| Dandanache a răspuns:

L-am urmarit pe sarite. Nu sunt ateu, dar daca as fi, as gasi "argumentele" respectivului complet neconvingatoare.

"Deci, acele fosile au fost gasite in locuri diferite pe pamant si singurul lucru care le putea face asa era un eveniment global, adica potopul." La ce minut se discuta aspectul asta? Ma uit si iti dau eu o explicatie.

| Dandanache a răspuns (pentru Mădă0611):

Multumesc. Nu merita combatut. Omul isi construieste senin toata argumentatia pe concluzii fundamentate pe nimic. In viziunea lui, desi nu reuseste sa explice de ce, fosilizarea nu poate fi decat rezultatul unui singur eveniment, care a avut loc o singura data, la nivelul intregului glob. I s-a atras atentia de mai multe ori in comentarii, dar vad ca nu vrea sau nu poate sa isi justifice afirmatiile.

| Mădă0611 a răspuns:

laughing iar Costica asta. Macar daca ar fi ceva de capul lui.
Potop global, si pana acum 500 de ani omenirea nu stia ca mai exista un continent, desi oamenii calatorisera prin Europa, Asia si Africa, sigur Noe stia cat de mare e planeta noastra de a inteles el ca e vorba de "un potop global". Aolo, "seria completa: gandeste, inca e legal". Cat de prost poate fi. Pai mai... nici nu stiu cum sa va spun ca sa nu trebuiasca apoi sa imi fac alt cont, daca potopul a fost global, si doar Noe si satra lui au supravietuit, de unde dracu "exista relatari" despre potop si in alte culturi? Sau daca puradeii lui au creat acele culturi, ce e asa mare mirare ca si ele povestesc despre potop? Evreii au ciordit mitul, dar costica asta nu stie, de oligofren ce e. N-am rabdare sa ma uit la tot, care e faza cu fosilele?

| VOLVO4LIFE explică (pentru Mădă0611):

Deci,acele fosile au fost gasite in locuri diferite pe pamant si singurul lucru care le putea face asa era un eveniment global, adica potopul. Daca nu crezi asta, da-mi tu o explicatie pe care as putea sa o cred.

| Mădă0611 a răspuns (pentru VOLVO4LIFE):

Pai am vazut crestini spunand ca s-au gasit fosile de pesti in varfuri de munti laughing, dovada ca muntii au fost acoperiti de apa, asta insemnand muuuuulta apa, logic ca explicatia e alta, sigur si in cazul asta, tot n-am inteles exact ce afirma costica asta, cat de vechi sunt fosilele? sunt toate din aceeasi perioada? Cum se face ca fosilele din discutie sunt adevarate, datate corect, probabil, iar cele de dinozauri sau cele care sustin evolutia nu?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Un pic irelevanta parerea unui oarecare, la biserica trebuie sa te duci, caci asa s-au format si sectele doar dupa parerea unuia, mai ales ca la el parerea se numeste punct de vedere, adica tot orizontul care se vede se transforma intr-un punct adica punctul de vedere adica atat vrea sa vada

| sublime89 a răspuns:

Ca multi alti romani, tipul se pare ca are alergie la stiinta, si e disperat sa creada in zeul ceresc. Si se grabeste sa posteze clipuri pe net inainte sa inteleaga macar cele mai elementare notiuni stiintifice. Presupun ca daca le-ar intelege, n-ar mai avea motiv sa posteze clipuri in care apara credinta in zei, pentru ca pana si pentru el ar deveni evident faptul ca acestia nu exista.

| Wøodenpints a răspuns:

Ce să explic? Un grăsun retard care aberează în fața camerei de filmat?
Dacă asta este dovada incontestabilă a creștinismului...ce pot să spun, spor la făcut mătănii și ținut post negru.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nu vreau sa-mi pierd minute pretioase din viata mea uitandu-ma la unul care poarte sapca in casa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu m-as baza pe spusele unui "crestin" care il numeste "taran" pe cel care are o parere diferita de a sa.

| VOLVO4LIFE explică (pentru anonim_4396):

Intereseaza-te,chiar asa il cheama pe acel baiat, Mihai Taranu.

| UngureanuR a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa il cheama domnu' meu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru UngureanuR):

Da, ai dreptate. Imi cer scuze ca am intervenit in necunostinta de cauza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pline de greseli.

| VOLVO4LIFE explică (pentru anonim_4396):

Opinia ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VOLVO4LIFE):

Opinia mea si opinia tuturor celor care stiu chestii elementare legate de subiectele pe care vrea el sa le discute. Tipul respectiv o da in bara rau de tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Timotei Capitol 3 1 Să știi că în zilele din urmă vor fi vremuri grele. 2 Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, lăudăroși, trufași, hulitori, neascultători de părinți, nemulțămitori, fără evlavie, 3 fără dragoste firească, neînduplecați, clevetitori, neînfrînați, neîmblînziți, neiubitori de bine, 4 vînzători, obraznici, îngîmfați; iubitori mai mult de plăceri decît iubitori de Dumnezeu; 5 avînd doar o formă de evlavie dar tăgăduindu -i puterea. Depărtează-te de oamenii aceștia. 6 Sînt printre ei unii, cari se vîră prin case, și momesc pe femeile ușuratice îngreuiate de păcate și frămîntate de felurite pofte.nu comentati.e inutil.

| BlackSulphur a răspuns:

Ce ar fi daca ti-as zice... Ca nici el nu prea are mare habar despre ce vorbeste, si ca nu priveste lucrurile dintr-o perspectiva obiectiva?

| VOLVO4LIFE explică (pentru BlackSulphur):

Vezi ca nu-ti convine adevarul?

| BlackSulphur a răspuns (pentru VOLVO4LIFE):

"Vezi ca nu-ti convine adevarul?"

Ramai incuiat in camera viselor, ca tu nu pari a avea sanse de gasire a cheii.

| VOLVO4LIFE explică (pentru BlackSulphur):

Frumos raspuns, probabil l-ai gandit mult. Daca crezi ca detii adevarul te rog sa imi explici cum s-au format acele fosile pe care le-ai vazut in clip si de ce doar in Biblie se vorbeste despre Sodoma si Gomora? Sunt multe chestii despre care se vorbeste doar in Biblie.

| BlackSulphur a răspuns (pentru VOLVO4LIFE):

"Vezi ca nu-ti convine adevarul?"

Bine ca ai gandit tu mult, raspunsul. Jur ca daca iau un incult care nu a auzit in viata lui de curent electric, si care stie numai si numai de Biblie, spune exact aceleasi cuvinte.

Nu stau sa ma uit 30 de minute la un individ care nu are habar ce vorbeste doar de dragul de a putea raspunde la toate intrebarile. Insa cred ca as putea acoperi o parte din raspuns astfel:
Daca potopul ar fi fost real, atunci toate fosilele animale ar trebui gasit la acelasi nivel, ceea ce nu se intampla nicaieri, nici macar un exemplu descoperit pana acum. Fiecare fosila a fiecarui animal se afla la un nivel diferit pe (/in) scoarta Pamantului in functie de "vechimea" lor (era in care au existat respectivele specii).

| ChangeName a răspuns:

Pot fii foarte multe explicatii daca ai o gandire rationala.

| Bringmelight a răspuns:

Chiar si asa. El inca nu a adus destul de multe dovezi. Mai sunt inca multe de spus, cum ar fi contradictiile din Biblie.

| lTudyl a răspuns:

Fiecare e liber sa creada in ceea ce vrea.Esti liber sa fii ateu, sa fii crestin, sa fii musulman sau budist!
Singura problema aici este aceea ca[virgula] crestinii incearca sa ii forteze pe cei din jurul lor sa creada in ceea ce cred ei prin indoctrinare.Frate, daca eu am zis ca nu vreau sa cred nu cred si este alegerea mea, nu am nevoie sa vi tu si sa imi spui ca aia a fost asa si aia asa.
Eu sunt musulman dar sunt nascut in Romania.Mereu crestinii incearca sa imi spuna ca nu e bine ceea ce cred eu, nu e asa.Stai cuminte, eu nu ma duc sa iti zic tie ce scrie in Coran si sa te conving ca ala e adevarul, dar am pretentia ca nici tu sa nu faci asta cu Biblia.

| cerveau a răspuns:

Omul nu intelege procesele evolutiei, nu are cele mai elemantare notiuni ale evolutiei la fel cum nu le ai nici tu.
Daca vrei explicatii doar la ceea ce spune acel mascarici poti incerca:

Primul clip:
http://korallion.blogspot.ro/......ilele.html
http://korallion.blogspot.ro/......ocari.html

Pentru al doilea clip:
http://korallion.blogspot.ro/......sului.html

La modul general:
http://korallion.blogspot.ro/2013/05/erori-creationiste-15-concluzii.html

Aici gasesti tot ce "ataca" acest nene, dar pe tine oricum nu te intereseaza adevarul si doar ceea ce iti confirma credintele irationale, informatia este gratuita si poti gasi tot ce vrei in legatura cu aceste subiecte.
Daca tot nu esti convis, poti aprofunda fiecare subiect al evolutiei daca ai timpul necesar, cel putin 10.000 de pagini gasesti si in lb. romana.