| Jameson a întrebat:

Credeti in superstiti? De ce?

Răspuns Câştigător
| Allrc24 a răspuns:

Nu exista superstitii.toate sunt nalucirile duhurilor rele. daca t ucrezi in superstitii acutnci ele or sa ti se intample pentru simplul motiv ca tu esti sigur ca se vor intampla.e ca o invitatie pentru cel rau. dar omul nu trebuie sa creada in astfel de mizerii nici in vraji,vrajitoare, magie neagra alba, horoscop.toate sunt mizerii.dc ai avea nevoie de asa ceva cand Bunul Dumnezeu ne iubeste si este cu noi?!straight face
"Nu te teme, caci Eu sunt cu tine. Nu te uita cu ingrijorare, caci Eu sunt Dumnezeul tau. Eu te intaresc si tot Eu iti vin in ajutor. Eu te sprijinesc cu dreapta Mea biruitoare." Isaia 41, 10

16 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Nu.Cine crede in superstitii,nu este foarte departe si de a crede in vrajitorii,farmece,ghioc, clarviziune, si alte prostii din astea de prostit prostii.Doar un om care nu se bazeaza pe cunostintele/fortele proprii ajunge sa creada in superstitii.Sunt ridicoli si demni de mila superstitiosii.Nu exista nicio pisica neagra,nicio oglinda sparta, nicio Bloody Mary, nici trei ceasuri rele martea.Astea sunt induse in mintea credulilor,exact cum a fost si cu religia.Ei cred pentru ca asa li s-a spus; chiar se poate face o paralela intre legendele alea cu Iisus,Dumnezeu si alte chestii probabil inexistente, si superstitii: oamenii cred in ele pentru ca asa au auzit, sau au fost invatati.

| Rapplex a răspuns:

SUPERSTÍŢI//E ~i f. 1) Credinţă primitivă în forţe supranaturale. 2) la pl. Ansamlu de astfel de credinţe. 3) Comportament bazat pe credinţa în forţe supranaturale. 4) Credinţă în semne prevestitoare. [G.-D. superstiţiei; Sil. -per-sti-ţi-e] /

| Rapplex a răspuns (pentru Rapplex):

Peste 90% din populatia planetei se bazeaza pe superstitiiwinking

| ZvT a răspuns:

Voi credulii sunteţi ghidaţi în viaţă de cuvântul a crede. Eu sunt de cuvântul sunt sigur. Nu pot spune o afirmaţie de care nu sunt sigur, a crede nu înseamnă nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| PinkPanther a răspuns:

Nu, nu imi dau seama cum ar putea functiona ca sa pot crede in ceva trebuie sa stiu si explicatia. Fara o oarecare explicatie nu am cum sa cred in ceva.
Tind sa cred in karma, dar aia nu e chiar superstitie, si tind sa cred in ea, deoarece cred in legea compensatiei.

| DeliaDaniela a răspuns:

Nu! big grin
In cazul meu niciodata nu s-au adeverit... dar oricum nu as crede! :p

| Andrei7520152 a răspuns:

Oamenii par aproape programati sa creada in superstitii. Cauta legaturi care de fapt nu exista.

| Flav a răspuns:

Din superstitie, nu cred in superstitii.

| BlueStar12 a răspuns:

Nu.
Pentru ca nu s-au adeverit niciodata.
Adica a avut tata vreo 20 de gainati pe masina dar nu a castigat la loto laughing
Desi aveam un stilou cu care scriam tot timpul si am avut note bune la scoala si acum sunt la liceu si scriu cu alt stilou si am luat primul meu 4 dar oricum nu invatasem la testul ala asa ca nu cred ca are vreo legatura pentru ca am avut si note de 10.
Deci superstitiile sunt o tampanie.

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Cred dar nu in toate.de ce,? pentru ca mi s-a intamplat de foarte multe ori sa fie adevarat ceea ce se spune despre ele.tu?

| RoseOfTheFire a răspuns:

Cred dar unele sunt adevarate altele nu

| ZEU93 a răspuns:

Nu cred in superstitii, exista doar coincidente happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred deloc, imaginatia omului e mare, isi dau un exemplu daca esti superstitos si crezi ca daca soarele nu rasare vei avea ghinion ziua aia o data tot ce ve intampla dai prea multa importanta la o coinsidenta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred in I-ul lipsa de la sfarsit.

| Karakter1 a răspuns:

Oricine care isi baga in cap chestiile acestea. atunci la orice fleac incep sa creada in superstitii.Eu nu cred.nu mi se intimpla si stiu ca totul merge cum trebuie sa fie. Fundita? happy