| Meme10Memu a întrebat:

Cum comentati?

Se stie ca Japonia este una din tarile atee. Japonia se confrunta cu o rata accentuata a dementei in randul persoanelor peste 65 de ani.

NU asta e cauza precum e descrisa aici: "„Cazurile în care oamenii devin izolaţi şi nu sunt, pur şi simplu, observaţi de cei din jurul lor vor creşte cel mai probabil pe măsură ce societatea noastră devină tot mai bătrână şi unităţile familiale tot mai mici slăbesc legăturile tradiţionale în comunitate"

https://adevarul.ro/......index.html

6 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Comentez ca nu este nicio legatura dintre ateism si dementa. Sunt factori care contribuie la dezvoltarea dementei in mod accelerat, inclusiv faptul ca la Japonezi de ce faci mai mult timp suplimentar si te fortezi, de aia esti mai bine vazut. Nu ai timp sa iti faci o familie sau sa ai grija de tine cum trebuie, si cand apare boala esti singur si nu ai cine sa te ajute, mai ales daca nu vrei la azil.

| Meme10Memu explică (pentru Wr3nch):

Da si fortarea aia e cultura competitionala cauzata de ateism. Punerea carierei pe primul loc e cum a zis Iisus: necredinciosii sunt ingrijorati peste masura de ziua de maine si fac orice pentru a-si asigura traiul personal fara sa lase lucrurile si in mana Lui Dumnezeu. Tendinta asta se vede si in Romania: tinerii isi intemeiaza tarziu o familie cand fertilitatea e mult scazuta "dupa ce isi va asigura un trai decent".

| Wr3nch a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nah, e cauzata de cultura lor, si de faptul ca vor sa exceleze, pentru ca sunt peste 100 de milioane de oameni si e cam greu sa ramai angajat la job daca dormi ca in Romania.

| Wr3nch a răspuns:

Si noi avem rate de 25% pentru boli mentale, incluzand afectiuni mult mai grave, cum e schizofrenia.
''Un român din patru cade pradă suferinţelor psihice, din cauza sărăciei sau a stresului. Sunt stigmatizaţi de societate, trataţi necorespunzător în spitale şi au o soartă cumplită după externare.''
''25% dintre români suferă de o afecţiune psihică. Depresia, tulburarea bipolară şi schizofrenia sunt cele mai frecvente. Mulţi bolnavi ascund boala, de teama discriminării. Alţii nu au posibilităţi să se trateze.''

| Eisenheim a răspuns:

Știu și eu,pe vremuri oamenii erau mult mai demenți,se omorau in războaie sub pretextul că ei sânt trimișii domnului, poporului lui Dumnezeu,cruciați,aleșii domnului,etc. Eu cred că și respectivii erau total demenți, fara a fi izolați, și toți credeau în Dumnezeu, fapt pentru care se îi omorau pe alții care afirmau că ei sunt ai lui Dumnezeu, apoi alții îi omorau pe ceilalți și tot așa

| Meme10Memu explică (pentru Eisenheim):

Da, si in trecut au fost razboaie insa in prezent sunt mult mai multe metode de a ucide oamenii si in moduri mai diverse si mai infioratoare. Gandeste-te la cei care au murit ucisi de bomba atomica.