| AvalohAlyn a întrebat:

Cum va explicati experientele uimitoare si fascinante ale oamenilor aflati in moarte clinica care au revenit la viata,ulterior?

Sunt si multi atei care au avut experiente religioase, cu Iisus, Dumnezeu sasdeciu ca au fost in iad deci faza cu li se intampla si li se arata exact in ce au crezut in momentul vietii pica deci.

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cu siguranta ca exista viata dupa moarte. Acele experiente sunt autentice deoare oameni care nu au crezut in Dumnezeu brusc devin credinciosi si marturisesc despre existenta lui Dumnezeu.

| danay72 a răspuns:

Un specialist în medicină a afirmat: „Când activitatea fizică se află la cel mai scăzut nivel, ca atunci când o persoană este sub anestezie sau după o boală sau după un traumatism, are loc şi o scădere a controlului automat al funcţiilor biologice. Astfel, neurohormonii şi catecolaminele sistemului nervos sunt secretaţi şi eliberaţi în cantităţi necontrolate. Drept urmare, printre stările care apar se numără halucinaţiile. După ce îşi recapătă cunoştinţa, bolnavul crede că a fost mort şi apoi readus la viaţă". Deci, sunt doar halucinații, nimic real.

| SG1995 a răspuns:

S-a mai explicat chestia asta, și mi se pare că tot tu ai pus întrebarea, deci e foarte simplu: Creierul moare treptat, și în timpul "morți" elimină anumite substanțe chimice care provoacă tot felul de haluginați.

| VelaJohnny a răspuns:

Pot explica totul prin doua notiuni: noradrenalina si explicatiile stiintifice. Sa dau detalii, noradrenalina, in lipsa oxigenarii creierului, este secretata in cantitati necontrolate, datorita ei creierul halucinand. Se stie clar, dar persoanele care sustin ca moartea clinica este o experienta paranormala nu spun detaliul asta, chiar daca omul moare, el este format dintr-un „infinit" de celule care nu mor brusc. Doar pentru ca cedeaza inima sau o parte a creierului spre exemplu, sau un alt organ, nu inseamna ca individul este 100% mort. In functie de moarte, creierul poate fi activ 10 minute dupa ce a murit persoana, in acel timp probabil trecand flash-uri din intreaga lui viata. Este destul de trista moartea. O alta chestie, daca organul care a murit este creierul, inima inca mai poate functiona. Exemplu este strabunica mea, strabunicul a gasit-o moarta dimineata, si seara au facut pregatirile pentru a o inmormanta, gen sa o spele si sa o incetineasca ritmul degradarii celulelor prin diferite metode, la morga inghet, la tara cred ca e folosita sarea, in fine. Seara, matusa-mea a observat in timp ce o aranja ca niste vene la creier bateau. Ea nu era moarta, doar o anumita defectiune la o piesa importanta a organismului impiedica functionarea lui corecta. Probabil daca primea ingrijire medicala de calitate, ea nici un fel de astfel de atentie nu a primit, isi revenea, pardon, invia, iar medicii se dovedeau profeti plini de putere, si li se faceau icoane si li se pupau mainile.

O chestie cu care multi crestini ma vor contrazice, fara dovezi solide ci doar influenta religiilor din care fac parte este urmatoarea, ca omul NU are suflet. Omul ESTE suflet, un suflet care poate muri, cum spun multe versete biblice, cel mai relevant fiind Ezechiel 18:4, dar cine-l baga in seama? Spiritul este „forta de viata", care poate parasi corpul, si atat. Nu asigura persoanei contienta, ratiunea, memoria si personalitatea persoanei dupa ce a murit, facand-o sa se priveasca in timp ce trece prin tavan. Invataturile astea ale Bibliei au fost trecute in umbra. Cine are chef sa ma contrazica cu pseudo-dovezi biblice sa se lase balta, n-am chef sa ma contrazic cu toti care nu-s de acord cu mine. La biologie inveti ca un organism este format din organe, care sunt formate din tesuturi, care sunt formate din celule, care sunt formate la randul lor din substante si elemente. Nu are logica ideea ca ceva anume daca paraseste corpul, ceva imaterial, impermeabil si invizibil, cu capacitate mentala si supranaturala de a avea ochi, urechi, numit suflet, sa faca sa moara toate celulele corpului. Ai intrebat un orb ce a trecut prin moarte clinica ce a „vazut"? Halucinatiile lui s-au bazat cu siguranta pe urmatoarele lucruri, pipaituri, mirosuri, sunete, in nici un caz pe imagini vizuale, daca a fost orb din nastere. Sufletul daca are proprietatea de a vedea chestii dupa ce corpul moare, nu ar mai exista orbi. Unde mai pomenesti ca experientele persoanelor care au trecut prin aceasta moarte sunt diferite, descriind aceleasi lucruri diferit. Pai daca tot in acelasi loc au fost, ar trebui sa fie unitate in relatari. Clar, sunt fanteziile lor personale. Sunt crestin, dar refuz sa cred povesti pagane adoptate de iudaism si crestinism. Biblia spune clar ca mortii nu sunt constienti de nimic in Eclesiastul 9:5, 10 si Psalmul 146:4. Arata clar ca sufletul este muritor, si nu este acelasi cu spiritul, si ca toti oamenii, buni, rai, merg in acelasi loc simbolic, un loc al non-existentei, numit Șeol sau Hades in Biblie, sau cum mai este numit de altii, Eternal Oblivion (uitarea eterna sau ceva de genul).

| SG1995 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Păi iudaismul practic n-a adoptat asta, altfel reînvierea nu are niciun sens.

| VelaJohnny a răspuns (pentru SG1995):

Ma refeream la faptul ca dupa moarte oamenii in iudaism merg fie in cer, fie in iad, nu ca in Scripturile ebraice, in Șeol, asteptand invierea. La asta faceam referire.

| AvalohAlyn explică (pentru VelaJohnny):

Si totusi Iisus, care este Dumnezeu intrupat, a zis altceva,"Astazi vei fi cu mine in rai" si tot el s-a coborat si in iad si tot el a vestit Imparatia cerurilor adica viata vesnica de dupa moarte..Acum depinde ce vrei sa crezi,versetul ala din Ezechiel sau ce a spus Iisus.A si chiar prin invierea lui a facut posibila si credibila existenta vesniciei,a vietii dupa moarte, daca ea nu exista, invierea nu s-ar mai fi produs sau Iisus ar fi inviat degeaba, nedovedind nimic. Oricum stiu, exista tot felul de pareri.

| VelaJohnny a răspuns (pentru AvalohAlyn):

„ ce vrei sa crezi, versetul ala din Ezechiel sau ce a spus Iisus" - deci tu negi o parte din Biblie? Pavel a spus in 2 Timotei 3:16, 17 TOATA Scriptura este inspirata de Dumnezeu, este cuvantul sau. Deci, se contrazice Dumnezeu? Mai degraba invataturile religioase nu sunt in armonie cu intreaga Biblie, ci doar cu o parte, care e mai interpretabila. Isus a urcat la 40 de zile dupa inviere la cer, nu in ziua in care a vorbit cu talharul. In ziua respectiva, Isus a fost in iad dupa moarte conform cu Faptele 2:31. Cum am mai spus, virgula face minuni, „Adevarat iti spun astazi, (virgula) vei fi cu mine in rai", in ziua respectiva graindu-i. Nu zic ca nu exista viata dupa moarte, sunt convins ca exista, insa doar prin inviere, nu prin moarte. Invierea nu este continuarea vietii umane sub o alta forma, invierea este aducerea la viata, iesirea din morminte. Cand esti mort nu esti viu, logic.

Ideea e urmatoarea, Biblia nu se contrazice singura, doar invataturile religioase se contrazic, pe langa cu Biblia, si cu ele insasi chiar. Poti spune ca te bazezi pe adevarul despre crestinism cand convingerile tale sunt sustinute 100% de intreaga Biblie, cand nici un verset din ea nu contrazice convingerea respectiva. Daca citesti Biblia cu idei preconcepute de la inceput, sau influentat de anumite invataturi, in loc sa o iei de la 0 ca si cum nu ai sti nimic si sa urmezi strict ceea ce inveti, atunci e alta treaba. Eu am adus pe langa dovezi biblice, si dovezi logice si stiintifice, care vad ca stau in picioare. Aveai acum ceva timp de gand sa studiezi Biblia, parca cu ideea ca e optional lucrul asta pentru un crestin. Eu te incurajez sa te pui temeinic pe lucru. Recomand cu incredere Traducerii Lumii Noi sa o folosesti, evident, gurile rele nu vor fi de acord, discreditand-o pentru adevaratul motiv, acela fiind ca face usor de inteles invataturile Bibliei, fara sa sustina vreo invatatura adoptata treptat in crestinism, tu decizi ce vei face, dar decizia de a intelege Biblia nu o vei regreta, si vei vedea foloasele in timp, nu chiar imediate.

| SG1995 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

"a viata vesnica de dupa moarte..Acum depinde ce vrei sa crezi, versetul ala din Ezechiel sau ce a spus Iisus.A si chiar prin invierea lui a facut posibila si credibila existenta vesniciei, a vietii dupa moarte, daca ea nu exista, invierea nu s-ar mai fi produs sau Iisus ar fi inviat degeaba, nedovedind nimic. "

Religios vorbind, dacă există viață după moarte învierea numai are sens, pentru omul oricum nu e mort. Dacă studiezi un pic cultura ebraică ai să vezi că ei nu aveau conceptul de iad și rai, aceasta a apărut prin secolul 2-3 după Christos, datoriită influenței greco-romane asupra iudaismului și creștinismului.

| milan9 a răspuns (pentru SG1995):

Cum poti sa crezi ca aceste concepte au aparut mai tarziu cand de fapt Noul Testament a prezentat in zeci de versete aceste doua stari ale sufletelor: raiul si iadul?

Nu e corect sa judeci lucrurile simplist. Importanta Invierii Mantuitorului nu a constat doar in crearea precedentului de revenire a unui trup mort la viata, ci intr-un precedent simbolic al ridicarii morale a omului care se impartaseste de harul Sau, de roadele JERTFEI pe cruce -ca plata pentru posibilitatea pacatelor oamenilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Omul nu e doar suflet! Sufletul NU ÎNCETEAZĂ niciodată să existe!

Cât de sinistru trebuie să fie un cult care in mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:
"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Trupul si sufletul „să le piardă în gheena" - deci ambele sunt distruse, pentru ca „piarda" = distruge conform dictionarului. Iti citez Ezechiel 18:4? Adu o Biblie in ebraica interliniara, si citim impreuna Iosua 11:11. Eclesiastul 12:7 in original spune de spirit ca se intoarce, nu sufletul.

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Expresia "să le piardă" se refera la compromitere, la afectarea celor doua, nicidecum la anihilare completa. Cuvantul are o sfera semantica mai larga, iar in plus de asta, in context este folosit in sens metaforic. Dar tu stii deja asta...

Scriptura este plină de metafore!
Nici o categorie a figurilor de stil din manualul de literatură nu lipsește din rândul celor întâlnite prin multe exemple în cuvintele Bibliei!
Aceasta era o caracteristică a gândirii profeților biblici evrei şi implicit a apostolilor.

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

„nicidecum la anihilare completa" - dictionarul te contrazice, dar in fine.

| Scarbo a răspuns:

Am fost in coma 4 zile si n-am vazut nimic, nici n-am visat nimic.

| Teffan a răspuns:

Invata sa scrii, ca nu sunt obligat sa ma chinui sa inteleg ce ai scuipat pe ecran.

| Riker a răspuns:

E din cauza lipsei de oxigen a creierului, atunci când creierul este neoxigenat este supus unu-i stres și are halucinații, ce fel, asta depinde cu ce ți-ai antrenat creierul să creadă ani la rând.

| SG1995 a răspuns (pentru Riker):

Nu e vorba de "antrenament", creierul va reproduce credințele religioase din cultura respectivă. De exemplu dacă un nord-coreean intră în NDE îl va vedea Kim Jong-il în viziuni.

| Riker a răspuns (pentru SG1995):

Eu ce zic. happy

| Cris888 a răspuns:

Super tare, de exemplu - cei care erau religiosi de fel normal ca se asteptau in imaginatia lor sa fie luati in brate de Iisus.
Cei care aveau o gandire stiintifico-fantastica visau extraterestrii
Cei care erau filozofi isi inchuiau ca se transforma-n pasari.
"Nimeni nu stie care-i realitatea finala"(donald walsh).

| AvalohAlyn explică (pentru Cris888):

Iti place Donald Walsch? L-ai citit?big grin

| Nero15 a răspuns:

Nimeni nu stie daca este real. Uni oameni au spus asta ca sa se afle in treaba iar alti posibil sa fi avut halucinati din cauza faptului ca erau jumate vi jumate morti. Sau mai este si teoria altor lumi