| Shìzuko a întrebat:

De ce ateii nu cred in D-zeu?

93 răspunsuri:
| MishuD a răspuns:

Deloc?

Răspuns utilizator avertizat
| DDCC a răspuns (pentru GRs):

Chestia cu suferinta, de la 4, are legatura cu Lucifer, cu pacatul stramosesc. Lucifer a devenit Satana, si Dumnezeu a creat atunci omul, prima data pe Adam dupa care pe Eva. Cei doi pacatuiesc(cum a devenit Lucifer Satana, ca n-a vrut sa se supuna lui Dumnezeu, adica sa-l venereze intr-un fel), si, din cauza asta, Dumnezeu i-a trimis pe cei doi pe Pamant, sa se invete cu suferinta, sa se vad intr-un final pentru fiecare om daca ar deveni ca Lucifer sau nu, si pentru asta Dumnezeu ii da omului uneori pe cat poate sa indure, ca sa vada daca il va asculta pana la capat, diferentiindu-se de Diavol. Asta ii un motiv pentru. care Dumnezeu nu il omoara direct pe Satana. Lumea ii plina de rau de cand exista Satana, pe care multi il urmeaza. Daca l-ar omori pe Satana, atunci ar putea foarte bine sa-l omoare si pe om si unde mai e iubirea, iertarea? Deci diferenta dintre Dumnezeu si Satana este efectul final, dupa moarte. Pe lovendal gasesti multe de genu asta. Iti scriu, prin opiniile unui crestin, fiindca am argumente solide in legatura cu divinitatea. Daca tu crezi in divinitate si nu e adevarat, atunci ce ai de pierdut? Dar daca nu crezi in ea si e adevarat atunci pierzi tot. Acum, eu ti-am dat ceva idie in legatura cu punctul 4, idei combatante. La urma urmei, chiar esti ateu sau de ce religie vrei, o virtute toti o avem sau o putem avea: dragostea fata de aproapele, ajutorul dat acestuia la nevoie. Dupa virtutea asta, da ii un ateu ce o are si un crestin ce se roaga si nu o are atunci in fata lui Dumnezeu, ateul castiga si credinciosul moare in iad. Asta deoarece credinta fara fapte este moarta. Pot exista o gramada de argumente pro si contra dar cu virtutea nimieni nu o va contesta, pentru ca e cea mai importanta. Si imi e si constiinta....Am scris cam multisor.

Întrebări similare