| anonim_4396 a întrebat:

De ce aveti voi martorii nevoie de un REGAT dupa ce muriti?

10 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Vor sa fie regi!

| fllu07 a răspuns:

Nu dupa ce murim.
Este regatul sau imparatia pentru care multi se roaga, poate candva o faceai si tu. dar se roaga fara sa stie ce cer. mai mult acest Regat este SINGURA solutie la problemele omenirii. oamenii sunt incapabili. si din 4 in 4 sau din 5 in 5 ani dovedesc tot mai mult asta. acest regat are un conducator, are membrii, are legislatie, are supusi, si acest regat este forma de guvenare care va fi instaurata incurand pe intregul pamant. cei care o vor sustine, vor trai, cei care nu, vor fi distrusi. nu exista neutralitate. acest regat, cf. cu daniel 2:44 va zdrobi toate aceste regate, sau guverne de azi, si va dainui pe timp indefinit.

| Dandanache a răspuns (pentru fllu07):

Daca regatul nu vine pana muriti, inseamna ca sunteti condamnati la inexistenta?

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

"instaurata incurand"... ce anume inseamna acest "in curand" la voi? De "cativa" ani (1000+) tot "in curand". Poti da o data exacta? SI cum ramane cu cei care la fel ca tine au zis "in curand" dar acel "in curand" nu a venit si au murit?

"poate candva o faceai si tu"... eu am inteles de cand eram mic cum e cu moartea si cu instinctul de supravietuire motiv pentru care nu m-am obosit cu religii si rugaciuni. Nu am inteles insa obsesia asta a unora cu "regate" si in unele cazuri cu "drumuri pavate cu aur in rai".

| fllu07 a răspuns (pentru Dandanache):

Ni. Biblia vorbeste despre vremea cand cei morti vor invia. aceasta esteo realitate. Isus a facut invieri, a dovedit ca poate, si o va face incurand la o scara infinit mai mare, si anume, toti cei care merita sa fie inviati. miliarde de oameni.
mai mult decat atat insusi Iehova spune ca lui ii este dor de cei ce au murit.
(acest verset este si o dovada ca mortii nu sunt in rai, altfel lui Dumnezeu nu i-ar fi dor de ei, mai mult el chiar doreste sa ii invie pe oameni)

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine ai spus, in cazul unora, nu si in cazul martorilor lui Iehova.
nu, nu pot da o data, nimeni nu o stie. dar asa cum o femeie stie ca este pe punctul s anasca, dar nu stie ca va fi azi spre seara, maine, sau peste 3-4 zile, ea se asteapta ca din clipa in clipa din momemnt ce este la spital sa se declanseze nasterea. tot asa, si Martorii lui Iehova, au inteles din Biblie, ca nu stie nimeni data, dar semnele clare si evidente, arata ca nu mai este mult timp, si ca din clipa in clipa, conducatorii polititci (probabil si religiosi) trebuie sa faca pace, sau cel putin sa declare) acestea este primul semn ca necazul este pe punctul de a izbucni, apoi urmeaza distrugerea religiei false, conform cu 1Tesaloniceni 5:2, 3 si Apocalipsa 17.
si ia ghici care ii motto-ul celor de la onu?
mai mult, fii realist si observa cat de mult este contestata religia falsa, averea ei incomensurabila, si ipocrizia tot mai mare. unde crezi ca duca acestea?

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

"aceasta esteo realitate"... cred ca nu stii ce inseamna cuvantul "realitate". Cand zici ca e o realitate, poti sa prezinti ceva dovezi pe bune? Pe ce te bazezi cand zici ca e o "realitate"? Pe biblie? Dar daca eu spun ca daca ai murit in lupta, cu onoare si esti ales, ajungi alaturi de Odin? Si aceasta este o "realitate" la fel ca a ta.

"nu si in cazul martorilor lui Iehova"... voi de cand ati aparut tot ziceti "in curand".

"dar nu stie ca va fi azi spre seara, maine, sau peste 3-4 zile"... dupa cum am zis, de 1000+ ani este tot "in curand". Daca e sa compari cu femeia, ce zici tu acum e ceva gen "sunt in prima zi de sarcina dar in curand o sa nasc".

Uite o prezicere divina din partea marelui zeu Zambazulu :

In curand o sa fie un cutremur undeva.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da e o realitate. pentru ca a dovedit-o.
si nu ma refer la "invieri" din moarte clinica.
biblia vorbeste despre 9 invieri, iar intr-un caz, mortul era deja in putrefactie, iar in altul era dus spre cimitir. deci...

Biblia vorbeste despre aceste aspecte. dar tu nu crezi. este ca si cum i-ai taia unui bucatar mainile, si apoi ii ordoni sa-ti gateasca.

cam asa vin discutiile tale cu cineva care crede in biblie, care o poate explica logic, dar ii tai aceasta sansa. ii negi dovezile din biblie. la ce mai pierzi vremea pe aici?

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

"daca eu spun ca daca ai murit in lupta, cu onoare si esti ales, ajungi alaturi de Odin? Si aceasta este o "realitate" la fel ca a ta."

Accepti aceasta realitate sau nu? Daca nu, de ce?

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu pentru ca nu se bazeaza pe biblie. Biblia spune clar, ca mortii nu stiu nimic. Eclesiastul 9:5, 6,10. si in plus este doar un scenariu tampit care vrea sa il contazica pe Dumnezeul adevarat.