| DianaDiana123 a întrebat:

Cum mă pot întoarce din nou la Hristos? Eu de ceva timp am început să înjur si stiu ca e pacat cand înjur ceva îmi zice să nu fac asta dar, altceva să o fac.De cateva zile m-am apucat să citesc Biblia nu am citit-o până acum niciodată înainte ascultam manele acum ascult muzica creştină cel mai mult ascult muzică de la Fraţii Bălan. Vreau să mă întorc la Iisus cum pot face asta? Vreau să fiţi serioşi

13 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

Pune-te in locul lui Dumnezeu, ce sa faca cu retardatii care ii asculta pe fratii Balan?
Bine, nici cu manelistii n-ai ce face dar macar sunt de gasca.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Ce sa-ti fac?! Daca ascultai pe Leo de la Rosiori, nu injurai! Poate, cel mult, cereai o taxa de protectie. happy Lasand gluma la o parte, problema injuratului se rezolva prin educatie, nu prin integrarea intr-o secta sau prin prozelitism sectant.

| EestiSodalane a răspuns:

Du-te într-o biserică Ortodoxă si vorbeste cu un preot. Pune-i aceeasi intrebare si o sa-ti zica el ce trebuie sa faci.

| T0Teu a răspuns:

Părerea mea cea mai sincera e sa cauți o biserica protestanta, dacă s-ar putea baptista sau penticostala și sa vezi cum e acolo. Nu te lua după alții care spun minciuni ca protestanții nu te vor mai lasă să pleci de acolo sau ca te forțează sa te botezi. E complet fals. Tu ești la libera alegere sa faci absolut ce vrei. Vezi cum e acolo la biserica (poți încerca la amândouă). Vezi unde Îl simți mai mult pe Dumnezeu și unde simti sa ramai. și poți rămâne acolo.
Cat despre ceea ce poți face tu singura acasă. ei bine, roagă te, dar din inima, nu rugăciuni învățate pe de rost. Citește Biblia, mai ales Noul Testament, dar nu l citi asa, de curiozitate, ptc Domnul nu Se bucura sa vadă ca citești Biblia dar nu reții și nu îți pasa ceea ce citești. Tu trebuie sa încerci sa împlinești ceea ce scrie acolo.
Spre exemplu, acolo unde scrie sa nu judecați, când citești, sa reții și sa încerci sa nu i mai judeci pe cei din jurul tău. Înțelegi?

Probabil catolicii sau ortodocșii o sa se apuce sa comenteze la ce am spus eu, dar eu vin de la catolici și am văzut cu adevărat diferența. Pe Dumnezeu L am găsit la penticostali, în niciun caz la catolici. Aici am rămas și nu vreau sa mai plec niciodată. Ei vorbesc in necunostinta de cauza. Tu poți încerca, nimeni nu te oprește dar în același timp nimeni nu te forțează

| minrest a răspuns (pentru T0Teu):

Daca de cand mergei la penticostali, sau macar de la a treia vizita, vedeai cum se practica proorocia, vedeai ce prostii se spun din partea lui Dumnezeu, vedeai chiar ca nici o proorocie nu se indeplineste si intelegeai de ce a a fost facuta, crezi ca mai erai asa de entuziast, incat sa ramai la penticostali pana cand ai investit prea mult, emotional si ca speranta, in ei incat sa poti sa faci o judecata obiectiva? Daca de la inceput ii auzai vorbind in limbi, bolborosind silabe cum poate faceai si tu la zece ani, mai erai asa de entuziast incat sa lasi garda jos si sa te lasi atras in cult pana cand nu ai mai putut sa te eliberezi? Intrebarile astea nu sunt retorice, te rog sa raspunzi. E o mare raspundere sa chemi pe cineva sa faca parte dintr-un grup, sa adopte o ideologie.

| T0Teu a răspuns (pentru minrest):

De ce sa răspund? Aceste întrebări te macină pe tine si cred ca te blochează în timp. Mereu aduci aminte de ce ai văzut/ simțit tu și generalizezi ca și cum toți penticostalii ar fi la fel.

| minrest a răspuns (pentru T0Teu):

Ce nevoie am sa generalizez pornind de la un caz sau doua, cand eu cunosc bine bisericile penticostale. Proorocia mincinoasa este modul vostru de functionare. Mai degraba tu ai intalnit cazuri de proorocie clar mincinoasa, si speri sa fie cazuri izolate.

| T0Teu a răspuns (pentru minrest):

Spre surprinderea ta, în biserica mea nu sunt proroci mincinoși din cât cunosc eu. De fapt, de 3 ani cred ca am întâlnit numai unul sau 2, nu știu sigur. După cum am spus, dacă tu ai întâlnit mulți nu înseamnă că toți sunt mincinoși. E ca și cum eu as vedea pe strada un bărbat care își bate femeia și mai târziu un altul care își injura nevasta. Ar fi drept din partea mea sa spun ca toți bărbații sunt la fel și ca se comporta ca niște animale cu soțiile lor? Eu îți zic simplu ca nu. Exact același lucru faci și tu.

| minrest a răspuns (pentru T0Teu):

Daca stau 20 de ani pe o scara de bloc sau pe o strada, pot sa spun daca sunt barbati acolo care isi bat nevasta? Pentru ca atat am stat eu in biserica penticostala. Ai biserica ta, dar ea se ocupa de biserici la tara, ai rude in provincie, cand mergi acolo mergi la biserica lor, esti la curent cu biserici din SUA, Australia, mergi cu prieteni la biserica lor, mergi la strangeri, din care unele se fac tocmai pentru ca vine un prooroc. Ai foarte mult material din care sa tragi concluzii. Asa cum tu nu poti sa accepti ca proorocii mint, nu am putut sa acccept si eu, asa cum ai investit tu emotional in biserica penticostala am investit si eu, asa ca am cautat sa gasesc orice explicatie sau scuza posibila pentru ce vedeam. A trebuit sa recunosc ca proorocia in sine, asa cum se practica in biserica penticostala, este mincinoasa si este un mecanism de manipulare, unul foarte puternic.

| AndreiBistriteanu a răspuns:

Cum sa fim seriosi cu asa intrebare?
rolling on the floor

| Torahh a răspuns:

De nu ne-ar fi lăsat Domnul oştirilor o mică rămăşiţă, am fi ajuns ca Sodoma şi ne-am fi asemănat cu Gomora.

Nu jertfe şi sărbători
10 Ascultaţi Cuvântul Domnului, căpetenii ale Sodomei! Ia aminte la Legea Dumnezeului nostru, popor al Gomorei! 11 „Ce-Mi trebuie Mie mulţimea jertfelor voastre, zice Domnul. Sunt sătul de arderile-de-tot ale berbecilor şi de grăsimea viţeilor; nu-Mi place sângele taurilor, oilor şi ţapilor. 12 Când veniţi să vă înfăţişaţi înaintea Mea, cine vă cere astfel de lucruri, ca să-Mi spurcaţi curţile? 13 Nu mai aduceţi daruri de mâncare nefolositoare, căci Mi-e scârbă de tămâie! Nu vreau luni noi, Sabate şi adunări de sărbătoare, nu pot să văd nelegiuirea unită cu sărbătoarea! 14 Urăsc lunile voastre cele noi şi praznicele voastre; Mi-au ajuns o povară, nu le mai pot suferi. 15 Când vă întindeţi mâinile, Îmi întorc ochii de la voi şi, oricât de mult v-aţi ruga, n-ascult, căci mâinile vă sunt pline de sânge!"

Îndemn la pocăinţă
16 „Spălaţi-vă deci şi curăţiţi-vă! Luaţi dinaintea ochilor Mei faptele rele pe care le-aţi făcut! Încetaţi să mai faceţi răul! 17 Învăţaţi-vă să faceţi binele, căutaţi dreptatea, ocrotiţi pe cel asuprit, faceţi dreptate orfanului, apăraţi pe văduvă! – 18 Veniţi totuşi să ne judecăm, zice Domnul. De vor fi păcatele voastre cum e cârmâzul, se vor face albe ca zăpada; de vor fi roşii ca purpura, se vor face ca lâna. 19 De veţi voi şi veţi asculta, veţi mânca cele mai bune roade ale ţării, 20 dar de nu veţi voi şi nu veţi asculta, de sabie veţi fi înghiţiţi, căci gura Domnului a vorbit." 21 Vai, cetatea aceea credincioasă cum a ajuns o curvă! Era plină de judecată, dreptatea locuia în ea, şi acum e plină de ucigaşi! 22 Argintul tău s-a prefăcut în zgură şi vinul tău cel ales a fost amestecat cu apă. 23 Mai-marii tăi sunt răzvrătiţi şi părtaşi cu hoţii, toţi iubesc mita şi aleargă după plată; orfanului nu-i fac dreptate şi pricina văduvei n-ajunge până la ei. 24 De aceea, iată ce zice Domnul, Dumnezeul oştirilor, Puternicul lui Israel: „Ah! Voi cere socoteală potrivnicilor Mei şi Mă voi răzbuna pe vrăjmaşii Mei. 25 Îmi voi întinde mâna împotriva ta, îţi voi topi zgura cum o topeşte leşia, toate părticelele de plumb le voi depărta din tine. 26 Voi face iarăşi pe judecătorii tăi ca odinioară şi pe sfetnicii tăi ca la început. După aceea, vei fi numită cetatea neprihănită, cetatea credincioasă." 27 Sionul va fi mântuit prin judecată şi cei ce se vor întoarce la Dumnezeu în el vor fi mântuiţi prin dreptate. 28 Dar pieirea va atinge pe toţi cei răzvrătiţi şi păcătoşi, şi cei ce părăsesc pe Domnul vor pieri. 29 Vă va fi ruşine de terebinţii în care găseaţi plăcere şi veţi roşi din pricina grădinilor în care vă desfătaţi, 30 căci veţi fi ca un terebint cu frunzele ofilite, ca o grădină care n-are apă. 31 Omul tare va fi ca un câlţ şi lucrarea lui ca o scânteie; amândoi vor arde împreună şi nimeni nu-i va stinge

| BogdanIvasciuc a răspuns:

Hula împotriva lui Hristos se poate iartă,dar asupra Duhului Sfânt nu.Cel mai bine ar fi sa studiați intens Biblia, să faceți fapte de milostenie, să îl acceptați pe Iisus Hristos că Mântuitor, sa va pocăiți de păcate și să renunțați la orice fel de muzica deoarece aceasta este de la diavol, el a fost primul cântăreț din ceruri.

| T0Teu a răspuns (pentru BogdanIvasciuc):

Nu orice fel de muzica e păcat. Cântările crestine care Îl slăvesc pe Dumnezeu sau sunt îndemnuri pentru noi, poate, ori ne exprima stările sufletești sunt biblice și eu zic ca si plăcute lui Dumnezeu, mai ales cele de lauda la adresa Lui. Multe sunt inspirate din psalmi sau alte versete biblice.