| HitmanSA a întrebat:

Daca ati fi putut alege o religie la nastere cu mintea de acum ce ati fi ales?

Astept raspunsuri si justificari.

39 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

N-aș alege nici una, dar dacă aș fi obligată aș alege una cât mai simplă, să zicem care se roagă unei pietre și în care trebuie să ai piatra sfântă mereu cu tine, să nu o scapi, să dormi cu ea sub pernă etc.

| Urzi23 a răspuns:

Parerea mea : omul trebuie sa fie statornic in credinta lui.Eu prefer tot batrina corabie a Ortodoxiei.Este ea veche de 2000 de ani petecita oblojita, mai intra apa pe ici pe colo o mai scoatem cu caldarile si cu cazanul de botez dar ne calauzeste de la nastere pina la moarte.

S-a sculat Petru si a zis : Doamne, Tu esti Hristos, Fiul lui Dumnezeu Celui viu. Si i-a raspuns Mantuitorul : Tu esti Petru si pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui ( Matei 16, 16-18 ). Cine sunt portile iadului? Sfantul Atanasie cel Mare zice : " Portile iadului sunt gurile ateilor, gurile necredinciosilor, gurile ereticilor; acestia nu vor birui Biserica lui Hristos, ca este intemeiata pe Piatra cea din capul unghiului ".

| Angel0 a răspuns:

Si cu ce te ajuta sa alegi induismul intr-o familie de musulmani, de exemplu?
Sau ce"minte de acum" poate avea un pustan, care nici nu stie pe ce lume traieste.Vezi pseudoateii care ti-au raspuns mai devreme.

| HitmanSA explică (pentru Angel0):

Da...prin exprimarea cu 'mintea de acum' am vrut sa fac referire la o minte matura(nu vreau sa jignesc).Din pacate au aparut si raspunsuri cu argumente slabe dar trebuie sa le respect religia.Cel mai original raspuns a fost RASTAFARIlaughing.
Apropo, eu am tot vreo 14 ani dar nu sunt un simplu pustan care nu stie pe ce lume traieste.Pur si simplu eu am cercetat mai mult argumente pro si contra Crestinismului si am ajuns in partea cealalta, cum l-ati numi voi Cel Rau.

| xLucyx a răspuns (pentru Angel0):

Prin prefixul pseudo, insinuezi ca cineva care se considera ateu poate sa nu fie de fapt asta, nu? Stii tu mai bine decat fiecare persoana in parte in ce crede sau nu? Sau poate n-oi fi fost tu inzestrat cu vreo capacitate speciala si cu dreptul sa proclami cine in ce crede si cat de pseudo sau ne-pseudo crede.

Plus, ca nu te nasti tu de la sine cu o religie, deci este logic imposibil sa te nasti "induist" (huh?) in familia de musulmani.

| Angel0 a răspuns (pentru xLucyx):

Am scris sa alegi sa fii induist intr-o familie de musulmani.
Cat despre pseudoatei, poate mai sunt si exceptii.

| Rapunzell a răspuns:

Mai... eu as alege tot ortodoxia. Pana la urma, o pot parasi oricand dar, cu mintea de acum, raman la ea happy De ce? Pentru ca sunt convinsa ca este cea dreapta. Asta ne-a lasat Hristos, asta trebuie sa urmam daca vrem sa fim cu El in veci. Toate celelalte religii sunt pure rataciri.

| sensa a răspuns (pentru Rapunzell):

Dc sustii ca celalalte sunt"pure rataciri"?

| Rapunzell a răspuns (pentru sensa):

Este in primul rand absurd sa spui ca tu crezi in ceva dar sa fi in regula si sa crezi ca si celelalte religii sunt bune. Ar insemna din start sa nu fi sigur de religia ta. Si eu sunt sigura de religia mea. Cred in Dumnezeu! Cum as putea sa cred si in Dumnezeu si in Osiris, Buda, Alah si alte dracii? Pentru ca sunt convinsa ca ortodoxia este calea cea dreapta, afirm cu tarie ca toate celelate sunt pure rataciri. Una este calea spre Hristos! Restul sunt abateri.

| sensa a răspuns (pentru Rapunzell):

In fine...este o discutie care nu poate fi demonstrata in niciun fel. dar asa cum tu zici ca e buna religia ta.fiecare isi sustine religia.happyiar argumentul tau nu e deloc solid. ceea ce imi "place" e ca desi spui ca tu crezi in dumnezeu si in religia ta.folosesti cuv"dracii"happy

| sandra2012 a răspuns:

Nu as fi ales nici o religie, dar mi-as incepe viata traind altfel, asa cum cred eu ca este bine. Nu as mai face multe din greselile pe care le-am facut, as incerca sa fiu alt om. Oricum pentru mine religia nu conteaza prea mult, pot avea orice religie, important e ce e in sufletul meu. Nu am nevoie de o religie anume ca sa fiu buna sau rea.

Răspuns utilizator avertizat
| costis a răspuns:

Nu am de gand s-o schimb pe aia in care m-am nascut.
Justificari? Sunt ani de trairi si de lecturi. Cine cauta, cred ca gaseste.

| IMC90 a răspuns:

Cred ca Rastafari laughing

| HitmanSA explică (pentru IMC90):

O arzi pe canabislaughinglaughing

| HitmanSA explică:

Probabil ca ateismul ar ramane la putere.

| comansorin a răspuns:

Tot asa pentru ca nu este nimic prea strict adeik sa nu te imbraci in pantaloni scurti sau sa nu poti purta de aia de aia pentru ca intimidezi pe altii tot religia ortodoxa mi se pare cea mai apropiata de Dumnezeu!

| YoSiAtat a răspuns:

Nu as alege nimic. Iisus s-a botezat matur ( peste 30 de ani).
Noi de ce trebuie sa ne botezam la nastere?
Iar daca ar fi sa aleg as alege una universala, o religie universala cum o au magii ce practica magia inalta, sau autentica.

| sensa a răspuns:

Niciuna sau oricare...religia nu are prea mare leg cu dumnezeuhappy

| Rapunzell a răspuns (pentru sensa):

Dar cu ce are legatura religia? Sa stim si noi, astia...

| sensa a răspuns (pentru Rapunzell):

Din punctul meu de vedere religia e folosita de anumiti oameni pentru a manipula alti oameni.si ca sa aduc oarecum un argument...te-as intreba dc aceste religii care sustin in unanimitate(banuiesc) ca exista un sg dumnezeu religiile au atatea reguli total diferite?

| Rapunzell a răspuns (pentru sensa):

Religiile lumii nu sunt in unanimitate happy Exista, intr-adevar, un singur Dumnezeu, dar nu toti oamenii cred asta. Tocmai asta e religia: credinta intr-o forta superioara. Ca sunt si religii fara fundament dumnezeiesc este adevarat, dar dum poti sa spui ca religia nu are treaba cu Dumnezeu?

| sensa a răspuns (pentru Rapunzell):

Am zis ca nu prea are leg cu dumnezeu.nu ca nu are nicio leg...de pare multe ori din pacate se foloseste de numele lui dumnezeu ca sa atinga anumite scopurihappy...dar na.probabil mai ai nevoie de ceva experiente in viata ca sa iti poti da seama de astahappy

| Larisa a răspuns:

As fi ales sa cred in Dumnezeu si atat!

| DulceCaLamaia a răspuns:

Sa fiu ateu.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aia Wicca... să mă sexez cu copacii şi crengile, şi să zic că sunt oameni sau nu ştiu ce zeitate thinking

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Antipaticu):

Da, sunt mari şi lungi. În special prefer crenguţele.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Antipaticu):

Ceva kent mentolat. Tu?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Antipaticu):

Să înţeleg că tu cunoşti efectele mai bine.
Şi ce îţi place să fumezi cel mai mult?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Antipaticu):

Să fumezi PE mine sau să MĂ fumezi? Dacă e varianta a doua, să ştii că nu sunt chiar aşa uscată, şi nici nu am ierburi în mine, aşadar îţi va fi cam greu thinking

| Victor979 a răspuns:

Nis una nu cred in religii

| xLucyx a răspuns:

Consider ca am crescut in circumstantele religioase perfecte pentru a realiza ceea ce aveam de realizat. Prin urmare, sunt multumita cu ce a fost si nu as schimba nimic.