| SG1995 a întrebat:

Cum vă explicați existența ritualuriilor funerare la efentanți?

Această se adresează atât ateiilor care neagă existența spiritului, cât și creștiniilor care neagă teoria evoluției.

17 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Efentanti? Ce-s aia?

| RAY a răspuns:

Un ateu nu neaga nimic, eu nu neg ca acum langa mine e o zana frumoasa care ma doreste si nu cred asta, daca x poate dovedi asta il cred, asta inseamna ca elefanti au sentimente ca si noi si ca empatia nu e ceva uman nici moralitatea banuiesc

| SG1995 explică (pentru RAY):

Moralitatea și empatia sunt sinonime deoarece fără empatie nu există moralitate. Cea ce interesant în acest că nu știu vreo altă specie înafară om care să-și viziteze decedați după ce mor, deci nu numai că elefanți jelesc, dar sunt capabil să-și amintească de fost membri ai turmei și se pare că au un fel cimitir.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Asta se stie de mult de memoria lor incredibila dar si aud bine, man fara teoria evolutiei nu se poate explica nimic, toata diversitatea e rezultatul selectiei naturale, empatia a ajutat de asta a evoluat si in prezent inca mai exista, lucru in echipa a ajutat mult, moralitatea e prezenta in toate culturile si acelasi expresi faciale

| xerxes1 a răspuns:

Ei macar nu au preoti care sa-i minta si sa-i fure de bani.

| SG1995 explică (pentru xerxes1):

Știam că te știu de undeva, ai cont pe forumul BLS.
On topic ai dreptate nu există preoți dar tot e interesant, tu ca adept JoS ce crezi despre subiect?

| Scarbo a răspuns:

In ritualurile funerare poate fi vorba si de igiena, nu doar de ceva spiritual.

| SG1995 explică (pentru Scarbo):

Așa e, și totuși, nu putem că igiena e motivul pentru care elefanți revin la animalele moarte, sau motivul pentru care jelesc.

| Scarbo a răspuns (pentru SG1995):

Tot nu arata existenta spiritului, cum a spus cineva mai sus : "Existenta a ceva nu demonstreaza intotdeauna existanta altui lucru."

| SG1995 explică (pentru Scarbo):

N-am zis că demonstreză existența sufletului, bine poate doar subtil. laughing Dar îmi susțin părerea, sunt și creștin și evoluționist. Deși așteptam argumentele anti-evoluționiștiilor.

| KillaNoFilla a răspuns:

Au un constient mai dezvoltat la fel ca delfini.

| RAY a răspuns (pentru KillaNoFilla):

Nu stiu daca e adevarat, se poate indragosti un delfn de om oare? http://tvhappy.ro/......28871.html

| SG1995 explică (pentru RAY):

Oarecum da, dar e ca și cum o fată de 12 ani s-ar îndrăgosti de unul de 40 de ani, adică atașamentul emoțional e unul foarte primitiv.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru SG1995):

Sufletul nu exista nici la animale si nici la oameni deoarece tot ce simti este produs de creier iar creierul nu este independent fata de corp.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Exista Dumnezeu care a creat sufletele nostre...sunt posedat si scriu inconstient aceste aberatii...

| Neverrrrrr a răspuns:

Existenta a ceva nu demonstreaza intotdeauna existanta altui lucru.Pot si eu sa fac un ritual funerar la pestii din acvariu sau la tantari dar asta nu inseamna ca au,, suflet''.

| Neverrrrrr a răspuns:

Nu exista o alta credinta, decat cea in Dumnezeu!