| RAY a întrebat:

De ce pacatuiti daca credeti cu convingere ca exista dumnezeu?

11 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nas vrea sa te sperii dar va veni o vreme in care oamenii vor uita ce inseamna sa fi om in adevaratul sens al cuvantului:

Zicea Parintele Arsenie Boca, parca pentru toti romanii: „Imi pare rau de voi ca sunteti slabiti in credinta. Veti cadea din cauza fricii. Frica-i de la diavol; nu va fie frica pentru a va salva sufletele. Vor veni vremuri foarte grele, dar toate sunt ingaduite de Dumnezeu, Care este tovarasul de drum al fiecaruia, de la nastere pana la moarte. Vor cadea si cei alesi. Imi pare rau ca sunteti cei de pe urma. Va vor cerne. Vor pune impozite, taxe si alte ingradiri. Va vor lua totul!"

„Va veni si mai rau". Zic: „Parca toate sunt otravite. Nici nu ne mai vine sa mancam". „Ma, faceti semnul sfintei cruci pe tot ce mancati: apa, ceai, cafea, prajitura, fructe, bautura, mancare, paine. De ar fi dat chiar si cu otrava, Sfanta Cruce anuleaza tot ce este otravit".

| Henrypericolpublic a răspuns:

Uneori diavolul ispiteste cam tare...
Nu stiu poate si asta sau din curiozitate sau din nestiinta.
Eu cred in Dumnezeu, dar in Dumnezeu, acea energie aducatoare de bine, nu in acel Dumnezeu poruncitor.
Sa gresesti/faci pacate e omeneste, si Dumnezeu ne testeaza prin pacate.

| RAY explică (pentru Henrypericolpublic):

As vrea sa vorbim daca doresti ai timp

| Henrypericolpublic a răspuns (pentru RAY):

Da

| Henrypericolpublic a răspuns (pentru RAY):

Da cu mare plăcere
Si despre ce?

| Octavian199 a răspuns (pentru Henrypericolpublic):

Care diavol ma? Dati vina pe ceva fictiv pentru greselile voastr?

| Henrypericolpublic a răspuns (pentru Octavian199):

Intr-un fel chiar ai dreptate.
Ar trebui sa ne mai asumam greselile noastre, nu doar sa cautam vinovati.

| Octavian199 a răspuns (pentru Henrypericolpublic):

Asa e.

| RAY explică (pentru Henrypericolpublic):

Credinta ta

| Henrypericolpublic a răspuns (pentru RAY):

Credinta mea nu e asa intensa.
O rugaciune, mai merg catrodata la biserica si fac fapte bune.
Il simt pe Dumnezeu in unele situatii, dar nici nu sunt sa ascult tot ce spun babele si biserica.

| Andrei0G a răspuns:

Credincioșii ăștea păcătuiesc ca să fie pedepsiți, presupun.