Dumnezeu." Evrei 4
Aceasta zi de odihna este Duminica, ziua Invierii Domnului, fara de care credinta si propavaduirea sunt zadarnice:

I Corinteni 15:14 Si daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica este si credinta voastra.

Fara Invierea Domnului, credinta e zadarnica, dar fara tinerea Sambetei, nu scrie nicaieri in Noul Testament ca ar fi credinta zadarnica si ca nu ne mantuim!

Tinerea sambetei a fost pusa in Vechiul Testament doar evreilor, la fel ca si restrictiile alimentare.
Nu mai suntem sub calauza VT catre Hristos, fiindca au venit credinta si harul. Tinem Legea lui Hristos, legea harului si a adevarului, nu tinem legea lui Moise, asa cum pretin ca tin sectantii adventisti.

"Lumina adevarului - despre ratacirea adventista", carte scrisa de parintele Mihai Andrei Aldea, explica mai bine ereziile adventiste care tin sambata in loc de ziua Invierii lui Hristos, care este Duminica.

Sfantul Apostol Pavel propavaduia in sinagogi, adica lucra!, sambata; iar Domnul nostru Iisus Hristos a dezlegat sambata. Ioan 5:18

| AdrianTzar a răspuns:

Nu sunt de această părere, și îți voi răspunde sâmbătă, că atunci te poți odihni, dacă tu cumva crezi asta.

| A15girl a răspuns:

Şi eu cred că sâmbăta este ziua de odihnă şi de închinare. În Biblie scrie astfel: "Să lucrezi şase zile şi să-ți faci lucrul tău. Dar ziua a şaptea este ziua de odihnă închinată Domnului, Dumnezeului tău; să nu faci nicio lucrare în ea [...] Căci în şase zile a făcut Domnul cerurile, pământul şi marea şi tot ce este în ele, iar în ziua a şaptea S-a odihnit; de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnă şi a sfințit-o." (Exod 20: 8-11)
Odată ce Domnul a sfințit această zi la creațiune ea rămâne sfântă pentru totdeauna.
Chiar dacă Isus a înviat în prima zi a săptămânii, El nu a făcut niciodată vreo referire la faptul că aceasta trebuie să fie noua zi de închinare.
În Biblie este consemnat faptul că şi după învierea şi înălțarea lui Isus, primii creştini tot în Sabat se adunau să se închine şi să asculte din cuvântul lui Dumnezeu.
Ziua de odihnă a fost schimbată prin voia omului, nu prin voia lui Dumnezeu.