| anonim_4396 a întrebat:

De ce exista morala sau constiinta sau cum a aparut? De ce exista reguli nescrise unificatoare sau conservative pentru mentinerea in viata a organismelor vii sau a omului?

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

N-a apărut de la sine, ci a existat dintotdeauna. La fel ca si motorul la masina.
Am fi fost niste roboti si nu am fi gândit daca nu am fi avut constiinta sau moralitate.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Teoria hazardului sau a intamplarii pe care se bazeaza teoria evolutionista si Big Bang este INCOMPATIBILA cu aceste intrebari sau NU poate da un raspuns satisfacator pentru om.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cauta-l pe prof Constantin Dulcan pe Youtube.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista pentru ca sursa moralei adica Dumnezeu exista. Dumnezeu reprezinta binele. Binele reprezinta unificare si fuziune si armonie. Raul reprezinta dezbinare si dezintegrare. In univers desi exista dezintegrare NU exista nearmonie. Singurul lucru care poate cauza nearmonie este LIBERTATEA DE ALEGERE creata de Dumnezeu. Insa prin folosirea ratiunii omul si ingerii pot ajunge sa directioneze alegerile pentru a fi in armonie cu vointa lui Dumnezeu. Daca ei nu o fac mai devreme sau mai tarziu se vor dezintegra TOTAL si filmul vietii lor va fi sters pentru totdeauna si nu va mai exista nicaieri. Aceasta stare este moartea a doua sau arderea completa in lacul cu foc fara posibilitate de revenire la viata.