| AlinaMelisa a întrebat:

De ce se spune ca avem liber arbitru daca putem face tot ce vrem, atat timp cat respectam cele 10 prunci?! Cum sa spui ca faci ce vrei daca trebuie sa traiesti dupa regului? Si care-i faza cu Dumnezeu si Satana? De ce l-ar chinui Satana pe un om care a gresit fata de Dumnezeu? Parca ideea era ca sunt dusmani. Voi ati batjocori pe cineva care greseste dusmanului vostru sau l-ati rasplati? Multe chestii nu au sens dar cu toate astea noi nu gandim sau nu ne punem intrebari, respectam ceea ce e scris si atat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite cum se incalca toate in cartea aia muta si rece ca o arma chiar de iehova, isus sau poporul lui, evreii. Si Satan inseamna inamic in ebraica, limba lor. Sa le analizam putin.

I. Să nu ai alți dumnezei afară de mine. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujești
Tit 2:13 – așteptând fericita noastră nădejde şi arătarea slavei marelui nostru Dumnezeu şi Mântuitor, Isus Hristos.

Însă se pare că nazarineanul afirma că el e „dumnezeu." Așadar, cum rămâne cu porunca lui iehova?

II. Să nu iei în deșert numele Domnului, Dumnezeului tău, căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deșert numele Lui

Care e numele acestei entități? Iehova? Yaweh? Atât IHVH cât și YHVH înseamnă „sunt ceea ce sunt". Ce mai exact? Shibboleh? Asta are pe atât de mult sens ca și iehova.

III. Adu-ţi aminte de ziua de odihnă, ca s-o sfinţeşti.
Luca 6: 1-5 – Într-o zi de Sabat, s-a întâmplat că Isus trecea prin lanurile de grâu. Ucenicii lui smulgeau spice de grâu, le frecau cu mâinile şi le mâncau.
2 Unii dintre farisei le-au zis: „Pentru ce faceți ce nu este îngăduit să faceți în ziua Sabatului?"
3 Isus le-a răspuns: „Oare n-ați citit ce a făcut David când a flămânzit, el şi cei ce erau împreună cu el?
4 Cum a intrat în casa lui Dumnezeu, a luat pâinile pentru punerea înaintea Domnului, a mâncat din ele şi a dat şi celor ce erau cu el, măcar că nu era îngăduit să le mănânce decât preoții?"
5 Şi le zicea: „Fiul omului este Domn chiar şi al Sabatului."

IV. Cinstește pe tatăl tău şi pe mama ta
Matei 10:37 – Cine iubește pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine şi cine iubește pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine.

V. Să nu ucizi

Iehova ordonă masacrarea a mii de oameni:
Exod 32:27-28 – El le-a zis: „Așa vorbește Domnul, Dumnezeul lui Israel: ‘Fiecare din voi să se încingă cu sabia; mergeți şi străbateți tabăra de la o poartă la alta şi fiecare să omoare pe fratele, pe prietenul şi pe ruda sa.’"
28 Copiii lui Levi au făcut după porunca lui Moise şi aproape trei mii de oameni au pierit în ziua aceea din popor.

VII. Să nu furi

Iehova le ordonă evreilor să fure de la egipteni:
Exodul 3:21-22 – Voi face chiar ca poporul acesta să capete trecere înaintea egiptenilor, şi, când veți pleca, nu veți pleca cu mâinile goale.
22 Fiecare femeie va cere de la vecina ei şi de la cea care locuiește în casa ei vase de argint, vase de aur şi haine pe care le veți pune pe fiii şi fiicele voastre. Şi veți jefui astfel pe egipteni."

VIII. Să nu mărturisești strâmb împotriva aproapelui tău

Există sute de versete care dovedesc că iehova este un mincinos prolific. Iată câteva dintre acesta:
Geneza 2:16 – dar din pomul cunoștinței binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit." – mai apoi în biblie se spune că Adam a trăit 930 de ani.

IX, X. Să nu poftești casa aproapelui tău; să nu poftești nevasta aproapelui tău, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici măgarul lui, nici vreun alt lucru care este al aproapelui tău."

Multitudinea de versete amintite mai sus arată clar că iehova nu are nici un pic de respect pentru ființele umane sau pentru posesiunile acestora. A furat pământul canaaniților, a cerut sacrificii atât de sânge uman cât și animal și i-a jefuit pe ceilalți în mod vicios și neîntrerupt.
Luca 19:29-35 – Când S-a apropiat de Betfaghe şi de Betania, înspre muntele numit al Măslinilor, Isus a trimis pe doi din ucenicii Săi
30 şi le-a zis: „Duceţi-vă în satul dinaintea voastră. Când veţi intra în el, veţi găsi un măgăruş legat, pe care n-a încălecat nimeni niciodată: dezlegaţi-l şi aduceţi-Mi-l.
31 Dacă vă va întreba cineva: ‘Pentru ce-l dezlegaţi?’ să-i spuneţi aşa: ‘Pentru că Domnul are trebuinţă de el.’"
32 Cei ce fuseseră trimişi s-au dus şi au găsit aşa cum le spusese Isus.
33 Pe când dezlegau măgăruşul, stăpânii lui le-au zis: „Pentru ce dezlegaţi măgăruşul?"
34 Ei au răspuns: „Domnul are trebuinţă de el."
35 Şi au adus măgăruşul la Isus. Apoi, şi-au aruncat hainele pe el şi au aşezat pe Isus călare, deasupra.

| HTH a răspuns (pentru anonim_4396):

Te uiti la copaci si nu vezi padurea. Dar ma bucur cand vad ca sunt oameni ce studiaza, se intereseaza. Nu pot sa iau acum, punctual, tot ce ai zis tu acolo si sa daram rand cu rand, ca ar dura prea mult si poate nici n-as reusi. Stii cum e, we create our own reality. Daca cineva nu vrea sa creada o chestie, va cauta argumente in sensul acesta si nu va crede. Incearca sa cauti argumente impotriva credintei tale, e un exercitiu interesant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru HTH):

Hm, nu inteleg exact la ce te referi, impotriva credintei mele am cautat inainte sa ma initiez in ea, si mi-am pierdut timpul cautand, crede-ma. Deciziile le luam pentru noi si nimeni nu ne grabeste.

16 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Avem liber arbitru însensul că putem alege să respectăm legile morale ale Creatorului sau să le încălcăm. Putem alege ce vrem dar nu putem alege consecințele alegerilor noastre. Satana badjocorește pe cei care au greșit față de Dumnezeu pentru că el badjocorește pe toată lumea, așa e natura lui și dar dacă alegi să te pui sub protecția lui Dumnzeu ești porotejat și nu se poate atinge de sufletul tău.Satan îți promite o libertate care se dovedește a fi iluzorie, ești mai rob decât atunci când urmezi principiile lui Dumnezeu, devii robul proriei lui depravări morale.

| T0T a răspuns:

Trebuie să fii idiot să crezi că nerespectând regulile societății faci un pas spre liber arbitru. Regulile alea sunt făcute ca să nu îngrădești drepturile altei persoane deci mai mult cum suntem acum avem liber arbitru. Nu suntem animale, zic și eu, avem nevoie de reguli. De asemenea în mintea ta nu vei fi niciodată atât de liber deși tu poți crede contrariul însă asta înseamnă că crezi în minciuni. Nu cred că mai e necesar să specific că mulți nu au destulă minte ca să supraviețuiască într-o societate fără reguli. Ar fi un haos din cauza asta.

| Holiday a răspuns:

Bineinteles ca toata povestea e o porcarie. Sa nu uitam ca tot spiridusul atot-toate l-a creat si pe Satanica, desi stia ca o sa se rascoale. Apoi cica a creat omul, ca sa ce? Sa-i dea ocupatie lui Satanica?! Ca sa aiba cine sa-l pupe in fund?!?
Ideea e ca aceste povesti, toate cu spiridusi care te rasplatesc sau te pedepsesc, sunt create si folosite pentru a genera beneficii celor care le administreaza. Sunt doar niste instrumente prin care se obtin beneficii de diverse forme: bani, putere, influenta.
Creierul omului, desi cea mai dezvoltat din ce cunoastem noi, este pe de alta parte foarte usor de manipulat. Omul are dorinte si temeri de care astia se folosesc.
Iar in varful listei e moartea. Evident, majoritatii oamenilor nu le convine ca vor muri mai devreme sau mai tarziu si atunci astia vin cu notiuni de genul "viata vesnica", cu spiridusi care pupati in dos iti ofera nemurire, cu tot felul de tampenii. Fiecare religie are metoda ei, spiridusul/ii, cerintele ei prin care ti se poate oferi nemurirea. Bineinteles, contra cost.

Mai pe scurt:
-O sa mor, ce naspa!
-Avem solutia, spiridusul nostru zice ca esti nemuritor.
-Wow!
-Dar trebuie sa: si aici vine o lista lunga cu lucruri bune sau rele, dar exista nelipsitul "sa asculti orbeste de noi", introdus mai mult sau mai putin explicit. Si mai mult, daca nu: bla, bla, bla si din nou "asculti orbeste de noi" o sa...si urmeaza ceva naspa, in functie de ce poveste asculti.

| xerxes1 a răspuns:

Biblia a fost scrisa de oameni. Daca un pilot din zilele noastre s-ar intoarce in trecut cu un elicopter de lupta ar fi divinizat de prostime la fel cum au facut cu Yahweh.
Dupa o racheta bine tintita ar zice ca mania lui dumnezeu s-a dezlantuit.
Elicopterul ar fi numit slava lui Dumnezeu.

Slava Domnului s-a asezat pe muntele Sinai, si norul l-a acoperit timp de sase zile. In ziua a saptea, Domnul a chemat pe Moise din mijlocul norului. (Exod.24:16)

Pe cand se strangea adunarea impotriva lui Moise si impotriva lui Aaron, si pe cand isi indreptau privirile spre Cortul intalnirii, iata ca l-a acoperit norul si s-a aratat slava Domnului. (Num.16:42)

Slava lui Yahveh nu avea euro5 si facea un nor de fum in jurul ei.
rolling on the floor

| AC4S4 a răspuns:

Ai liber arbitru, adica tu decizi daca il urmezi sau nu pe Isus. Poti sa nu respecti cele 10 porunci, poti sa le respecti, tu decizi. Asta e liberul arbitru.
Daca faci un pacat, nu esti sortit iadului, exista speranta. Isus a murit pentru iertarea pacatelor, crezand in El si urmandu-L, primesti iertarea lor.

Satana uraste oamenii, pentru ca sunt creatia lui Dumnezeu. Asta este rasplata pentru cei ce nu vor sa accepte salvarea.

| Deaad a răspuns (pentru AC4S4):

Da,dar Satan nu e creatia lui Dumnezeu, de asemenea?
De ce si-ar uri semenii, Satan?
Pentru ca pana la urma suntem la fel ca el, el e la fel ca noi.

| Nitroblast a răspuns (pentru Deaad):

Satana are o problema cu orice a facut Dumnezeu, mai putin cu el insusi. Omul e capabil sa se smereasca, el... ei bine, e si el capabil dar nu vrea. Cand vede ca oameni vor, crapa de ciuda ca nu sunt si ei ca si el. Satana vrea ca Dumnezeu sa vina la picioarele sale si sa ii ceara iertare, nu invers.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Deaad):

Stii care este problema crestinilor si ateilor? Ei il stiu pe Satan strict din punct de vedere crestin. Daca tu, fiind ateu, spui ca Satan este rau (chiar daca nu crezi ca exista), nu faci decat sa te conformezi cu invataturile crestine care-s mai mincinoase decat parlamentarii (iar lucrul asta il stii si tu).
Satan nu are absolut nicio legatura cu Yehova sau cu crestinismul si *nu* este o inventie a crestinismului.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Daca satan uraste oamenii de ce dumnezeu a vorbit cu el?

| Nilsson a răspuns:

Liberul arbitru inseamna libertatea de a alege daca sa respecti sau nu Legea lui Dumnezeu, cred ca ai inteles gresit termenul.
Iar Satana, pentru a putea sa ii distruga pe oameni (acesta e scopul lui), trebuie sa ii desparta mai intai de Dumnezeu, facandu-i sa incalce legea. Pe unii ii mai lasa sa o duca bine pana la un punct, ca sa insele si mai mai multi oameni, dar in final au aceeasi soarta, si anume distrugerea sufletului.
Nu stiu ce chestii nu au sens pentru tine.

Răspuns utilizator avertizat
| gratargratar a răspuns:

Ai liberul arbitru si fara sa respecti cele 10 porunci. De fapt, daca nu l-ai avea, atunci n-ar mai fi porunci, ci inerente firii.

Nu trebuie sa traiesti dupa reguli. Poti trai cum vrei. Insa societatea toata se bazeaza pe reguli. Avem coduri civile, penale etc.

Pai tocmai asta e, ca Satana profita de greseala ca sa chinuiasca omul. El vreau raul omului, dar Dumnezeu vrea ca el sa se intoarca si sa fie viu. Aici nu e vorba de batjocura. Intentia satanei nu este de a te ajuta sa te intorci la Dumnezeu, ci de a "te ajuta" sa nu te mai intorci niciodata la Dumnezeu.

| Nitroblast a răspuns:

Esti libera sa alegi daca le respecti sau nu. Simplu.
Satana uraste omul fiindca acesta poate sa se smereasca pana in ultimul moment al vietii sale. Satana nu e in stare de asta. Simplu.
Tocmai, alea sunt acolo ca sa le gandesti si sa iti pui intrebari la care sa le cauti raspunsuri, Sf. Scriptura (si nu numai) indeamna la cercetari amanuntite pentru a confirma si intari credinta.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Care sunt de fapt poruncile lui Dumnezeu? Poruncile lui Dumnezeu vor de fapt sa reflecte omul bun.
Ce este un om bun?
-un om bun este o persoana care nu se enerveaza (adica este linistita), si care traieste in pace cu toti oamenii dintr-o societate. De fapt la asta se refera poruncile biblice (la un psihic sanatos).
Daca stai si te gandesti sanatos, ajungi la concluzia ca cele 10 porunci reflecta (impreuna si cu poruncile din noul testament) comportamentul unui om sanatos psihic.
Satana - reprezinta mania, uciderea, minciunile etc. (toate defectele societatii umane).
Dumnezeu in ce sens este impotriva Satanei? In sensul in care daca il intrebi pe Dumnezeu daca Satana face bine ca se infurie, va spune "nu", deoarece, intr-adevar, omul nu are de ce sa se infurie (iar Dumnezeu este Dumnezeul Adevarului si el nu minte). Deci, Dumnezeu nu il distruge la propriu pe Satan, dar adevarul este ca faptele lui Satan nu sunt corecte => deci in sensul tau, Dumnezeu nu uraste pe nimeni, nu are niciun dusman.
Ce inseamna ca Dumnezeu il pedepseste pe om sa il suporte pe Satan fiindca a pacatuit?
Tu stii prea bine ca Satan este pacatul, iar tu daca pacatuiesti (te enervezi, minti etc.) te apropi de Satan de fapt. Nu Dumnezeu te duce la Satan, de fapt tu singuri decizi sa fi ca Satan. Aicea "Dumnezeu te pedepseste cu chinuri de la Satan" inseamna ca "tu o sa primesti rasplata pentru pacatele tale (pentru Satan, ca Satan inseamna de fapt prostia in lume, pacatul).