| Steregoi a întrebat:

Cum se face ca si in secolul 21 lumea se mai mira la o carte veche numita Biblia? Alte carti vechi s-au cam pierdut in negura trecutului. Hm?

Răspuns Câştigător
| TimmyTim a răspuns:

Statistic vorbind, Biblia este cea mai citita și cea mai căutată carte de pe pământ. Acesta fapt având loc deoarece în ea găsim adevărul! Răspunsuri la orice întrebare referitoare la "cine suntem?" "Unde mergem?" Ce exista după moarte? Ce este păcatul? Ce e mântuirea? Cum am fost creati? Ce suntem? Etc.
Este cartea care a luminat milioane... miliarade de oameni de a lungul istoriei.
Cartea de căpătâi a întregii omeniri
O carte Sfânta care nu va dispărea niciodată.
Citește o ....nu îți va părea rău niciodată.

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns:

Fiindca este CARTEA de CAPATAI a omenirii si este singura din care poti afla viitorul in mod CERT.

| SG1995 a răspuns (pentru Ionut1492):

O mica precizare Biblia n-a avut vreodata vreo "versiune originala", cele mai vechii versiuni sunt manuscrise independente intrunite intr-o mare compilatie in secolul 3 la Niceea.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns (pentru Ionut1492):

Draga cum am zis Biblia in forma asta nu are un "original", fiindca atunci cand a fost scrisa a fost scrisa in mod independent, scriitori nici macar nu se cunosteau unii pe alti, parea celor mai multi specialisti care studiaza scrieriile vechi este de fapt ca:

evanghelisti nu sunt apostoli din biblie ci scriitori anonimi
fiecare din scriau biografia lui Iisus pentru a o prezenta sectei din care faceau parte (inca de la inceput de pe vremea lui Pavel existau conflicte si secte in crestinism)

Este de prisos sa spunem ca primele scrieri crestine sunt epistole pauline nicidecum evanghelile, sau faptul ca Moise e o figura mitica nu una istorica, scrierile atribuite lui fin scrise de cel putin 5 scriitori independenti.

| Steregoi explică (pentru SG1995):

Habar nu ai.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru Ionut1492):

Nu demonstreaza. Si cu logica sta dezastruos. Nu vezi? laughing