| Norvegianul a întrebat:

Credeti ca religia are si o parte buna?

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da este asa de minunat sa ai o nadejde.Chiar si in cele mai grele momente din viata, tu ai pacea si stii ca orice se va intampla, Dumnezeu este in control si stii locul in care iti vei petrece vesnicia.

| Inferno a răspuns:

Controlarea maselor, daca asta poate fi numita o parte buna.

| Norvegianul explică (pentru Inferno):

Mda, asta ar fi si raspunsul meu, tinerea sub control a maselor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Judeci foarte superficial si unilateral. Daca ce spui tu este singura calitate,cum iti explici ca religia a supravetuit si regimurilor politice care i-au fost total ostile,in timp ce regimurile respective au disparut? Dece in confruntarea a doua sau mai multe curente religioase,lupte dure de multe ori, daca nu au supravetuit toate (cum s-a intamplat de multe ori), a ramas cel putin una care a fost adoptata? Dece un curent artistic, de exemplu,(muzica, teatru, etc.) are o viata mult mai scurta? Vreau sa-ti vad judecata.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Religia prinde bine la majoritate oamenilor. Este satisfacator sa te gandesti ca mai este cineva acolo sus care are grija de tine sau in orice caz care se implica in viata ta personala. Avand in vedere faptul ca religia poate micsora una dintre cele mai mari frici ale omului din cele mai vechi timpuri si anume moarte, este foarte normal ca aceasta sa fi rezistat.

Principalul motiv pentru care religia a rezistat si rezista si in prezent este acesta:
Oamenilor le place religie, ii face sa se simta bine.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Religia nu este ca muzica si teatrul, religia este ceva mai mult. Religia te face sa te simti ocrotit (de Dumnezeu), te face sa te simti invulnerabil in fata dusmanilor, iti da un scop indiferent daca acest scop este adevarat sau fals, el exista. Te motiveaza sa mergi mai departe si cel mai important diminueaza frica de moarte. Din aceasta cauza prinde atat de bine la oameni si daca ceva prinde bine la oameni este putin probabil sa dispara.
Lucrurile dispar pentru ca oamenii se plictisesc de ele, vor ceva nou, dar in acest caz se pare ca oamenii inca nu s-au plictisit de religie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Foarte corect! Si asta numesti tu drept smpla manipulare?

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, am fost superficial cu raspunsul.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru Inferno):

Iti mai spun o data: tu crezi in noua ordine mondiala, dar nu crezi in Biblie?

| Inferno a răspuns:

Depinde de credinta.

| Alexandrelu a răspuns:

Da! În procent de 100% religia ortodoxă este mai mult decât perfectă. Cel mai frumos lucru din viața noastră scurtă.

| Polaris a răspuns (pentru Alexandrelu):

Bhahahahahahahaha hahahahahahaha hahahahahahahahaaaaa!

| thealchemist a răspuns:

Religia are numai parti bune, raul vine de la oameni nu de la religie.

Răspuns utilizator avertizat
| dragos9234 a răspuns:

Da,are dar putine, extrem de putine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| DimLight a răspuns:

Da, biblia are destule pagini incat sa iti ajunga cateva saptamani de mers la buda.

| Bot a răspuns:

Intr-un fel te ajuta, chiar daca nu mai ai nimic crezi ca il ai pe Dumnezeu.

| pitzuca a răspuns:

SALUT eu cred ca religia este foarte importanta in viata unui om