| anonim_4396 a întrebat:

De ce la mormintele amercanilor nu sunt cruci?

Răspuns Câştigător
| claudica2703 a răspuns:

E vorba de religie. acolo sunt majoritari protestantii care nu il recunosc pe Iisus ca pe Fiul lui Dumnezeu, deci nici rastignirea un act cu participare divina, de unde rezulta si faptul ca semnul Sfintei cruci nu are valoare cultica la ei. asadar nu are niciun sens sa foloseasca crucea in cult pentru ca nu are valoare spirituala pentru ei.

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Au pietre de mormant.

Răspuns utilizator avertizat
| Duucu a răspuns:

În mare parte sunt baptiști acolo, și la baptiști nu cred că se pune cruce.

| milan9 a răspuns:

Sfinţii Apostoli subliniază că că deşi suferinţa crucii era văzută înainte de venirea Mântuitorului ca fiind o ruşine, un blestem, Mântuitorul Hristos Şi-a asumat această Jertfă pentru Mântuirea oamenilor.

Nu este nici o noutate faptul că acest simbol era unul care trimitea spre pedeapsa sau rusine la romani, dar Mântuitorul transforma semnificatia sa!

| milan9 a răspuns:

Referirile la "CRUCE" în Noul Testament sunt referiri ca la un anumit SEMN DISTINCT, de CINSTE, numit şi "SEMNUL FIULUI OMULUI":

1). "Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu."- I Corinteni 1, 18;
2). -Matei 24, 30:,, Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă."
3). -Fapte 15, 23:,, Scriind prin mâinile lor acestea: Apostolii şi preoţii şi fraţii, fraţilor dintre neamuri, care sunt în Antiohia şi în Siria şi în Cilicia, salutare! ".
4). -Filipeni 3.18:,,Căci mulţi despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun şi plângând, se
poartă ca duşmani ai crucii lui Hristos."
5). -I Corinteni 1, 17:,, Căci Hristos... m-a trimis să binevestesc, dar nu cu inţelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică crucea lui Hristos."
6). -Efeseni 2, 16:,, Şi să-i împace cu Dumnezeu pe amândoi, uniţi într-un trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmăşia."
7). -Coloseni 2, 14:,, ştergând zapisul ce era asupra noastra, care ne era potrivnic cu randuielile lui şi l-a luat din mijloc, pironindu-l pe cruce."
8). -Galateni 6, 12:,, Câţi vor să placă în trup aceia vă silesc să vă tăiaţi împrejur, numai ca să nu fie prigoniţi pentru crucea luiHristos."
9). -Galateni 6, 14:,, Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decat numai în crucea Domnului nostru Iisus
Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume!"
10). -Coloseni 1.20:,,Şi printr-Însul toate cu Sine să le împace, fie cele de pe pământ, fie cele din ceruri, făcând pace prin El, prin sângele crucii Sale.",
11). -Coloseni 2, 15:,, Dezbrăcând (de putere) începătoriile şi stăpâniile, le-a dat de ocară în văzul tuturor, biruind asupra lor prin cruce."
12). -Marcu 8, 34:,, Si chemând la Sine multimea, impreuna cu ucenicii Sai le-a zis: Oricine voieste sa vina dupa Mine sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si să-Mi urmeze Mie."(Sf. Cruce)
13). -Apocalipsa 9, 4:,, Şi li s-a poruncit să nu vatăme iarba pământului şi nici o verdeaţă şi nici un
copac, fără numai pe oamenii care nu au pecetea lui Dumnezeu pe frunţile lor." (,, tau" - semnul Sf. Cruce- acelaşi întâlnit şi în Vechiul Testament);
14). "Şi zicea către toţi: Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea în fiecare zi şi să-Mi urmeze Mie"- Luca 9, 23;
15). "Şi cel ce nu-şi poartă crucea sa şi nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu." Luca 14, 27;
Etc...

| fuzzer a răspuns:

Crucea nu este simbolul crestinismului!

Asta a fost pur si simplu o interpretare a oamenilor, o data ce Iisus a fost crucificat. Plus ca acest obiect, crucea, isi are origini pagane, imparatul Constantin a visat aceasta cruce, si a folosit-o ca simbol, pe steagul armatei.

Probabil americanii chiar tin cont de ce scrie in biblie, si biblia nu mentioneaza niciun cuvant referitor la cruce.

| Nicoleta a răspuns:

Asta pentru ca majoritatea sunt protestanti sau catolici, iar la ei crucea nu e ceva obligatoriu de pus pe mormant. Iar pentru estetica cimitirelor, adica sa nu fie o mie si una de modele de pietre si cruci, se foloseste acelasi monument la toate mormintele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt cimitire comune probabil si sunt ingropati si crestini dar si de alte religii.
Ori ai vazut tu intr-un film un monument pentru eroii morti din razboi si ai spus ca este cimitir. =)

| BlackSulphur a răspuns:

Pacat sa sunt, dar nu la toate. Depinde de religia si preferintele lor. Insa nu te teme, sunt destule.

| svartirhimnar a răspuns:

Acolo sunt protestanţi, în general... oameni de toate religiile ăstea, gen adventişti, penticostali, baptişti etc.
Ăia văd crucea ca pe un lucru rău, d-aia nu o pun la morminte. Mi se pare şi firesc.

| milan9 a răspuns (pentru svartirhimnar):

Nu ştiu pentru cine este Crucea motiv de îngrijorare, dar pentru creştini, ea este MOTIV DE CINSTE, DE LAUDĂ, este PUTEREA LUI DUMNEZEU!

1). "Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu."- I Corinteni 1, 18;

2). -Matei 24, 30:,, Atunci se va arăta pe cer SEMNUL FIULUI OMULUI şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă."

3). -Galateni 6, 14:,, Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decat numai în CRUCEA Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume! (MOTIV DE LAUDĂ)"

4). -Filipeni 3.18:,,Căci mulţi despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun şi plângând, se
poartă ca duşmani ai CRUCII LUI HRISTOS."

5). -I Corinteni 1, 17:,, Căci Hristos... m-a trimis să binevestesc, dar nu cu inţelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică CRUCEA LUI HRISTOS."

6). -Efeseni 2, 16:,, Şi să-i împace cu Dumnezeu pe amândoi, uniţi într-un trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmăşia. (ARMĂ ASUPRA RAULUI)"
7). -Galateni 6, 12:,, Câţi vor să placă în trup aceia vă silesc să vă tăiaţi împrejur, numai ca să nu fie prigoniţi pentru CRUCEA LUI HRISTOS."

3). "Şi cel ce nu-şi poartă CRUCEA sa şi nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu." Luca 14, 27;

9). -Coloseni 1.20:,,Şi printr-Însul toate cu Sine să le împace, fie cele de pe pământ, fie cele din ceruri, făcând pace prin El, prin sângele crucii Sale.",

10). -Coloseni 2, 15:,, Dezbrăcând (de putere) începătoriile şi stăpâniile, le-a dat de ocară în văzul tuturor, biruind asupra lor prin cruce."

11). -Marcu 8, 34:,, Si chemând la Sine multimea, impreuna cu ucenicii Sai le-a zis: Oricine voieste sa vina dupa Mine sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si să-Mi urmeze Mie."(Sf. Cruce)

12). -Apocalipsa 9, 4:,, Şi li s-a poruncit să nu vatăme iarba pământului şi nici o verdeaţă şi nici un copac, fără numai pe oamenii care nu au pecetea lui Dumnezeu pe frunţile lor." (,, tau" - semnul Sf. Cruce- acelaşi întâlnit şi în Vechiul Testament); ETC…

Răspuns utilizator avertizat
| Messerschmitt a răspuns:

Se pierde prea mult timp si material in urma cioplirii unei placi de marmura.

| RandomDeTot a răspuns:

Pentru ca au alta religie in care crucea nu reprezinta nimic