| Teodor168 a întrebat:

Credeți ca dacă eu joc la Loto in scopul de a câștiga niște bani cu care să-mi ajut familia si să-mi mai cumpar si eu câte ceva, e un păcat in fața lui Dumnezeu?
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Scopul nu este rau in sine.
Este vorba ca tu te vei bucura de banii altor familii care acum poate traiesc in suferinta din pricina investitiei pe care au facut-o cu nadejdea unui trai mai bun.
Nu incurajez loteria. Dar fa-ti un test: cat esti dispus ca din suma pe care o vei castiga sa o oferi saracilor?

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Din start iti zic ca orice fel de joc de noroc nu ii este placut lui Dumnezeu.
Ai vrea ca sa joci doar pentru a-i ajuta pe altii, pe familia ta, si sa te lasi pe tine cu totul deoparte? Vezi, aici e problema, ca ai face-o si pentru tine, chestia cu familia e doar un pretext pentru a parea a fi mai bun. Spun asta pentru ca si eu m-am confruntat cu situatia asta happy. Dar in fata lui Dumnezeu un lucru are valoare abia cand ai renuntat cu totul la tine insuti in ce priveste acel lucru. Si asta nu ne prea convine noua, pentru ca nu avem nimic de cistigat.

| doctorandus a răspuns:

Bunica-mea zicea: cu banii pe care i-am jucat la Loto puteam sa-mi cumpar o masina.

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, nu este corect. Dacă vrei sa îți ajuți familia, poți munci. Biblia zice ca omul harnic este întotdeauna răsplătit.

| T0T a răspuns:

Eu cred că e mai mare păcat pentru familia ta căci mai mult pierzi bani în felul ăsta. Șansele de a câștiga sunt infime. Dacă vrei bani muncește! Dacă nu depui efort și vrei să faci totul prin metoda ușoară nu știu cât ții la familia ta.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Sunt sigur ca nu Iisus a zis vinde tot ce ai si urmeaza-ma.
Biserica i-a pus in gura cuvintele acestea.
Biserica ne vrea saraci si prosti.

| Florin9Florin9 a răspuns:

1)cam da e păcat să vrei să câștigi bani rapid (fără să muncești pentru ei) 2)șansele să câștigi sunt foarte mici 3)te sfătuiesc să nu te bagi pentru că e păcat și ai șanse mari să agravezi lucrurile mai mult (adica ai puțini bani și îi cheltuiești și pe ăia pe niște bilete care aproape sigur sunt ne câștigătoare.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns:

Da, este pacat. Dumnezeu a spus barbatului ca prin sudoarea fetei sale isi va dobandi painea. Ceea ce inseamna ca trebuie sa muncesti, nu sa faci bani din aceste jocuri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Adica sa fii sclav.
"Sudoarea fetei" inseamna munca de sclav. Munca pe care oamenii o fac in prezent pentru evrei. Asa ajung evreii sa se imbogateasca fara ca omul crestin sa-si dea seama.

Raspunzandu-i si lui Teodor, chiar daca pacatele sunt o inventie prosteasca a religiei, eu zic sa nu te complici. Mai mult o sa pierzi bani decat o sa castigi, asa se intampla cu majoritatea.
Daca tot tii sa joci, cel mai bine, cred eu, ar fi sa nu te avanti prea tare si sa nu cheltui prea multi bani. Dar fireste, fiecare face ce vrea cu banii lui.

| Mașka98 a răspuns:

Deși în Biblie nu se vorbește în detaliu despre jocurile de noroc, principiile biblice ne ajută să înțelegem că Dumnezeu consideră jocurile de noroc un păcat.
*Cei ce joacă jocuri de noroc sunt mânați de lăcomie, iar Dumnezeu urăște această trăsătură (1 Corinteni 6:9, 10; Efeseni 5:3, 5). Aceștia speră să câștige bani pe seama pierderilor suferite de alții. Biblia însă condamnă faptul de a râvni la bunurile altora (Exodul 20:17; Romani 7:7; 13:9, 10).
*Jocurile de noroc, chiar și când implică sume mici, pot stârni iubirea de bani, ce duce la dezastru (1 Timotei 6:9, 10).
*Jucătorii se bazează adesea pe superstiții sau pe noroc. Însă Dumnezeu consideră astfel de convingeri ca fiind o formă de idolatrie, incompatibilă cu închinarea adusă lui (Isaia 65:11).
*Biblia încurajează munca sârguincioasă, nu promovează dorința de a obține ceva pe nimic (Eclesiastul 2:24; Efeseni 4:28). Cei care urmează îndrumarea Bibliei pot ‘mânca mâncarea pe care și-au câștigat-o singuri’ (2 Tesaloniceni 3:10, 12).