| anonim_4396 a întrebat:

Credeți în povestea Marelui Inchizitor? Oare Iisus chiar a murit?

6 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ai citit Fraţii karamazov. E o poveste (un roman). N-ai cum să crezi o poveste. Tot ce putem spune e că povestea este frumoasă. Ivan si-l imaginează pe Cristos reîntors pe pământ (Spania, sec. 16) si, întâlnindu-l pe Marele Inchizitor, acesta îl arestează si explică apoi de ce Cristos trebuie condamnat la moarte si ars pe rug. Însă trecând peste faptul că este o ficţiune, o poveste, sunt remarcabile ideile pe care Dostoevski le aduce în discuţie: oamenii sunt slabi prin natura lor si Cristos a gresit că i-a lăsat liberi. Ar fi trebuit să le fi luat libertatea si să le lase în schimb un "cineva" căruia să i se închine si care să le susţină constiinţa, plus un anumit simţ al unităţii si armoniei - după modelul musuroiului de furnici.
Cât despre întrebarea "Oare Iisus chiar a murit?", cred că ar fi mai bine înlocuită cu "Oare Iisus chiar a înviat?", pentru că de murit stim sigur că a murit. happy

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Păi ne-a lăsat banul care ne-a capturat în așa hal încât am uitat de Iisus.

| anonimg a răspuns:

Istoria evreilor trebuie să fi consemnat moartea Lui, chiar dacă ei au contribuit la aceasta; si chiar dacă ei au fost aceia care L-au respins.

| Panamax a răspuns:

Unii se numesc credinciosi tocmai din acest motiv.
Cred in povesti.

| UnuPentruAltu a răspuns:

Oare chiar a existat?

| TIBYSCUIT105 a răspuns:

Domnul Iisus nu este mort, Acesta adevarat a fost Rastignit murind, iar a treia zi a Inviat, iar dupa 40 de zile s-a Inaltat -nu a murit