| Shìzuko a întrebat:

De ce ateii nu cred in D-zeu?

93 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Patetic, nu? E normal si rational sa crezi balivernele din biblie, insa nu e sa gindesti logic, nu? Genial.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru RAY):

Si spui ca dintr- explozie a aparut totul?

| Mădă0611 a răspuns:

Tot praf si pulbere :))
Ce trist. Azi nu bifezi pe nimeni in caietel :( Te las in lumea ta pentru ca mai sus n-ai stiut sa vorbesti frumos.

Editare: http://www.descopera.org/cum-va-arata-pamantul-fara-luna/
Credeam ca am gresit, asta insemna ca trebuia sa imi cer scuze :))

| RAY a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Delirezi amice

| shadovv a răspuns:

De ce un triunghi are trei laturi?

Răspuns utilizator avertizat
| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru RAY):

Explica-mi ce este big bangul? stiintific vorbind

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns:

Desigur, mai ales partile cu uciderea homosexualilor si a necredinciosilor, faptul ca toti sintem rezultatul unui lung sir de incesturi si alte dume. Hai, zi-mi acum ca astea nu exista in aceasta treapta inalta de cunoastere! sau ca de fapt nu e incest, e doar dragoste frateasca.winking

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru the2k):

Vezi? Aici gresesti.Citesti ca pe o poveste si nu incerci sa intelegi ce ascunde.
Referitot la jigniri:crezi ca asta este cea mai nobila rezolvare? Daca nu intelege cineva ce explici, sau nu poate, sau atata poate sa inteleaga, singura cale de rezolvare este jignirea? Nu.Demonstraza ca esti deasupra lui(ei) nu sub el(ea) prin comportament.Numai bine.

| martzian a răspuns (pentru the2k):

Dragul meu, abordarea asta simplista fata de incest imi indica faptul ca nu esti familiar cu subiectul, desi te lauzi ca detii argumentele biblice. Observ si ca ai subtiat lista, tocmai cand ma pregateam mai cu spor de discutie. Incestul a fost pacat doar din in momentul in care Dumnezeu l-a numit astfel. De ce nu a mai fost permis? Ai idee? (by the way, raspunsul il gasesti in stiinta - prin involutie).

Apropo de specii, nu ar strica sa mai verifici o data numarul celor descrise si denumite pana acum. Cate dintre cele care nu sunt pe lista trebuiau sa ajunga pe arca? Apoi uita-te si la ce fel de vietuitoare trebuia sa ia Noe in arca si intreaba-te de ce. Ca sa iti fie de ajutor, verifica si cate dintre specii aveau cu adevarat nevoie sa fie in arca si cate puteau supravietui in afara ei. Mi se pare super simplist sa iei primul rezultat de pe Google si sa zici "atatea sunt", la fel cum ai facut cu "exemplele pe care le trambitai fara sa fi citit macar un articol de 12 randuri pe marginea lor...

"Este o gandire logica." - La nivelul asta, da. Probabil ca ea - gandirea logica - ar arata diferit daca ai scoate capul din cutie si nu ai mai avea impresia ca esti singurul care citeste, doar pentru ca ai trecut de lectia aia la biologie... Generalizarea nu iti face cinste, cel putin (fara pic de aroganta o spun) nu in fata celor cat de cat trecuti prin scoala (nu doar prin cea a vietii care te inarmeaza cu jargoane si jigniri). NU avem de unde sa le stim pe toate si nici nu vei gasi (decat pe TPU) policalificati in toate domeniile, dar ma intreb pe ce te bazezi cu afirmatiile. Care sunt domeniile in care imi esti net superior? Si cat de multe stii, spre exemplu, din cele pe care m-am specializat eu? Ti se pare de bun simt sa procedezi asa?

"Nu are rost oricum sa continuam discutia ca sigur vei gasi argumente cu care sa negi orice dovada oricat ar fi ea de logica sau de clara." - Trecand pesta faptul ca ai adus doar 5 dubii si nici o dovada, imi pare rau sa spun asta, dar cu tine mi-ar fi foarte usor. Esti un tip inteligent, dar din pacate te lasi prostit si nu ai exercitiul investigarii tuturor ipotezelor. Totusi, ca sa ai siguranta ca nu mi-am propus sa te mai fac sa transpiri, iti voi indeplini dorinta: ai cuvantul meu ca NU voi mai citi postarile tale de aici. Nu pot forta pe nimeni la discutie, mai ales pe cel care coboara nivelul discutiei spre suburban. Iti stau la dispozitie pe privat, oricand simti nevoia sa continui discutia.

"O seara buna si numai bine." - La fel.

PS:tu mereu vorbesti urat si incepi sa scrii fara sa rationezi atunci cand simti ca ai o problema? (nu-mi da mie raspunsul, tine-l pentru tine)

| katalinu26 a răspuns (pentru Demise):

Bravo man, mi-a placut asta

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru martzian):

Explica-ne si noua o chestie - cit de mare trebuia sa fie arca aia si cite mii de ani i-ar fi trebuit unui om sa o termine? Nu de alta, dar un portavion ar fi mic copil pe linga asa ceva...

| martzian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am mai facut asta. Uita-te in trecut, in raspunsurile mele, te rog.

| Demise a răspuns (pentru katalinu26):

Sunt fată. Dar merge şi man laughing Mulţumesc.

| Demise a răspuns:

Da, nu prea poţi dar nici dovezi că există nu sunt.

| martzian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Hai, sa nu te las in necunostinta, mai ales ca m-ai rugat asa e frumos:

martzian a răspuns (pentru martzian):
Hai sa iti spun eu dimensiunile minime, luandu-ne dupa traducerea termenului din Geneza 6:15 - "cot" ('ammâh - unitate de masura care, aproximata cu lungimea bratului de la cot in jos, varia intre 45 si 56 de cm). La un calcul scurt vei obtine un minimum de 135m lungime, 22, 5m latime si 13, 5m inaltime.
Dar, cand a putut el termina o asemenea constructie grandioasa? Calculele arata si ca, in scenariul cel mai pesimist, in care Noe era ajutat doar de cei din familie, ar fi terminat-o in 65 de ani.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru martzian):

Am vazut, mi-a fost suficient sa citesc partea cu luatul in calcul doar al naturii, si nu si a "creatorului" ei. De aici ar rezulta ca arca e o tema fantastica ca sa dea bine in poveste, de fapt dumnezo' putea bine mersi sa tina pe noe si animalele alea in aer timp de 40 de zile fara nici un efort, nu? De fapt, daca stam bine sa ne gindim, poate ca Noe s-a urcat cu familia pe o mica pluta si a avut o valiza cu ADN al fiecareia dintre cele j'de mii de specii, iar dupa ce a fost gata potopul, pac! Le-a facut pe toate la loc!
P.S. Mi se pare inspaimintator ca persoane de genul tau sa se ocupe cu stiinte umane, dar sa considere fabulatiile din biblie realitate si sa aiba prieteni imaginari. Un motiv in plus sa nu mai incerc macar sa recomand cuiva un psiholog...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru martzian):

Si desigur ca partile de la inceput nu s-ar fi depreciat deloc in cei 65 de ani. Si desigur ca pe o nava ceva mai mica decit un distrugator contemporan ar fi incaput j'de mii de specii (1 cm cub pentru fiecare, banuiesc) fara sa se imbolnaveasca nici una samd. Ptiu, am uitat ca aici si-a bagat coada si "creatorul", my bad! Deci orice calcule ar iesi un pic eronate, rotunjim cu acea minunata constanta numita "creator" si iese frumos. Genial!

| martzian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ma uimeste un pic reactia ta disproportionata, cu atat mai mult cu cat nu ai nici o gara cu mine, nu ma cunosti, nu iti poti permite sa emiti judecati de valoare in ceea ce ma priveste. De fapt ce vrei? Bomboane gratis? Nu iti iese ironia. Miroase trist, a lapte praf expirat. Este suficient sa spui „nu cred"si sa iti faci bagajul. Nu te tine nimeni cu forta, daca nu iti convine, cu atat mai mult cu cat jignesti cu lasitate din spatele monitorului. De fapt poate ne spui ce iti confera tupeul asta obraznic care te impinge sa ii iei pe ceilalti de sus...

„Am vazut, mi-a fost suficient sa citesc partea cu luatul in calcul doar al naturii, si nu si a "creatorului" ei" – NU era doar de vazut, era si de citit si de inteles. Ia-o de la capat si vei intelege. Iar daca nu cere lamuriri...

„De aici ar rezulta ca arca e o tema fantastica ca sa dea bine in poveste," – Nicidecum. Nu vorbim de Harry Potter. Dar nu poti sa scoti elementul esential din intamplare si sa cauti apoi explicatiile in debaraua de acasa.

„De fapt, daca stam bine sa ne gindim, poate ca Noe s-a urcat cu familia pe o mica pluta si a avut o valiza cu ADN al fiecareia dintre cele j'de mii de specii, iar dupa ce a fost gata potopul, pac! Le-a facut pe toate la loc!" - Valiza cu ADN este valabila doar in cazul unuia ca tine. Trebuie sa renunti la Minimax!

„Mi se pare inspaimintator ca persoane de genul tau sa se ocupe cu stiinte umane, dar sa considere fabulatiile din biblie realitate si sa aiba prieteni imaginari." – Este alegerea ta, daca consideri ca principiile morale pe care le-am abordat in cadrul propriei vieti sunt incompatibile cu meseria pe care o am. Deocamdata orice om de stiinta iti va spune ca esti ridicol, pentru ca nu vorbesti cu un extremist religios, ci cu o persoana cunoscuta a fi echilibrata, serioasa si competenta (nu ma laud, dar nici nu iti pot permite sa vii cu astfel de insulte fara sa raspunzi pentru ele) care, pana una alta, isi face datoria fata de societate, familie si propria persoana. De fapt tu ce meserie ai? Chiar lucrezi la „Doctor Finance" sau doar le folosesti imaginea? Pentru ca, internetul fiind spatiu public, ma simt lezat de acest atac si doresc explicatii daca asa stau lucrurile. Aveti prea multi clienti in Campina si Ploiesti si sunteti siguri ca vreti sa scapati de crestinii din „lista" sau de potentialii clienti? Iar abuzul asta al tau este facut in timpul programului? Esti patronul firmei? Daca nu, cum pot sa stau de vorba cu el?

„Un motiv in plus sa nu mai incerc macar sa recomand cuiva un psiholog..." – Mda, cred ca e o coada enorma la tine la usa, formata numai din disperati care te implora in genunchi sa le recomanzi un psiholog... Inca o data, este aceasta pozitia oficiala a firmei voastre? Pentru ca ea ar trebui sa iasa in spatiul public mai clar, sa stie oamenii ca aveti preferinte si ca discriminati. Pe cele 7 bloguri pe care scriu si pe celelalte cateva zeci cu care sunt in contact, articolul ar putea aparea diseara.

Prietene, get a life si scuteste-ne! Nu e nimeni obligat sa iti asculte aberatiile. Iti spun si tie acelasi lucru: e ok sa nu crezi dar nu e ok sa fii nesimtit si sa jignesti. Daca vrei sa demonstrezi bun simt, atunci cand te strofoci sa arati ce baiat destept are mama, vino cu alternativa la „fabulatiile" mele, sa iti arat ce SF-uri sunt in ciorba de informatii pe care o ai adunata de pe Goagal...

PS: NU am glumit, chiar vreau sa sun maine la voi ne lamurim!

| martzian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Crezi ca totul trebuie sa fie ca la Doctor Finance? Construiti arce acolo si ai experienta in domeniu? Sau sunteti toti specializati in menajerie de circ?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru martzian):

OK, poate ca trebuia un disclaimer inainte sa postez - "parerea aceasta e personala si nu reprezinta pozitia oficiala a Doctor Finance, nu are legatura cu activitatea Doctor Finance si nu se vrea un atac la persoana." Sint de acord ca a fost disproportionat raspunsul si imi cer scuze, in modul cel mai serios si sincer. Ca o paranteza, nu sint colaborator direct al DF si compania nu are nimic de spus in activitatea mea online. E ca si cum ai invinovati Coca Cola pentru faptele cuiva cu o sapca cu logoul firmei.

Recunosc ca in ultima vreme am ajuns sa asimilez din ce in ce mai mult creationismul cu biserica ortodoxa romana, desi se intimpla sa cunosc persoane credincioase care se dezic de aceasta organizatie care de multa vreme si-a uitat menirea si cu care pot discuta bine mersi pe orice tema, inclusiv cea de fata. E o problema personala pe care nu ar trebui sa o las sa se amestece in exprimarea mea online, cu atit mai mult in cazuri ca cel de fata, unde totusi nu discut cu un fanatic religios cum sint destui pe aici.

In concluzie, imi cer scuze din nou si voi face un bine societatii si mai ales mie si ma voi retrage de pe aria religioasa a TPU. La urma urmei, fiecare crede in ce vrea si nu am nimic de cistigat luptind cu ipoteze contra altor ipoteze.

Nu am glumit, dupa ce voi posta acest raspuns voi alege sa ignor aria Religie de pe TPU. Imi cer inca o data scuze in mod public pentru iesirea avuta mai devreme si... cam atit.

Anonimitatea de pe internet mi-ar permite sa mai injur putin, sa sterg contul si sa imi vad de treaba, eventual sa fac vreo doua clone si sa continui sa va stric raspunsurile/intrebarile, insa cred ca sint (poate doar cu putin) mai matur si mai serios decit ma considerati. Inca o data, mii de scuze si toate cele bune.

| teotaur a răspuns (pentru danut):

Eu cred in mine, si daca as spune ca nu vreau sa recunost ca sunt ateu atunci as mintii...

| martzian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu apreciez faptul ca nu te-ai ascuns (cum de altfel si eu am ales sa nu fac) in spatele anonimitatii. De aceea am si asumat ca punctul tau de vedere, transmis atat de fatis, nu va fi in nici un fel impietat de pozitia firmei voastre.

Problema pe care o am este ca, in mod automat, sunt comparat ca si crestin fie cu dezaxatii (unii chiar pseudo-evanghelici) care au ajuns la extreme periculoase, fie cu cei care traiesc un crestinism de fatada, doar cu numele. Iti vine sa crezi sau nu, crestinismul adevarat are legatura cu echilibrul, cu principiile, cu o viata ce nu se aliaza tendintei generale de a renunta la valori sanatoase si nu exclude rationalul si studiul. Pana nu ajungi sa cunosti un om (si recunosc, sunt foarte putini crestinii practicanti) nu poti emite judecati de valoare in ceea ce il priveste. Iar termenul "crestin" nu este sinonim cu "prost".

Scuzele tale se accepta si la randu-mi imi pare rau daca am avut o abordare putin prea ferma.

O zi buna!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru martzian):

Cum am ramas cu acest topic deschis, chiar daca de acum voi ignora aria religioasa, imi permit o ultima intrebare: cum de experienta ta personala cu divinitatea te-a facut sa consideri biblia ca fiind 100% precisa? Nu de alta, dar ea a fost scrisa si rescrisa de x ori de oameni pentru a se potrivi intereselor lor si sint multe parti voit deformate sau omise (importanta postului si a rugaciunii ca si forma de meditatie, sau deturnarea poruncii "Sa nu ucizi." de la scopul initial, acela de a instrui oamenii sa aiba o dieta vegetariana).
Chiar imi pare rau de iesirea avuta ieri, dar cred ca numarul celor cu care se poate discuta despre religie pe TPU e de nici 1% din totalul celor ce se arunca in aceste topice si tu esti cred ca ultima persoana care merita asa ceva, chiar daca nu sint de acord cu multe dintre afirmatiile tale.

| martzian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca iti vei lua timp sa studiezi dinamica manuscriselor originale, vei vedea ca ele nu sunt rescrise ci copiate, reproduse. Diferentele sunt minore si nu afecteaza deloc doctrina de baza. Da, au aparut si falsuri, in minoritate, iar ele sunt usor de identificat pentru ca fac nota discordanta cu principiile si doctrinele promovate de celelalte. Apologetii au scos in evidenta cu varf si indesat lucrul acesta.

Probabilitatea ca profetiile din aceasta carte sa se implineasca (ma refer strict la cele implinite deja) este una socanta (probabil ca ai facut, ca noi toti, statistica in facultate) iar informatiile oferite de cei care au incercat sa calculeze se gasesc la un click distanta. Eu am studiat indeaproape si unele explicatii stiintifice (unii vor rade, dar asa sunt) oferite de Biblie si m-am crucit. De exemplu, iti pot demonstra ca Biblia afirma clar nu ca pamantul este rotund, ci ca este sferic, inainte de a exista un termen pentru sfera! Am descoperit, in lege si in cultura poporului evreu, princiipii pedagogice formulate la mii de ani dupa ce ele au fost date. Vezi modelul invatarii experientiale. Exemplele pot continua.

Dovada suprema ramane totusi propria viata - faptul ca cei care au folosit acest "manual" in contextul unei relatii cu Dumnezeu, au experimentat o transformare radicala. Tu ai intuit foarte bine lucrul acesta, atunci cand ai vorbit de experienta. Ca si consilier (dar si inainte de aceasta, in cei peste 10 ani in care am fost lucrator social, ocupandu-ma de copiii strazii si de persoanele cu diferite dependente) pot sa iti spun ca oamenii nu sunt deloc usor de schimbat "in bine", mai ales atunci cand viata lor o ia pe o panta descendenta si scapa de sub control. Eu nu am mereu fost un tip religios (si nici acum nu sunt, daca privesti religia in conceptia comuna - ca pe un set de reguli, dogme, traditii, etc), ci mai degraba un tanar rebel, care calca pe urmele tatalui sau in ceea ce priveste autodistrugerea prin alcool, tutun, viata de noapte, violenta si manfestari antisociale etc. Am avut cateva episoade suicidale si momentul in care am acceptat posibilitatea existentei lui Dumnezeu a fost doar ca o ultima incercare inainte de colaps. Unii vor spune ca e autosugestie, o ultima ravratire a intregului sistem, generata de momentul acela de rascruce. Schimbarea a fost mult prea radicala si prea durabila pentru a fi vorba de asa ceva. Ai mei dragi au cazut de acord in masa ca si daca ar fi o inselatorie (ceea ce nu este cazul) rezultatele spectuloase din viata si (ulterior) familia pe care mi-am format-o, merita!

Problema este ca ne cramponam in religie, in forme, in organizatii, cand totul se rezuma de fapt la o relatie. Da, sunt de acord, din afara Dumnezeu pare un prieten imaginar. Nu vei putea sti, pana nu incerci, daca este sau nu astfel. Nici nu iti poti imagina ca cel cu care discuti astazi pe TPU regreta sutele de ocazii in care el insusi a spus asta. Totusi, ca si subsemnatul, cei care au dorit cu sinceritate sa afle adevarul, au avut o mare surpriza.

Apropo de post, el are clar beneficii asupra sanatii, dar sunt si altele care pentru un crestin - si nu numai - fac sens. Vorbim de autocontrol, de echilibru, de infranarea poftelor, etc. Mai sunt si alte practici care se regasesc in culturi si scrieri diferite, dar hei, ne putem mira ca lucrurile cunoscute ca fiind bune, se regasec si printre cerintele divine? Rugaciunea, pe de alta parte, a fost inlocuita de incantatii si repetitii care duc cu gandul la meditatie, pierzandu-se esentialul: componenta de comunicare. Nu suntem incurajati la a simula (sau experimenta) diferite forme de extaz prin concentrare si repetitie, nici la manifestari care de care mai ciudate - lucruri obtinute de cei care si le doresc cu orice pret. Se genereaza acele manifestari si rezultate (in propriul comportament) care ne sperie pe toti - inclusiv pe mine - fiind la limita patologicului sau depasind-o si ele nu sunt sanatoase. Crestinul adevarat comunica prin rugaciune si apoi observa in propria viata, efectele ei, "raspunsul".

Inchei. Sper din toata inima sa ai ocazia sa intalnesti un crestin practicant. Sunt rari, dar exista. Toti cei care au ajuns in grupul meu de prieteni, cunoscandu-ne, au fost umiti de ceea ce au vazut. Se asteptau la ciudati, la prostanaci, la retarzi, la inchistati in norme si dogme, nu la oameni liberi, educati si cu principii sanatoase - modele pentru societatea tot mai corupta in care traim. Iar Dumnezeu poate face asta in viata oricui. NU suntem perfecti, avem, ca noi toti, probleme si lacune, dar in fiecare zi crestem si ne maturizam tot mai mult...

O zi buna.

| teotaur a răspuns (pentru the2k):

Super poza... haha

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

,,Eu cand discut cu un ateu e ca si cum as discuta cu usa. Intre un credincios si un necredincios, nu exista nici o legatura. ala e mort, sufleteste mort, iar celalalt e viu si intre un viu si un mort nu exista nici o legatura. Credinciosul crestin e viu.Ateii si materialistii ne deosebesc de animale prin faptul ca nu avem coada.Ateii s-au nascut, dar s-au nascut degeaba.,, Petre Tutea