| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum de si-a gasit Cain nevasta tocmai in tinutul Nod? Se deduce clar ca mai erau si alti oameni si de unde a aparut nevasta lui tocmai in tinutul Nod? Si pe aia a izgonit-o-Dumnezeu? Mai exact.Ce cauta nevasta lui Cain tocmai in tinutul Nod?

117 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca ai mai rasfoi si tu presa ai afla ca o femeie (din zilele noastre) a facut 23 de copii si are 43 de ani, ia fa socoteala cati copii ar face o femeie care a trait peste 900 de ani? Un simplu calcul ar duce la cca 50 de copii in 100 de ani, asta ar duce la 450 de copii in 900 de ani. Rezulta cca 220 de cupluri care fiecare la randul lor au facut circa 400 de copii adica 88, 000 de copii care au format la randul lor 44.000 de cupluri care au avut 400 de copi rezultand la a treia generatie 17.600.000 de indivizi, deci populatia Romaniei. Caslculeaza tu in continuare dasteptu tatalui. De acolo si-a luat Cain sotie, din cele 17 milioane dasteptu lumini.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, dar ai intrebat de unde si-a luat Cain nevasta, poate din cei 88.000 sau 17000000 de oameni, tu hoataresti.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Poate in mintea ta. rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cain a plecat de langa Adam DAR nu scrie nicaieri cand s-a casatorit, eu cred ca pe la 500 de ani de la nastere, poti dovedi contrariu?

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Calculul meu a fost modest avand in vedere ca pe vremea lui Napoleon femeile se maritau la 12 (doisprezece) ani. Strabunica mea din partea mamei (nascuta in 1896) a avut 18 copi si a murit la 52 de ani.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai dreptate rolling on the floor Dupa Cain au asteptat 30 de ani sa mai faca un copil si asa mai departe, Se vede ca ai gandirea unui copil de sapte ani. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

La mintea cocosului ca lui Cain i s-a nascut un copil care sa numit Enoh, i-a vezi matale la ce varsta l-a facut pe Enoh (citeste in continuare). Ce citesti tu nu este o cronologie ci doar eroi importanti, cronologia apare mai tarziu:
21. La vârsta de saizeci si cinci de ani, Enoh a nãscut pe Metusala.
22. Dupã nasterea lui Metusala, Enoh a umblat cu Dumnezeu trei sute de ani; si a nãscut fii si fiice.
23. Toate zilele lui Enoh au fost trei sute saizeci si cinci de ani.
25. La vârsta de o sutã optzeci si sapte de ani, Metusala a nãscut pe Lameh.
26. Dupã nasterea lui Lameh, Metusala a mai trãit sapte sute optzeci si doi de ani; si a nãscut fii si fiice.
Set a fost facut IMEDIAT cum a murit Abel iar Cain a facut copii peste o suta si ceva de ani, fa tu un grafic si afli DAR este ceva mai important, toata discutia asta e inutila DACA tu nu sti cum se numesc strabunicii tai si cauti cronologii de acum 6000 de ani, esti doar un scormonitor in gunoaie, astept date despre strabunici si apoi poate m ai discutam. rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Deci sectancti baga vrajeli, teologi iudaismului, crestinismului, islamului recunosc ca acest lucru este un mister biblic

| Celcestietot a răspuns:

Cei care pun astfel de întrebări dau dovadă de analfabetism funcțional. Păi, ce este cu întrebarea asta? Mai citește din Biblie până înțelegi.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cei care au aceasta „boala" nu își dau seama că albul este alb.

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu se observa clar că a făcut Dumnezeu 2 oameni la început?

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru Celcestietot):

La versetul mă refer 27, în caz că nu ți-ai dat seama.

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dar unde scrie asta în Biblie?

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Păi exact așa este. Ți se pare greu ceva de înțeles? Este chiar atât de șocant?

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Știu siteul, ce este cu el?

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Și, este vreo problemă în asta?

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Bineînțeles.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Naaaaah, credeam și eu că în sfârșit ai înțeles, dar se pare că m-am înșelat amarnic.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Demonii de lumină, tu.

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, in Geneza 4 : 16 ''Apoi, Cain a ieșit din Faţa Domnului și a locuit în ţara Nod, la răsărit de Eden.''

Imediat in versetul urmator scrie ''Cain s-a împreunat cu nevastă-sa; ea a rămas însărcinată și a născut pe Enoh. El a început apoi să zidească o cetate și a pus acestei cetăţi numele fiului său Enoh''

Vedem ca, Cain, a inceput sa zideasca o cetate si sa ii puna numele fiului sau, Enoh, Cain a zidit cetatea, nu era facuta deja.
Sunt detalii neesentiale care nu ne sunt date, nu ne spune cum s-au intalnit si cum a decurs cina romantica si ce buchet de flori i-a dat, biblia este revelatia Lui Dumnezeu lasata oamenilor, cu un scop, nu este o carte de memorii sau de geografie. Ne sunt date intr-adevar si informatii ca acestea, avem foarte multe detalii geografice si istorice, dar nu ele reprezinta firul esential al bibliei, firul esential este cunoasterea Lui Dumnezeu si a planului Lui, cine suntem noi, de unde venim si unde ne ducem. Si sa nu uitam sa mentionam ca aceste versete sunt scrise poate la ani si ani distanta, nu minute, nu ore. Nevasta lui nu a ramas insarcinata si a nascut fiul dupa 4 ore si imediat dupa aceea Cain a terminat cetatea de construit. Trebuie sa fim mai atenti, nu sa citim in graba pentru ca nu vom intelege, trebuie acordat putin timp si respect.
Domnul sa te binecuvanteze, o zi frumoasa in continuare.

Răspuns utilizator avertizat
| Wr3nch a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Manut degeaba te chinui sa discuti cu fanatici ca e degeaba. Aia o ard doar pe a lor si citeaza selectiv doar ce le convine pe momentlaughing

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presupun ca erau îngerii decăzuți, uriașii. Alta explicație mai buna, nu găsesc.
In Geneza 6 este relatat mai pe larg acest subiect.

E evident ca nu și-a luat-o de soție pe una dintre surorile lui. =) Cred ca aici te duce gândul. rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca scoti incesturile, violurile, si crimele din biblie se aduna de o carte destul de groasa...

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Taci ma! Maria cu Iosif erau logodiți. A fost umbrita de Duhul Sfânt, înainte ca ea sa fie cu Iosif. Apoi, este scris ca au avut acordul lui Dumnezeu, ca ei sa fie împreună.
Blasfemiile astea sunt groaznic pedepsite, ai grija cum gândești!

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

La fiul lu' dumnezo' am rezerve. Eu as zice ca s-a nascut prin fertilizare in-vitro. Astfel e posibila treaba cu virginitatea ma-si. Sau, bineinteles si cel mai probabil, ma-sa si-o tragea cu toti vecinii fiindca mosneagul ei nu prea mai performa de nici o culoare in domeniul asta, si cand a ramas insarcinata i-a bagat povestea cu sfintul fum.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios? Ce e aia blasfemie, ma rog? Interpretare non-standard? Ceva care chiar te face sa te gindesti ca "stai, frate, noi discutam povesti pentru copii aici" sau ce? Fi-ti-ar umbra sfintului cremvusti sa iti fie...

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Un loc mai groaznic ca acela nu cred ca exista, deci, nu mi-aș dori nicidecum sa ajung acolo, si nici cineva drag mie.
Daca asta e subiect de gluma si de caterinca, atunci eu ma retrag.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Fiecare va da socoteală! Dacă blasfemiile îți sunt drage, atunci permite-mi sa iti urez drum bun... spre L. A. =)

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai înțeles din Biblie, dar nu te-ai acoperit bine. Cine este deștept să socotească. Tu lucrezi in numele lui Satana, comentariile ți se contrazic reciproc laughing. Un plan mai bun nu ai avut, nu rolling on the floor?

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru tine nu există nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Come on, sa fim seriosi! Nu e clar ca discutam de o intalnire de gradul IV aici? Ceea ce se pupa si cu "inaltarea la cer" a lu' gizas si cu invierea lui. Gindeste-te ca noi acum deja folosim nanoboti pentru eliminarea unor tumori - nanoboti injectabili ca in filmele SF din anii 80-90, da? Gindeste-te ce poate face o civilizatie care e cu o mie de ani inaintea noastra!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Mdah, amuzant. De aia sunt asa de aproape de popor asa-zisii reprezentanti ai divinitatii, pentru ca iau in serios povestile astea cu datul de socoteala. P.S. Daca ajut pe cei din jurul meu si ma port frumos cu toti fara sa discriminez, dar in fiecare dimineata ma pis* pe o biblie si ii dau foc, sunt bun sau rau?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Loc mai groaznic ca iadul crestin din povesti? Ba da, exista. https://en.wikipedia.org/wiki/Naraka_(Buddhism)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Femeile sunt mai abile la minciuni decat barbatii, as zice eu. Mai ales in vremurile de demult. Dar e posibil sa fi bagat povestea aia si mosneagul, nu zic nu.winking

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca ajung acolo e de vina controlorul de trafic! happy

| Vikaa a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iadul e aici pe pamant, restul is povesti vanatoresti inventate de oameni plictisiti de viata

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandrionelu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ne-ai mai arde tu pe rug, dacă am fi cu câteva sute de ani în urmă... Bunătate creștină ce ești!

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Voi predicați iubirea dar de fapt visați la un Kim Jong Un cosmic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Nici prin gând nu mi-a trecut asa ceva! Asta spune multe despre tine, sa știi!

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Google thoughtcrime.

| Alexandrionelu a răspuns:

Sunt foarte multe lucruri ilogice în Biblie, mai ales în vechiul testament. Cine crede cu frenezie în aceste texte antice va găsi o explicație.
O alta aberație grosolana este în geneza, când în prima zi a zis sa fie lumina, iar în ziua a 3-a a creeat soarele laughing

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns:

Daca au existat doar Adam, Eva si copii lor asta inseamna ca sotia lui era sora-sa si ca sa se poata inmulti oamenii era permis asta happy Sau a mai creat si pe alti oamani Dumnezeu dar cred ca ar fi fost scris in Biblie daca se intampla asta.

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu spui doar aberatii, aduci argumente care nu au nici un sens. De ce sa nu se razgandeasca? Spune-mi, de ce nu?

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Din nou nu are sens, dar mna...De unde stii tu ca stie viitorul pe deplin? Si ca sa intelegi, reformulez. Iisus a explicat din nou legea lui Moise in predica de pe munte. Nu a schimbat, a explicat ce au inteles evreii gresit.

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Poate gresesc eu, dar ce vrei sa spui prin asta? Daca e atotstiutor nu are voie sa schimbe unele chestii? Si am mai zis, nu a schimbat, Iisus a exlicat legea.

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vezi ca scrii fara sens? Potop nu este tot aia cu inundatie, trebuie sa si gandesti ca sa aduci argumente laughing

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Potopul e tot o inundatie dar mult mai mare, apa potopului trecuse si de munti...

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu ti-am mai zis, trebuie sa si gandesti putin. La potop au murit toate animalele (fara acelea de pe arca) si a fost acoperit tot pamantul cu apa, nu mai era uscat. Deci cand mor animalele la inundatii nu inseamna ca e potop si ca Dumnezeu si-a incalcat legamantul.

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am dovada Biblia, tu ce dovada ai ca nu a fost asa? Ferice de cei ce n-au vazut si cred, asta scrie in Biblie. Eu nu sunt ca Toma, nu am nevoie de dovezi clare.

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Te inteleg. Tu nu crezi in Dumnezeu si chestii de genul, atunci in ce crezi?

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asa e, din maimuta ne tragem... Dovedeste ca esti evoluat din maimuta? Dovedeste tu asta!

| GicaGigekGica a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu pot sa dovedesc ca exista Dumnezeu, pentru ca am o relatie cu el. Stiu sigur ca exista!

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu poti sa il simti pe Dumnezeu? Te contrazic

| GicaGigekGica a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Broasca, omida si toate astea nu sunt dovezi...Sunt animale lasate de Dumnezeu ca sa evolueze

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Simti Duhul sfant, dar tot Dumnezeu e...

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Bine

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu chiar intelegi totul cum vrei tu... Nu mai are rost sa vorbim, ma depasesti efectiv

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai si ce vrea sa insemne asta? Ai mai vazut tu maimuta care sa faca pui de oameni? Acum de ce nu mai evolueaza nimic in felul asta? Din om iese om, din broasca tot broasca si din fluture tot fluture, nu conteaza ca la inceput e omida sau embrion. Dar nu imi zici tu mie ca din maimuta iese om, din caine pisica si din prost destept...Gandeste logic

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Sigur, oricine are indoieli asupra Adevarului™ in privacy-ul propriei lui minti va fi condamnat la moarte vesnica de Kim Jong Un cosmic. Dupa cum ne invata romanul 1984, simpla idee ca ar fi ceva in neregula cu Partidul este crima mentala care trebuie pedepsita cu tortura si eliminarea fizica.