| LupulDeFoc a întrebat:

De ce oamenii inventeaza atatea minciuni? http://ro.news.yahoo.com/......00586.html

4 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Nu știu, oamenii de ce inventează zei? De frică, din nevoia să fie controlați...sunt multe variante.

| muffy1 a răspuns:

K, sa spunem ca nu e adevarat, da unii se inseala, poate cinstit, poate intentionat mint, nu avem de unde sa stim asta. deci sa zicem ca e fals, fie din greseala fie intentionat, asta e, e un fals, multe altele au fost falsuri: giulgiul din torino de exemplu cata valva a facut pana cand s-a dovedit ca e facut prin anii 1500, si nimeni nu a mintit acolo intentionat, chiar se credea sincer.
faza e ca nu poti fi sigur ca nu e. spui ca oamenii inventeaza atatea minciuni, dar daca nu mint? daca chiar e mormantul real si tot ce zic e adevarat, atunci ce? eu sunt ateu, si totusi pan a nu im iaduc o dovada irefutabila ca e adevarat ce spun, nu cred in toate prostiile astea cu morminte descoperite si asa, dar tu i ncaz de esti crestin ce faci? iti revizuiesti credintele pe baza dovezilor sau ignori realitatea pentru ca nu iti convine? ca de e adevarat sa zicem, nu spun ca e, nici macar n ucred ca e, dar de ar fi adevarat ce spun ei, ca crestin sa zici apoi, nee, eu cred tot ce vreau, credinta mea personala trebuie sa fie deasupra realitatii, atunci religia devine doar o psihoza si trebuie tratata ca atare in ospiciu, deoarece nimic din lumea reala nu exclude un zeu, cine stie, poate un zeu chiar a creeat universul, fiecare poate sa creada ce vrea, dar negarea realitatii in favoarea iluziilor personale se gaseste in cartile de psihiatrie drept boala psihica si trebuie tratata in institutii adecvate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu alegi adevarul? minciuna este o vorba care se spune pentru a fi crezuta.intentia nu e chiar ortodoxa ca sa spun asa.in fond e vorba de a alege daca crezi sau nu.si poti sa te documentezi. oamenii nu numai ca mint.dar cauta o cale de mijloc.ei stiu ca nu pot ajunge in rai, plini de pacatele la care nu vor sa renunte.dar nici in iad nu s-ar duce.asa ca la porunca care spune sa nu preacurvesti; oamenii spun; pai noi NU PREA.doar asa un pic.

| LupulDeFoc explică:

Astept mai multe raspunsuri