| raymusik19 a întrebat:

Da de ateismul slab ce parere aveti?
ateismul slab nu implica sarcina de a dovedi ceva, fiind absenta unei afirmatii. Ateul slab considera ca dovezile si argumentele in sprijinul ideii ca 'Dumnezeu exista' sunt insuficiente si neconvingatoare.

2 răspunsuri:
| chelstone a răspuns:

''ateismul slab nu implica sarcina de a dovedi ceva, fiind absenta unei afirmatii''
Pai daca nu exista o AFIRMATIE, ce vrei sa dovedeasca?! AFIRMATIA iese din gura crestinilor, ei trebuie sa vina cu dovezile. Oricum nu inteleg de unde ideea de ateism slab?! Ori esti ateu ori nu esti, am observat in ultimul timp multa cacao invelita-n staniol, gen satanism modern dar care n-are legatura cu satana, acum observ ca se foloseste si ''ateism slab''. si ala ''vartos'', ala cum o fi?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In afara de faptul ca ateul,"slab" sau "gras", nu este obligat sa dovedeasca nimic, cel obligat fiind cel care afirma exstenta cu certitudine a unei divinitati, nu te inteleg:1.Dece ti-ai raspuns singur la intrebare? 2. Ce legatura are ampla prelegere(care ti-a luat destul timp sa o copiezi de pe divers site-uri)cu itrebarea pusa?