| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa ma pocăiesc pe bune și mai ales sa ma impac cu Dumnezeu?
Trec printr-o perioada grea.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citește Biblia și încearcă sa o împlinești, roagă te sincer lui Dumnezeu și dacă vede ca tu chiar vrei sa te apropii de El și sa faci doar voia Lui, te va asculta cu siguranță ptc El te iubește și abia așteaptă sa te întorci la El ptc vrea sa te ducă în raiul Său.

| AdioTPU a răspuns:

Recitește din nou Biblia, în special Noul Testament. Dumnezeu ne-a lăsat cuvântul Său pentru a ne învăța cum sa-L iubim și să ne apropiem de El.

| slayer09 a răspuns:

Post mult, cu mancare putina, sport daca reusesti, deconectare de la toate problemele, rugaciune multa, si fii sincer cu tine insuti si cu Dumnezeu, orice ai pe suflet spune-i cu credinta Domnului, tot ce ai pe suflet si bine iti va fi. Te duci te spovedesti si te impartasesti. Si cu mare incredere in Dumnezeu, iti refaci viata, usor usor. Si fii fara frica si cu nadejde...ce o fi o fi, Dumnezeu are grija de noi.

| dolceromania a răspuns:

Sati para rau pentru faptele rele comise si sa nu le mai repeti, roaga-te Domnului Isus sati ierte pacatele, cereti scuze de la cei care leai gresit, repara ceea ce mai poti tu. Spune-i problele tale Domnului Isus!

| DEVdani a răspuns:

Ai preţ inaintea Lui Dumnezeu, EL iubeşte fiinţa ta şi sufletul tau.

Întoarcete la Mine, şi Mă voi întoarce şi Eu la tine, zice Domnul.
Căci Eu ştiu gândurile pe care le am cu privire la tine, zice Domnul,
gânduri de pace, şi nu de nenorocire, ca să iţi dau un viitor şi o nădejde.

Cheama-Ma, şi-ţi voi raspunde şi îţi voi vesti lucruri mari, lucruri ascunse, pe care nu le cunoşti, zice Domnul.

Haide sa incepem cu inceputul.

Ce este pocăința?

Conform DEX-ului, pocăința înseamnă:

Căință pentru păcatele săvârșite, regret pentru o faptă rea, o greșeală.

Pocăința, este o atitudine a omului, fata de Domnul Dumnezeu.
Pocăința este o alegere si fiecare om, trebuie sa hotarasca si sa decida in dreptul lui.

MANTUIREA, nu este prin cult, religie si traditii inventate de om!

MANTUIREA este prin Domnul Isus si se aplica in viata omului care citeste si IMPLINESTE, Cuvantul Lui Dumnezeu.

Un viitor și o nădejde, acestea sunt lucrurile pe care vrea Dumnezeu să ni le dea astăzi, dar alegerea o face fiecare in dreptul lui.
Ioan 14:6
Isus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa.
Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.

1. Pocăința înseamnă schimbarea gândirii.
2. Pocăința este produsă de Dumnezeu în viaţa celui care intră în Noul Legământ.
3. Pocăința se produce în viaţa omului atunci când acesta intră în Noul Legământ.

Un lucru foarte important, POCAINTA, este PORUNCA Lui Dumnezeu, pentru fiecare om!

Unde scrie acest lucru?

Chiar in Biblie, in Cuvantul Lui Dumnezeu

Matei 4:17
De atunci încolo, Isus a început să propovăduiască şi să zică:
Pocăiţi-vă, căci Împărăţia cerurilor este aproape.

Cum sa ma pocaiesc? Adica, cum sa ma intorc la Domnul Dumnezeu?

Pocăința, este primul pas către mântuire și o viață plină de sens.

Cum Îl poți găsi pe Dumnezeu și cum trebuie să-L cauți?

Nu trebuie să inventezi propria metodă de a-L căuta pe Dumnezeu, căci EL Însuși a spus:

Ieremia 29:13-14

Mă veţi căuta, şi Mă veţi găsi, dacă Mă veţi căuta cu toată inima.
Mă voi lăsa să fiu găsit de voi, zice Domnul

Dumnezeu dă două condiții aici pentru a-L putea găsi:

1.Să-L cauți
2.Să-L cauți din toată inima

Nu este de ajuns să-L cauți pe Dumnezeu.
Îl poți căuta în felul tău, Îl poți căuta așa cum te învață oamenii.

Dumnezeu totuși cere să-L căutăm din toată inima.
Este foarte interesantă această expresie "toată inima"

Un lucru care se repetă permanent este că Dumnezeu cere o dedicare din toată inima.
O căutare din toată inima, o întoarcere din toată inima, o credință din toată inima, o dragoste din toată inima.

Dumnezeu Se lasă găsit de acela care hotărăște cu toată inima să-L caute și să creadă în El.

Altfel nu este posibil.

Poate te întrebi: "Dar cum să-L caut din toată inima?"

În primul rând, să-L chemi din toată inima în viața ta, pentru că EL a promis așa:

Psalmu 145:18
Domnul este lîngă toţi cei ce- L cheamă, lîngă cei ce-L cheamă cu toată inima

Cheamă-L în rugăciune și fă-o din toată inima.
Spune lui Dumnezeu că dorești să-L cauți din toată inima și că Îl inviți din toată inima să vină în viața ta.
Sunt sigur că te va asculta, căci Cuvântul lui este Adevărul (Ioan17:17) și nu poate să spună și să nu facă.

David, când se ruga lui Dumnezeu, a zis așa:

Psalmul 119:10-11

Te caut din toată inima mea; nu mă lăsa să mă abat dela poruncile Tale.
Strîng Cuvîntul Tău în inima mea, ca să nu păcătuiesc împotriva Ta

Ce să faci acum?

Ioel 2:12-13

Dar chiar acum, zice Domnul, întoarceţi- vă la Mine cu toată inima, cu post, cu plînset şi bocet!
Sfîşiaţi- vă inimile nu hainele, şi întoarceţi- vă la Domnul, Dumnezeul vostru.
Căci El este milostiv şi plin de îndurare, îndelung răbdător şi bogat în bunătate, şi- I pare rău de relele pe cari le trimite

Există o urgență, "chiar acum, zice Domnul,…".

2 Corinteni 5:20

Dacă nu ai făcut lucrul acesta în viața ta, te invit să o faci chiar acum.
Dumnezeu îți poruncește, te roagă fierbinte, "în Numele lui Hristos: Împăcaţi-vă cu Dumnezeu"

Cum să-ți ceri iertare de la El?
Așa cum o cere El, din "toată inima" și avem promisiunea că:

1 Ioan 1:9
"Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios şi drept, ca să ne ierte păcatele şi să ne curăţească de orice nelegiuire"

Mărturisește-ți păcatul înaintea lui Dumnezeu astăzi.
Pleacă genunchii înaintea Lui și cere iertare pentru tot ce ai păcătuit înaintea Lui.
Numai El poate să te ierte și să-ți dea eliberarea deplină.

Domnul Isus, când a văzut inimile oamenilor împovărate și robite de păcat, le-a spus așa:

Matei 11:29
"Veniţi la Mine, toţi cei trudiţi şi împovăraţi, şi Eu vă voi da odihnă."

Apocalipsa 3:20
Iată, Eu stau la uşă şi bat.
Dacă aude cineva glasul Meu şi deschide uşa, voi intra la el, voi cina cu el, şi el, cu Mine.

Deschide uşa de la inima ta, pentru Domnul Isus, ca EL sa intre acolo şi sa locuiasca.

Incepe sa citeşti Biblia, Cuvantul Lui Dumnezeu, incepe cu Noul Testament.
Domnul Isus, iti va vorbi in mod personal, inimii tale, mintii tale.
EL te va lumina, te va ajuta sa intelegi adevarul şi drumul pe care trebuie sa mergi.

Implineşte ce scrie in Cuvantul Lui Dumnezeu:

Marcu 16:16
Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit, dar cine nu va crede va fi osândit.

Domnul Isus sa te binecuvanteze cu mantuire, pe tine si intreaga ta familie.
Cultul si religia nu mantuiesc (nu salveaza) sufletul omului.

Doar Fiul Lui Dumnezeu mantuieste, binecuvanteaza si vindeca.
Fiecare om, trebuie sa aiba o relatie personala cu Fiul Lui Dumnezeu si sa implineasca Cuvantul Lui Dumnezeu.

Ioan 14:6
Isus i-a zis: „Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa.Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.

Domnul Isus sa te binecuvanteze cu mantuire.

In cazul in care vrei sa ma intrebi ceva, imi spui si iti las adresa de email.

| Codrut653 a răspuns:

Mergi la inviere si inchină-te atunci

| ynad0987 a răspuns:

Încearcă să citești aici! Poate te ajută, măcar să găsești drumul potrivit! https://crestinismactiv.ro/cum-ma-pocaiesc

| GheorgheAvram a răspuns (pentru ynad0987):

Da
Ajută
Suntem deci prieteni
De aceeași parte a baricadei

| GheorgheAvram a răspuns (pentru ynad0987):

Da
Te invit să fim prieteni
și pe Facebook

| valimatei21 a răspuns:

In primul rand sa mananci mai putin ca te-ai cam ingrasat.
In al doilea sa te lasi de religie ca ti-a transformat creierul in muci.
Si in al trelea apuca-te de munca de facut ceva cu viata ta fara sa te mai vaiti ca o fetita.