| IoanieCriminalul a întrebat:

De ce crestini neaga vechiul testament unde sunt prezentate toate crimele lui dumnezeu?

44 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nimeni nu neaga nimic.

| Inferno a răspuns:

Invata sensul cuvintelor.
"EXTRAORDINÁR, -Ă, extraordinari, -e, adj. 1. (Adesea adverbial), Care este cu totul deosebit, care iese din comun; neobișnuit, nemaipomenit, formidabil, excepțional;"
Dumneata crezi ca un asemenea cuvant este conceput pentru a minimaliza ceva?

| Inferno a răspuns:

Normal ca minimalizezi acum, cand te faci de "ca-cat" (expresia-ti apartine).

Ai inteles unde bat?

| Inferno a răspuns:

Credeam ca esti suficient de inteligent pentru a intelege paralela, vad ca m-am inselat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Nu-l lua in seama Inferno tipul e troll, uite-i ultima intrebare in care isi etaliaza prostia:http://www.tpu.ro/......terzis-in/

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

E ex "ateu", nu troll. laughing Pentru a troll-ui iti trebuie un pic de inteligenta.

NOname
| NOname a răspuns:

Eu mă întrebam altceva: de ce, dacă unii neagă Vechiul Testament, nu neagă şi Noul?... căci este foarte posibil să apară în curând şi Super-Noul (ştii tu, modernizarea, pentru stoarcerea mai uşoară a banilor).

http://www.tpu.ro/......a-daca-nu/

| RAY a răspuns:

Isi pierzi timpul aiurea

| zurick a răspuns:

Care crime?

| zurick a răspuns (pentru M25M):

Nu merge linkul mai da-l odata

| M25M a răspuns (pentru zurick):

Scrie pe google "crime in biblie" si este primul site care iti apare.
Nu stiu de ce dar nu imi merge postarile care contin link-uri (mai putin cele de youtube)

| Kitler a răspuns (pentru zurick):

Um nu stiu, marele restart cum imi place mie sa-l numesc, cand zeul crestin omoara cu potopul tot ce misca, inclusiv animalele.

| M25M a răspuns:

Acolo nu sunt crime, tu nu intelegi pentru ca esti doar un ateu care ai decontextualizat si ai inteles profunzimea acelor pasaje...

| M25M a răspuns:

Extraordinar!

| M25M a răspuns:

Dragul meu, recunosc ca mai fac greseli gramaticale, este imposibil, fie oral fie in scris, sa nu gresesti uneori. De obicei daca observ eroarea ma corectez, insa in cazul acesta nu am observat-o, de aceea nu dau importanta acestor lucruri, care da sunt minimaliste in ceea ce ma priveste.
In multe raspunsuri de pe acest site si in aceasta categorie se intalnesc erori, ba de tipar, ba gramaticale, insa nu mi s-a intamplat sa corectez pe nimeni ori sa incep a-l prejudeca pe utilizator doar din prisma acestui fapt, care poate fi foarte usor atribuit neatentiei.
Tu pe de alta parte vad ca ai un "fetis" referitor la aceste erori pe care vad ca le observi foarte prompt in raspunsurile ateilor, fapt ce ma face sa inteleg CA CRestinii sunt imaculati din punct de vedere gramatical. Asadar generalizezi doar ca sa demonstrezi ce... Ca ateii sunt analfabeti sau agramati? Pe bune? Nu crezi ca ar trebui sa iti vezi un pic de treaba? Nu crezi ca e putin absurd si chiar trist daca te poticnesti in astfel de lucruri pe care apoi, prin generalizare, le atribui unei cateogrii de oameni?

| martzian a răspuns:

Dumnezeu este cel care stabileste regulile jocului. Legea ii apartine si este data de El. Tot Dumnezeu are si dreptul de a judeca, fiind suveran. Iar judecatorul care da o sentinta corecta nu poate fi acuzat de crima, chiar si atunci cand pedeapsa este capitala.

CRÍMĂ, crime, s. f. Infracțiune care reprezintă un grad ridicat de pericol și pe care legea o sancționează cu pedepsele cele mai mari; spec. omor. ♦ Crimă internațională = infracțiune deosebit de gravă împotriva legilor și uzanțelor războiului, precum și împotriva păcii internaționale și a umanității. – Din fr. crime.

Vechiul Testament nu este negat de crestini. El este o parte esentiala a Bibliei. Ajutandu-ne sa vedem ca Dumnezeu este si drept si sfant, pe langa faptul ca este iubitor. Apropo, nu sunt incompatibile.

| fuzzer a răspuns:

Domnule,sunt curios, despre ce crime vorbesti? Nu cunosti nimic, esti paralel cu tot ce inseamna religie.

| fuzzer a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

E doar un document html(pentru cultura ta) facut de un om bolnav, care nu are nicio legatura cu religia(credinta).Nu Dumnezeu a ordonat acele crime, ci imparatii romani ai timpului, se vede, ca esti pasta si la istorie cat si la
religie.Nu vedeti ca nu aveti argumente logice? Sunteti absurzi.Am mai auzit la unu, ca Iisus ar fi extraterestru, unu spunea ca Dumnezeu are o mama, si a scris acolo un nume arabesc.Sunteti penibili, va faceti singuri de ras.In cel mai jalnic mod cu putinta.

| Maxim96 a răspuns:

Nu sunt crime acolo!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine neaga?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Nu ai inteles ce am zis nu? Adica, VT e mai "dur" ca sa zic asa ca NT la asta s-a referit si in intrebare

Răspuns utilizator avertizat
| tpuforyou a răspuns:

NU neg vechiul testament, faza e ca nu intelegi esentialul din toata >povestea asta

| IoanieCriminalul explică (pentru tpuforyou):

Ce e greu te inteles cand cineva iti spune sa ucizi un om?

| Calininio a răspuns:

Raspunsul e in intrebare. Pentru ca acolo sunt prezente crimele lui dumnezeu.

| Kyra18 a răspuns:

Nu sunt crime sunt consecintele pacatului

Răspuns utilizator avertizat
| NOname a răspuns (pentru TheMechanix):

Nişte sălbatici sadici şi idioţi!

http://www.biblegateway.com/passage/?search=Numeri+15%3A32-36&version=RMNN

Cum să respecţi aşa ceva?!
Şi unii mai numesc cartea asta sfântă..."cuvântul lui Dumnezeu"... Incredibil!

| Leon1975 a răspuns:

Slut sa stii ca dumnezeu este cel care judeca cu dreptate si nu a facut crime. La fel procedeaza si judecarori de azi cu raufacatori pe care ii pedepsesc si Dumnezeu a pedepsit pe cei rai iar pe cei ce au ascultat de el ia salvat ciar in perioadele critice cind veata le-a fost amenintata. EL nu se razbuna pe nimeni sa stii.

| BeliveOrDie a răspuns:

UnSimpluAteu este incinerat pe loc la porunca Sa.

| Kitler a răspuns (pentru BeliveOrDie):

Numele tau e gresit, se scrie believe nu belive.