| Steregoi a întrebat:

Cineva a scris: "Bineinteles ca Religia a fost facuta si cu scopul de a mentine un ordin in lume. Multi oameni nu ucid, nu fura, nu violeaza, deoarece, spre norocul nostru, sunt close minded, si cred ca daca fac astea, cineva ii va trimite in Iad."

Inseamna ca "closed minded" sau ingustimea mintii sau prostia e buna? Cat de ingust la minte poate sa fie cineva sa gandeasca astfel? Daca n-ar fi "prostii" aia cu credinta in Dumnezeu ceilalti oameni "destepti" s-ar ucide intre ei, s-ar viola, s-ar fura intre ei si ar fi bine asa?

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Statistic vorbind, unde dispare credinta, apar violurile, jafurile, etc. Statistic. Poti vedea in cifre. In orice societate care Il nega pe Dumnezeu, apareau toate relele. "Omul fara Dumnezeu este un animal rational" spunea cineva cindva

| Steregoi explică (pentru cristi202):

Nici rational sau animal rational fara Dumnezeu nu e pentru ca nu compara tot ce exista si poate exista. Animalele macar au inteligenta redusa pe care o folosesc. Mai rusinos este ca multi oameni au cap au inteligenta dar nu o folosesc pe toata. laughing

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Buna asta.