| Aimèeeee a întrebat:

Cum credeti ca este corect sa scapam de deochi?
Voi cum procedati?

14 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Sper ca stii ca nu exista deochi, ci tu de fapt te autosugestionezi sa te doara capu sau sa-ti fie rau.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu exista deochi, dar prin rugaciune continua nu se va apropia nimic de tine

| HueyFreeman a răspuns:

Placebo in general.

| Kalla a răspuns:

Prin rugaciune si post poti sa inlaturi orice rau.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Deochiul este o componentă a practicilor spiritiste prin care Satan şi demonii încearcă să-i manipulize pe oameni.
Iată ce spune Biblia despre felul cum ne putem proteja de infuienţa spiretelor rele: "Supuneţi-vă deci lui Dumnezeu, dar împotriviţi-vă Diavolului, iar el va fugi de la voi. Apropiaţi-vă de Dumnezeu, iar el se va apropia de voi! " (Iacov 4:7, 8)
Dacă avem grijă să ne implicăm în practici spiritiste şi facem tot posibilul să ne apropiem de Dumnezeu şi să ascultăm de El, putem fi siguri de protecţia lui.

| Nicoleta a răspuns:

Deochiul este doar o superstitie. Daca crezi in el, ai impresia ca ti se intampla, daca nu crezi in el, nu ti se intampla. E simplu

| Maxim96 a răspuns:

Prin rugaciune!
"Orice veti cere va voi da.Indrazniti!"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te masturbezi pana lesini.

| AlexeHellsing a răspuns:

Scapă de mândrie... dacă cineva îți face asta pur și simplu inundă-ți mintea cu gânduri de smerenie.
P.S.
Nu există deochi, e doar o tradiție populară.

| Aimèeeee explică (pentru AlexeHellsing):

Exista deochi.
Unele persoane pot avea aceasta energie de a deochia.
Si nu, nu este vorba de autosugestie.

| Public22 a răspuns:

Maicamea imi spune un descantec de deochi si imi trece. Functioneaza de fiecare data.

| RichardCezar a răspuns:

Nu imi vine sa cred... Secolul XXI, anul 2013, exploram spatiul si unii mai cred in chestii luate din strabuni ca si deochiul.

| NicolethaNico a răspuns:

Nu stiu ce sa spun daca este corect, dar mie imi face mami ceva cu bete de chibrite le arde si cand ajung aproapte langa deget il rupe cu un alt bat si il lasa sa cada in cana cu apa! Si dupacea beau si imi trece.

| maller a răspuns:

Iti baga cineva o flegma intre ochi