| Moisie a întrebat:

Cum va explicati ca Isus din Nazareth, nu a fost niciodata in viata lui un Dumnezeu, ci doar un dulgher! Ba chiar i-a certat pe apostolii sai care-l nunmeau Fiul lui Dumnezeu.
Ce a ajuns el dupa moartea sa, nu se stie, pentru ca nimeni dintre cei care au ajuns in ceruri si au studiat mult timp situatia de acolo, nu s-a intors ca sa ne confirme faptul ca acolo in ceruri, fostul dulgher Isus este acum Dumnezeu sau Dracu!
De unde stiti ca Isus este Dumnezeu? Sau nu stiti ci numai credeti?

Răspuns Câştigător
| Delmoniko a răspuns:

Ca si in alte cazuri cunoscute din Orient, oamenii l-au zeificat dupa moarte. Mai degraba, apostolii sau zvonurile. Nici astazi nu e greu sa fii sanctificat. Savantii cred ca daca a existat cu adevarat personajul Iisus istoric, el nu a avut importanta asupra destinului poporului sau - adica poporul EVREU. Nu cred in invieri si alte momente penibile inventate de crestini ca sa-i sperie pe romani si sa raspandeasca "vestea cea buna". Nici macar romanii n-au crezut.

6 răspunsuri:
| Moisie explică:

Cum si-a luat trup de om?
Pai ce Isus nu s-a nascut om?
Sau vrei sa spui ca Dumnezeul din ceruri si-a luat trup de om, asa cum imi iau eu izmene acum ca e frig afara sau un costum de pirat la carnaval?
Fi te rog mai explicit, si prezinta-ne si cateva dovezi, nu de alta dar exista dovezi scrise ca Isus era om de cand era bebelush.

| Moisie explică:

Cuvintele dulgherului Isus au trecut odata cu vantul care sufla cand le-a rostit!
Dar nici daca ar fi ramas pina azi, nici asta nu mai este nicio performanta ca si nevasta-mea cand se uita la videocaseta fimata la nunta, se distreza de ce spunea ea acolo, dovada ca nici cuvintele ei nu sunt trecatoare, mai ales ca de putina vreme le-am ars pe in Blu Ray.
Dar din pacate nu se mai stie exact astazi ce a spus Isus, pentru ca evanghelistii NU l-au auzit pe Isus, ci probabil i-au inventat vorbele!

| Moisie explică:

Si la cata logica ai tu, vrei sa cred ca Isus era singurul intai-nascut?
Sau ca toti intai nascutii sunt christosi?

| Johndoe2023 a răspuns:

Nu exista nici o dovada scrisa de catre istorici cum ca Iisus ar fi trait.
Este doar o poveste din bibliewinking
biblia este o carte ce contine multe povesti scrise de catre oameni de-a lungul timpului. sa iti raspund si la alta intrebare, este normal ca arheologii gasesc locuri povestite in biblie ( cum ar fi orase, mari, munti) pentru ca biblia nu este mitologie (cum este mitologia greaca sau vikinga sau romana)

| SatanistAteu666 a răspuns:

1.iisus nu exista
2. iisus(daca a existat vrodata) era un om care se credea "fiul lui dumnezeu" crede-ma sunt multi oamenii care se cred dumnezei sau etc.
3.Tota biblia este o fictiune, ceva fantastic de care ateii se cac de ras la asemenea inventii.

| Moisie explică (pentru SatanistAteu666):

1 Nu mai exista nici macar Yehousua, zis Isus, dar iisus, (in limba ainu fecala) in mod sigur ca exista, chiar cateva miliarde in fiecare zi!
2 Fii sigur ca la ospiciu sunt si fii ai lui Dumnezeu, si Dumnezei Creatori, tot asa cum exista Napoleoni sau ceusescu.
3 Biblia este o carte de povesti, bune de adormit copii!