| anonim_4396 a întrebat:

Credeti in domnul dumnezeu? eu unul nu cred in dumnezeu deoarece stiu ca este un mit.

51 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Voi astia, ateii, sa-mi explicati si mie cum a aparut universul si de unde?

| Stell99 a răspuns (pentru Salontanul):

Este mai usor sa zici ca l-a creat o entitate supranaturala sau mai multe decat sa accepti ca este un fenomen natural care ori se repeta la un anumit interval de timp ori nu.
Cu siguranta ca in cateva sute de ani civilizatia noastra va gasi raspunsurile la toate intrebarile fara raspuns in prezent.

| Salontanul a răspuns (pentru Stell99):

Fenomen natural dar din ce daca n-a existat nimic? Din nimic nu se poate face ceva! Dar daca a existat ceva cine l-a creat pe acel ceva si din ce?

| Stell99 a răspuns (pentru Salontanul):

In aceasta privinta sunt doua teorii pe care eu le sustin in egala masura.

1. Universul este ciclic.La o anumita perioada de timp explodeaza si in felul acesta se creeaza un alt univers.

2. Universul nostru nu este decat unul dintr-un numar imens de universe exact cum si galaxia noastra nu este decat una din 200 de miliarde de galaxii din univers.

Galaxiile din universul nostru se ciocnesc si formeaza o galaxie mai mare fara se se autodistruga.
In schimb universele care probabil se indreapta unele spre altele prin multivers este foarte posibil ca in momentul in care se ciocnesc si se contopesc sa se produca un fenomen care nu poate fi explicat de fizica noastra si in acel moment sa explodeze.
Astfel formand un nou univers.

| Salontanul a răspuns (pentru Stell99):

Nu mi-ai raspuns la intrebare! Din ce a aparut universul? Ai sarit la etapa in care exista universul.

| danay72 a răspuns:

Ca sa crezi, ai nevoie de dovezi. De exemplu, studierea atentă a creației și a Bibliei te poate ajuta în acest sens.

| 4b a răspuns:

Si dracii cred si se infioara!
Sanatate

| AFR81 a răspuns:

Fiecare e liber sa aiba ce credinta vrea. Nu trebuie sa ironizeze nimeni pe nimeni si nici sa duca munca de convingere. Eu cred in Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Nu vad rostul la intrebare tu sigur nu esti ateu ca un ateu nu intrebari de genu nu crezi cui i pasa de necredinta ta, ai pus intrebarea doar ca nu ai cu cine sa discuti in real life, sunt curios cum de ai aflat asta la varsta asta? un ateu spune nu stiu daca exista sau nu ca un ateu are mereu mintea deschisa si nu pune intrebari de genu

| Violleta2022 a răspuns:

Si de unde stii tu ca este un mit?
Ti-a spus asta mama sau tatal tau?
Dar pe preotul de la biserica l-ai intrebat?

| Sn4k3 a răspuns:

Cred in ceea ce reprezinta, dar si in el. N-ai de unde sa stii daca este un mit sau nu, nimeni nu stie, poti doar crede sau nu.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Bravo tie, nu trebuie sa crezi. E ceva sa fii convins ca creierul tau a aparaut intamplator dar sa ai incredere in judecata lui. Aici unii asociaza credinta cu religia. Mie mi se pare gresit. Numai oamenii slabi cred in popi si pupa lemne si oase si iau astea drept dovezi iar cei care au cap nu se lasa pacaliti. Daca e sa ne luam si dupa Biblie se spune clar -Nici voi ( popii ) nu intrati in ea ( imparatia cerului ), nici pe altii nu-i lasati. Deci Calea e alta.

| vocea a răspuns:

Eu cred Dumnezeu, fiindca este o minune ca deschidem in fiecare dimineata ochii.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cel din Biblie a existat dar nu a fost decat un fel de administrator al unui sat de evrei.Intre timp a disparut si nu se mai stie nimic despre el.
Dar anumite chestii din Biblie sunt adevarate deoarece au fost furate de la popoare mai evoluate spiritual, si aici incepe partea complicata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci sa inteleg ca tie trebuie sa-ti spuna cineva concret ca sa crezi in Dumnezeu? In Dumnezeu trebuie sa crezi pur si simplu, chiar daca sunt atatea si atatea motive simple din care ar trebui ca noi oamenii sa film convinsi de existenta lui. Atunci cand vei crede cu adevarat in el, ii vei simti prezenta!

| alexandru0sorin a răspuns (pentru anonim_4396):

Man s-a demonstrat prin stinnta ca daca crezi cu adevarat ca esti bolnav, vei suferi de simptomele bolii de care crezi ca suferi CHIAR si daca nu esti bolnav. adica puterea de convingere a omului e mai puternica decat realitatea.

argumentul ca il evi simti pe Dumnezeu doar daca crezi cu adevarat mie mi se pare ca e dovada ca Dumnezeu chiar nu exista.

| anonim_4396 explică (pentru alexandru0sorin):

Chiar nu are rost sa-mi pierd timpul cu voi incercand sa va demonstrez ca exista Dumnezeu. Ateei asa sunt, cred doar cat ii duce capul. Va limitati doar la ceea ce cred unii si altii.

| alexandru0sorin a răspuns (pentru anonim_4396):

Man nimeni nu te obliga sa le demonstrezi atlora ca exista Dumnezeu sau ca nu. eu cred ce cred eu si tu ce crezi tu. important in opinia mea e sa ne intelegem, nu sa fim de acord.

| Stell99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Modul tau de gandire este primitiv si pe deasupra esti si neinformat.

| Salontanul a răspuns (pentru Stell99):

Si stiinta oamenilor de stiinta este tot primitiva? https://www.google.ro/#q=stiinta+a+dovedit+ca+dumnezeu+exista
Cat despre faptul ca ii spui celuilalt "primitiv" demonstreaza cat "gandesti" pana sa jignesti!

| Stell99 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu jignesc.Este un adevar.
Genul asta de mentalitate "Eu pot sa dovedesc fara dovezi" a fost intalnita si pe timpul inchizitiei.
Iar in privinta porcariilor de articole catre care mi-ai dat link pot spune ca este o incercare grosolana de dezinformare.
In primul rand oamenii de stiinta sa foloseasca logica si sa cerceteze cartile "sfinte" in care pot gasi dovezi in privinta termenului de "Dumnezeu" care ar fi trebuit sa fie la plurar.
(Dumnezeii)

Asta dovedeste pe langa celelalte exemple existente ca biblia a fost modificata si nu doar o data inducand omului existenta unui singur dumnezeu si nu a mai multora in acest caz fiinte de pe alte planete extrem de avansate care au fost zeificate de oamenii care nu erau capabili sa inteleaga fenomenul.

| Stell99 a răspuns (pentru Salontanul):

Asa zisul big bang se datoreaza conform stiintei oficiale unei cantitati uriase de energie acumulata in vidul spatial.La un moment dat aceasta cantitate de energie s-a transformat intr-o bomba cu ceas iar in momentul exploziei s-a format materia si antimateria.
A fost un fel de "razboi' de milioane de ani intre aceastea potrivit unui documentar.Particulele de materie se ciocneau non stop cu cele de antimaterie distruganduse unele pe altele.
A castigat materia fiint mai multa si in acest fel a dat posibilitatea existentei vietii in univers.
In acel moment a fost in inceputul timpului.

Eu ti-am facut o analiza pur stintifica si in limitele fizicii actuale.
Sunt convis ca peste sute de ani se vor gasi raspunsurile la orice.

Oricum eu inclin putin spre teoria universelor care se ciocnesc si dau nastere altor universe atata timp cat nu poate fi explicat stintific de unde cum s-a format acea energie.

| Salontanul a răspuns (pentru Stell99):

De unde se dovedeste ca esti mai bun ca oamenii de stiinta. In cazul asta premiul Nobel te asteapta. Trebuie doar sa te propuna cineva. Poate din familie ca vecinii... Glumesc! Pana atunci explica-mi "stiintific": din ce a aparut Universul daca nu a existat nimic. Sa stii ca si eu am avut multe asemenea convingeri de-a lungul vietii cu ata mai mult cu cat am trait in "iepoca" (asa zicea Ceausescu) negarii religiei. Mi-am dat seama ca din cauza Bibliei este acesta. Biblia este o carte plina de negari facute de ea insasi (exemplul clasic "dinte pentru dinte" in opozitie cu " intoarce si celalalt obraz") fiind scrisa de oameni, aiurea. Dar ceva exista. Ca s-o numi Dumnezeu, Buda sau Allah asta-i alta mancare de peste. Dar exista!

| Stell99 a răspuns (pentru Stell99):

1. Cum am zis sunt mai multe teorii in privinta universului sau a multiversului.
In privinta multiversului sunt sigur ca exista.Nu vad de ce ar fi universul nostru unic.
Este exact o limitare in gandire la fel ca in cazul celor care sustin ca suntem singura forma de viata din univers iar raportat la dimensiunile galaxiei planeta noastra este un fir de nisip in sahara iar raportat la dimensiunile universului galaxia este la fel.

2. Depinde cum il percepi pe "Dumnezeu"
"Dumnezeul" biblic sau mai bine zis "Dumnezeii" care sunt rezultatul zeificarii unor fiinte avansate de catre oameni sau "satana"(nu stiu exact daca se refera la un singur individ sau nu) care este rezultatul demonizarii unei fiinte avansate sau mai multe de catre oameni sau daca il percepi pe Dumnezeu ca pe o energie constienta sau nu a creatiei care este mai presus de orice fiinta din univers sau din multivers.

| drutzix a răspuns (pentru Salontanul):

Si daca universul a existat din totdeauna?
Ceri atatea explicatii si pui intrebari la care inca nu avem raspunsul (cel putin nu inca) dar tu te comporti de parca ai avea adevarul suprem.
Cum si de ce a aparut entitatea asta despre care vorbesti?

| Stell99 a răspuns (pentru drutzix):

Albert Einstein a scris aceasta scrisoare in limba germana, pe 3 ianuarie 1954, pe o hartie cu antetul Universitatii Princeton din Statele Unite si este adresata filosofului Erik Gutkind, dupa ce fizicianul citise cartea acestuia, intitulata "Choose Life: The Biblical Call to Revolt".

"Pentru mine, cuvantul «Dumnezeu» nu este nimic mai mult decat expresia si produsul slabiciunii omenesti, Biblia este o colectie de legende onorabile dar primitive, care sunt insa destul de copilaresti. Nicio interpretare, oricat ar fi ea de subtila, nu ar putea sa-mi schimbe parerea despre ea", scria savantul de origine germana, care a castigat in 1921 premiul Nobel pentru fizica.

| Salontanul a răspuns (pentru drutzix):

Si atunci unde-i raspunsul stiintei? Tot de acolo a aparut entitatea de unde a aparut si Universul. Daca n-ai raspunsul de ce te comporti de parca l-ai avea? "Cum si de ce a aparut universul despre care vorbesti?" Entitatea este singura explicatie logica. De unde a aparut? Ai sa afli cand vei ajunge acolo.

| drutzix a răspuns (pentru Salontanul):

Marea diferenta dintre mine si tine este ca eu nu am nici o problema sa recunosc atunci cand nu stiu ceva. Nu stim cum a aparut universul? Minunat, hai sa aflam.
Dar tu spui "O entitate a facut universul, nu ma intereseaza cum sau de ce pentru ca o sa aflu cand voi muri".
Observi?

| Salontanul a răspuns (pentru drutzix):

Marea diferenta intre mine si tine este ca viata m-a facut sa acumulez experienta si acesta experienta mi-a demonstrat ca nici o stiinta nu poate demonstra ceva ce depaseste puterile unui om. Si ca din neant nu poate apare ceva decat daca este ceva mai puternic decat intelegerea noastra. Faptul viata a aparut dintr-o planeta fierbinte, cu ape clocotind (ciorba primordiala cum o mai numesc oamenii de stiinta) dovedeste o forta supra naturala. Evolutia nu poate explica cum dintr-o vietuitoare simpla s-a ajuns la una complexa. Tot stiinta nu poate explica de ce suntem singura vietuitoare inteligenta pe pamant. O data cu omul putea sa evolueze si alta vietuitoare. Asa ca, asta e! Ai sa intelegi cand vei ajunge la varsta mea. Pana atunci lasa-ma cu sfaturile. Nu ti le-am cerut!

| drutzix a răspuns (pentru Salontanul):

Nu ti-am dat nici un sfat.
"din neant nu poate apare ceva decat daca este ceva mai puternic decat intelegerea noastra. " - Asta presupui tu, dovedeste.
"Evolutia nu poate explica cum dintr-o vietuitoare simpla s-a ajuns la una complexa" - Ba da poate, dar nu te-ai obosit tu sa inveti despre ea.
"O data cu omul putea sa evolueze si alta vietuitoare." - Toate vietuitoarele evolueaza fiecare pe o cale diferita. Dar nu o sa ma obosesc sa explic mai mult unei persoane care in mod clar nu are habar despre subiect.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Da eu cred. Si sunt ferm convins de existenta Lui.

O zi frumoasa!

| nugasescusernameliber a răspuns:

Poate unii oameni au nevoie de religie in viata lor, sa creada in ceva, pe altii ii tine cat de cat in frau, au "frica" aceea de dumnezeu. In istorie oricum religia a tinut in loc multi ani dezvoltarea, si au facut multe crime si lucruri oribile "in numele lui dumnezeu" - de ex.inchizitia.
Pana la urma poate ca un Dumnezeu exista dar ne-a uitat demult, insa biserica din pacate e o politica.

| Alexul99 a răspuns:

Nu cred in nici o zeitate, in zilele noastre cel mai indicat este sa crezi in realitate, nu in altceva, fiindca e doar o pierdere de timp
Dar..scopul religiei ar trebui sa fie acela de a da o oarecare incredere omului, ca o zeitate il protejeaza si il ajuta la necaz, insa unii exagereaza cu mult si se inchina la termopane, si cred ca ii bate dumnezeu daca nu se duc la biserica sau ceva. meh, religia se transforma usor intr-o afacere, destul de profitabila, desi facand asta isi schimba scopul cu care a fost creata.

| Stell99 a răspuns:

Religiile au la baza forme de viata extrem de avansate in materie de tehnologie care au vizitat planeta noastra si au fost zeificate sau demonizate de oameni de-a lungul timpului din cauza ca oamenii erau incapabili sa inteleaga ca exista si alte fiinte in afara de ei care au evoluat pe alta planeta si cel mai probabil in alt sistem solar.

Răspuns utilizator avertizat
| Stell99 a răspuns (pentru rebornfromfire):

Sa stii ca nu ma uit.
Am facut cercetari foarte mult timp pe temea asta iar dovezile sunt in numar urias si incontestabile.Iar daca o luam logic este clar.

Răspuns utilizator avertizat
| Stell99 a răspuns (pentru rebornfromfire):

Am citit foarte multe carti si mii de rapoarte militare.
Am citit o mare parte din cartile sfinte ale marilor religii si am interpretat logic si rational!
Am cercetat constructiile antice, picturile, textele, obiectele extrem de ciudate antice si prea evoluate pentru acea vreme.
Am studiat teoriile savantilor, ecuatii, sute de puncte de vedere ale multor oameni extrem de inteligenti care si-au dedicat intreaga viata studierii acestui fenomen.
Am tras concluzii logice si perfect rationale asupra videoclipurilor si pozelor verificate de zeci de experti de-a lungul timpului si care au fost declarate reale 100% si fara nici un dubiu in care apar nave de mari dimensiuni si de mici dimensiuni.

Am studiat marturiile celor rapiti de forme de viata extrem de avansate si am tras concluzia ca cel putin 70% din ele sunt relatari reale din cauza ca sau facut cercetari ani de zile de cei mai mari experti in astfel de fenomene.

Daca nu crezi e problema ta.
Nimeni nu te opreste sa citesti.

Răspuns utilizator avertizat
| Stell99 a răspuns (pentru rebornfromfire):

Nu conteaza ce crezi tu..Nu cred ca romanul de rand isi permite sa arunce banii pe carti "Anormale" asa ca trebuie sa se multumeasca cu niste link-uri.
Pun ce intrebari vreau eu.Nu stiu ce tot te deranjeaza.

Pentru tine e anormal dar pentru mine e normal pentru ca e lumea in care traim.

Răspuns utilizator avertizat
| Stell99 a răspuns:

Tu afirmi ca toti sunt needucati si prost crescuti dar singurul needucat si prost crescut de pe aici esti tu! Tu esti singurul needucat si prost crescut!
Mai ales ca afirmi asta de un baiat pe care il cunosc de ceva timp aici pe site si chiar daca nu e de acord cu teoria extraterestrilor antici afirmatiile lui s-au bazat intotdeauna pe stiinta, logica, si dovezi.

Pe deasupra esti si frustrat. Poate de regimul ceausist in care ai trait.
Esti si ignorant refuzand sa te documentezi.
Ceea ce a dus la big bang este un fenomen inexplicabil de stiinta actuala dar in viitor va fi explicat cu siguranta.

Si se pare ca moda la romani este ca prostii sa se dea destepti dar vezi ca nu prea iti iese.
Sa fi autotstiutor in ziua de azi e cam greu.
Nici macar Stephen Hawking nu este.

| Salontanul a răspuns (pentru Stell99):

Nu te-am intrebat nimic deci e valabil si pentru tine. Faptul ca-l cunosti dovedeste ce hram porti si tu, ne fiind o somitate premiata cu premiul Nobel. Esti probabil unul care nu munceste si care in lipsa de altceva taie frunze la caini pe aici. Ar fi bine sa mergi la munca si sa-ti faci un viitor, altfel vei muri de foame cand ajutorul celor pe banii carora traiesti, se va sfarsi. Amin!

| Stell99 a răspuns:

Raspuns pentru Domnul Solontanul care cel mai probabil e un copil cu probleme comportamnetale.

Totusi te compatimesc pentru deficientele tale.Ai nevoie de ajutor!
Ai probleme grave.Se vede din stilul agresiv de a vorbi.

| Ɗєℓυѕιση a răspuns:

Nu cred in divinitati. straight face

| Hades98 a răspuns:

Eu sincer sunt Deist.
Ca si majoritatea, doar ca nimeni nu stie ce inseamna.

| nuestenimic a răspuns:

Dar in Diavol crezii

| Xenoverse a răspuns (pentru nuestenimic):

Si asta e un mit.

| nuestenimic a răspuns (pentru Xenoverse):

Serios man ati innebunit sau nu aveti ce face ca sa pierdeti timpul cu aiureliile voastre de nimic si gandeste-te cine a creat omul tu

| TheDarkCristi a răspuns:

Dope,nici eu nu cred.Aceasta divinitate nu imi ofera toate raspunsurile de care am nevoie, plus ca mai mult "ne educa mintiile" sa fim mai usor prostiti.

| Salontanul a răspuns (pentru TheDarkCristi):

La tine nu este cazul N-are ce sa educe. Cand scrii "mintiile" in loc de "mintile" si "Dope", un cuvant aiurea... asta e!