| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce mor femeile? Ca zeul iudeu i-a zis doar lui Adam ca daca mananca din pom o sa moara

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Crezi ca Eva nu a mincat din pom? Parca ea a fost prima care a mincat. happywinking

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am citit. Stiu ca doar lui Adam i-a zis, Eva nu era creata inca. Dar Adam i-a zis Evei, dupa ce a aparut. Ca orice sot iubitor care isi avertizeaza sotioara. La Eva tot o problema de credinta a fost. Ar fi trebuit sa creada mai mult in ce i-a zis Adam (si Dumnezeu) decat ce i-a zis sarpele. Daca stai sa analizezi atent, dincolo de izul de poveste, exista un adevarat tilc, sens, in totul. Interesant e ca nu te intrebi de ce pomul cunostiintei binelui si raului, si nu al mortii? Ca tot era celalalt al vietii, si ca mureau de pe urma lui?

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

happy
Nu trebuia sa fie casatoriti. Erau singurii de pe acolo. Nu scrie ca i-a zis. Biblia nu scrie tot ce s-a intimplat. Dar ede inteles ca era ceva important ce Adam nu trebuia sa omita.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca tu asa vrei, nu e de inteles. Dar nu e dupa cum vrei tu. happy

| Meme10Meme a răspuns:

Sincer, ai ajuns sa pui întrebări la fel de cretine ca Meme10memu (Iehova să-l ierte!). Adică, el vorbind cu Adam, l a avertizat doar pe el. Și o întrebare, măcar exista Eva când i-a zis Dumnezeu chestia aia?

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Meme a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Logica bibliei o zice ca Dumnezeu s-o fi așteptat ca Adam sa i zică Evei despre mar. Și chiar asta s-o întâmplat, Eva ar fi mâncat mult mai devreme mărul dacă nu știa ca n are voie să-l mănânce. Adică n ar fi fost nevoie ca Satanel sa vina pentru a o ispiti. Oricum, nu știu de ce zic mar și nu rodie rolling on the floor