| anonim_4396 a întrebat:

Dacă îl chem pe Domnul Iisus sa vina în viata mea, asta înseamnă că nu mă mai pot juca jocurile mele cu fotbal si auto preferate și nu mai pot privi fotbalul echipei mele preferate? Sau ca nu mai pot citi carti din alte domenii? Sau ca nu mai pot asculta muzica lumeasca? Vreau sa ma pocăiesc și ca Dumnezeu sa fie în viata mea și sa fiu copilul lui Dumnezeu.Dar va intreb trebuie sa ma deconectez total de pasiuni, hobby-uri etc?

24 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu înseamnă. 2. Mai poți. 3. Poți. 3. Nu trebuie.

| anonimg a răspuns:

Când plăcerea noastră va fi să iubim pe Dumnezeu, în mod automat nu vom mai găsi plăcere în lucrurile vechi, păcătoase.
Dumnezeu și lumea sunt mereu în opoziție: când iubim lumea, urâm pe Dumnezeu; când iubim pe Dumnezeu vom urâ lucrurile pe care le face lumea, dar nu vom urâ și lumea.
Noi toți suntem ca polii unui magnet, care se atrag pe o parte și se resping pe cealaltă. Dacă ne vom preda inimile lui Dumnezeu, El va putea întoarce polii ei și vom fi atrași în direcția vieții și bucuriei veșnice.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Raspunsul este "Nu" la toate.Cine ti-a spus asta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tot ce ai enumerat tu sunt pierderi de timp, față de Dumnezeu. Eu am renunțat la filme, seriale, de fapt la TV, am renunțat sa citesc cărți lumești, nu mai am jocuri pe telefon, nu mai ascult muzica lumeasca... Acum ce pot sa zic, nu spun nimănui sa facă asta ptc poate as greși, dar sunt pierderi de timp ptc în acel timp ai putea asculta muzica creștină (sau mai bine cânți tu singur spre slava Domnului), ai putea citi cărți creștine, ai putea sa te rogi, sa citești Biblia... Eu asa zic, acum nu îți spun ce sa faci, e strict alegerea ta. Dar sa știi ca de când am renunțat la acele lucruri am mult mai mult timp pentru Dumnezeu și nu am timp sa ma plictisesc

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar tu stii ca nu toate cartile lumesti sunt rele, nu? Dorinta de estetica/divertisment este ceva normal.Nu inseamna ca te indepartezi de Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Nu am zis ca sunt rele toate. Știu asta. Dar sunt o pierdere de timp, în sensul ca, în acel timp puteai face ceva pentru Dumnezeu. Și eu citesc articole pe net și chestii, dar încerc sa ma limitez la un timp scurt pentru a nu pierde prea mult timp

| slayer09 a răspuns:

Acum fiecare are in inima lui ceva latent care trebuie slefuit. Dumnezeu nu iti interzice sa te uiti la meciuri, sa te joci fotbal, sa citesti sa faci tot ce e lumesc, fa tot, dar ceea ce faci sa faci prin prisma Domnului nostru, adica sa te gandesti daca Domnului nostru ii place sa faci ceea ce faci. Sau atunci cand faci ceva, ia-L pe Dumnezeu ci tine, si spune-I, Doamne, hai sa ne uitam azi la meci, fii cu mine...si gandeste-te ca El e langa tine si se uita cu tine la meci. Sau Doamne hai sa citim...si citeste ce vrei si fii cu El langa si te, si asa sa faci peste tot, si atat timp cat Il ai pe EL langa tine totul o sa fie foarte frumos, si asa Il vei putea iubi pe El, si o sa te departezi de pacate.

| anonim_4396 explică (pentru slayer09):

Nici chiar asa. Dumnezeu nu Se uita la meciuri

| slayer09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar atunci când ai o relație personală cu El, de prietenie și respect, aducandu-l în viața ta..pe oriunde te-ai duce și orice ai face...El te va învăța și Îl vei putea iubi și vei afla adevărul și vei înțelege multe...

| anonim_4396 explică (pentru slayer09):

Stiu

| goodspeed55555 a răspuns:

Poți să faci orice nu îți interzice nimeni să îți faci timp într-o zi poți să te joci sa bei și o bere îți faci timp să citești o carte sa te mai duci și la biserica da tot cu moderație. Poți să faci de toate ce ce a scris Eusunteubeapasant exagerează rau

| anonim_4396 explică (pentru goodspeed55555):

Nu exagerez rău. Nu avem voie s avem alcool. În plus, la biserica nu "mai mergi din când în când", trebuie sa fii nelipsit atât cât poți merge.

| goodspeed55555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu te duci la adunare nu la biserica. Bisericile lui Iisus Hristos are un aspect mai aparte și toate sunt la fel că estetic decât cocioabele voastre

| goodspeed55555 a răspuns (pentru anonim_4396):

In biserica voastră nici nu stiti ce ăla Maslu

| goodspeed55555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu exagerezi rau de tot în secta ta nu ai voie tot ce este pe pământ ai voie alcool și mai sunt mai multe da nu stau să ți le enumer și țigară Dumnezeu nu are nimic împotriva că tu fumezi da voi vă îndobitocesc pastori vostri care nu au treabă cu Biblia care pavalagesc că prosti după ce omul e prost din naște vine un idiot de pastor sa îmi zică mie că nu e bun alcool. Toate sunt create de Dumnezeu ai voie cu moderație

| anonim_4396 explică (pentru goodspeed55555):

De când trebuie sa avem icoane pe pereții bisericilor? Întreb și eu. Ai citit unde se adunau ucenicii sa se roage? În case. Bisericile noastre sunt ca niște case (nu știu dacă asta e motivul pentru care arata asa, dar mna).

| anonim_4396 explică (pentru goodspeed55555):

Și ar trebui sa știu?

| anonim_4396 explică (pentru goodspeed55555):

Alcoolul și tutunul sunt create de Dumnezeu? Am trăit sa o aud și pe asta laughing
Nu e rău să bei sau sa fumezi? Pai tu singur de "sinucizi" făcând asta ptc îți distrugi propriul corp. Scrie în Biblie ca cine va nimici Templul Duhului Sfant (trupurile noastre) va fi și el nimicit de Dumnezeu. Mai informează te

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iisus a baut vin...

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Si a mai si transformat apa in vin

| anonim_4396 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Știi ca în Biblie cuvântul "vin" e folosit și pentru vin și pentru must?

| anonim_4396 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

În Habacuc 2:15 scrie "Vai de cel ce dă aproapelui său să bea, vai de tine, care îi torni băutură spumoasă și-l amețești, ca să-i vezi goliciunea!". Domnul Isus știm ca a fost sfant și ca a împlinit Legea. Dacă le ar fi dat acelor oameni sa bea vin ar fi păcătuit și ar fi încălcat Legea, prin urmare, n ar mai fi fost sfant. Deci, nu a transformat apa în vin, ci în must

| doctorandus a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Aia nu puteau avea must de Paste. Mustul a putut fi conservat cu succes doar in epoca moderna.

| Ema234 a răspuns:

Cel mai bine citeste Biblia. Matei,Marcu,Luca, Ioan si acolo ai toate raspunsurile. Traieste viata in asa fel in care atunci cand te vei prezenta in fata tronului, Domnul Isus sa ti spuna " rob bun şi credincios" si nu "rob viclean si lenes". Gndeste te: ce ar face Domnul Isus in aceasta situatie, daca fac lucrul acesta ce ar spune Domnul Isus? Si punandu ti aceste intrebari o sa te ajute in luatul deciziilor. Atata timp cat jocurile, muzica, cartile si pasiunile nu incalca legea lui Dumnezeu si nu te indeparteaza de El nu ar trebui sa fie o problema. Dar trebuie sa fii foarte atent la un detaliu, ceea ce te uiti, asculti, vezi te influenteaza uite urmatorul pasaj biblic Luca 6:45 VDC
"Omul bun scoate lucruri bune din vistieria bună a inimii lui, iar omul rău scoate lucruri rele din vistieria rea a inimii lui; căci din prisosul inimii vorbește gura".
Toate poruncile se rezuma la urmatoarea: Iisus i-a raspuns: "Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau." Aceasta este cea dintai si cea mai mare porunca. Iar a doua, asemenea ei, este: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti." In aceste doua porunci se cuprinde toata Legea si Prorocii."
In momentul in care l ai acceptat pe Domnul Isus nu inseamna ca nu mai ai viata sociala ci ca recunosti ca ai pacatuit, ai facut lucruri care nu trebuiau facute si aceasta a adus la rasplata care este "moartea"(geneza) si ca Domnul Isus nu a facut nici un pacat si atunci cand el a fost strapuns pe cruce si a murit in trup a inviat pentru ca moartea nu a putut sa l tina. ( citeste Geneza pentru mai multa claritate) si atunci cand El va veni vei merge cu el in Imparatia cerurilor unde nu vor mai fii "lacrimi si planset"
Aceasta calatorie este foarte personala doar intre tine si Dumnezeu. De accea citeste Biblia si o sa vezi cat de minunata e, te as incuraja sa mergi si la biserica ca sa poti lua mai multe cunostinte, nu conteaza la care denominatie.