| Duucu a întrebat:

De ce trebuie ca religia Crestina sa se imparta in zeci de secte(martorul lui Iehova,penticostali,crestini dupa Evanghelie etc...).De ce nu poate exista doar o singura religie,de la care sa invatam tot ce e mai bine,si acum,in zilele noastre,care e acea ramura a crestinatatii? Credeti-ma ca eu nu obisnuiesc sa ma duc la Biserica Ortodoxa stand cu gandul ca ca este o religie falsa,iar apoi cand ma duc la alta Biserica, ma gandesc ca poate si asta este falsa.

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca fiecare cult intelege Biblia in felul sau. Desi exista mai multe religii credinta este una singura: in Domnul Isus Hristos. Daca dezvolti o relatie cu El, vei gasi Calea spre Dumnezeu. Aceasta o poti face prin rugaciune si citirea Cuvantului Sau.

| tavadaresti a răspuns (pentru EmaS):

Meriti funda.
Asa cu zici dintotdeauna oamenii isi au amprenta pe aceasta denaturare a Cuvantului Lui Dumnezeu, fiiecare isi aplica anumite lucruri care il favorizeaza.
Capeteniile lui sunt in mijlocul lui ca niste lupi care isi sfasie prada, varsa sange, pierd sufletele, numai ca sa-si potoleasca lacomia de bani. (Ezec.22:27)
Capeteniile ei in mijlocul ei sunt niste lei care racnesc; judecatorii ei sunt niste lupi de seara care nu mai lasa niciun os pana dimineata. (Tef.3:3)
Paziti-va de prorocii mincinosi! Ei vin la voi imbracati in haine de oi, dar pe dinauntru sunt niste lupi rapitori. (Mat.7:15)
Iata, Eu va trimit ca pe niste oi in mijlocul lupilor. Fiti, dar, intelepti ca serpii si fara rautate ca porumbeii. (Mat.10:16)

| LegionarulRoman a răspuns (pentru EmaS):

Insa nu cred ca ceea ce zis Iisus poate fi interpretat de fiecare cum vrea! Atunci oricine s-ar mantui! Dupa parerea mea, numai cei luminati de Duhul Sfant pot intelege Biblia fara sa dea in erezie, acestia fiind prezenti in biserica Ortodoxa!

| EmaS a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Multi oameni asimileaza astazi Biserica unei cladiri. Totusi, nu aceasta este ceea ce Biblia spune despre Biserica. Cuvantul "biserica" vine din grecescul "ecclesia" care inseamna "o adunare" sau "cei chemati". Intelesul de baza al cuvantului "biserica" nu este, iata, o clădire, ci dimpotriva este vorba despre oameni. Este chiar ironic faptul ca atunci cand oamenii sunt intrebati ce biserica frecventeaza, ei fac referire adesea la denominatiunea din care fac parte – ortodoxa, catolica, luterana, baptista si asa mai departe. De multe ori oamenii se raporteaza la o anume denominatiune sau la o cladire. Cititi Romani 16:5: "…spuneti sanatate si Bisericii care se aduna în casa lor...". Apostolul Pavel se refera aici la oamenii credinciosi ca fiind biserica si nu la cladirea in care ei se aduna.

Biserica este Trupul lui Hristos. Efeseni 1:22-23 spune: "El I-a pus totul sub picioare, si L-a dat capetenie peste toate lucrurile, Bisericii, care este trupul Lui, plinatatea Celui ce implineste totul in toti". Trupul lui Hristos este format din toti credinciosii incepand cu ziua Cincizecimii si pana la momentul Rapirii Bisericii.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru EmaS):

Am inteles unde bati. Atunci zic simplu:in ortodoxie!

| EmaS a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Ce ne va intreba Dumnezeu la judecata: din ce confesiune am facut parte?

| Inferno a răspuns:

Fiecare interpreteaza Biblia putin diferit.

| Duucu explică (pentru Inferno):

Putin mai mult, crede-ma, e o mare diferenta intre Crestin Ortodox si Martorul lui Iehova.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Duucu):

O mare mare diferenta.

| OOOLEOOO a răspuns:

Motivul este faptul ca aveti prea multi adepti.

| doctorandus a răspuns:

Pentru ca Biblia nu are un inteles precis, ci e multi-interpretabila si fiecare o interpreteaza dupa cum il taie capul si propria traditie teologica.

| milan9 a răspuns:

Într-adevăr, Biserica este "asimilată" unei serii de învăţături unice, ea este formată din oamenii care împărtăţesc aceeaşi credinţă, o credinţă unică, singulară, aşa cum este prezentată aproape "obsesiv" în Noul Testament.

Fiecare moment din istoria creştinismului autentifică faptul că această Biserică, sau credinţă unică, indiferent dacă membrii ei respectă sau nu respectă (libertate şi asumare a responsabilităţii care pe "unii" îi deranjează) mesajul transmis mai departe în mod neschimbat, este Biserica Ortodoxă!

| milan9 a răspuns:

În Noul Testament, Fiul lui Dumnezeu vorbeşte insistent, aproape "obsesiv" de o singură Biserică, numai Una (,, seriozitatea" afirmaţiilor Sale se leagă de faptul că ŞI-A DAT VIAŢA PENTRU EA -Fapte 20, 28): Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17...

Biserica a fost întemeiată de Mântuitorul Hristos ca,, organism viu" alături de care El va fi până la,, sfârşitul veacului"(Matei 28, 20) pentru mântuirea oamenilor. Deci dintre miile de culte existente, aşa-zise "biserici", sigur una, şi numai una, este acea Biserică la care se referă Noul Testament (referire clară şi transparentă la singularitatea ei)!
Este esenţial să nu te desparţi de ea, pentru că Hristos a lăsat transmiterea harului mântuitor doar BISERICII Sale (Una singură)!

În Biserica Ortodoxă totul a rămas neschimbat... chiar şi permanenta actualizare a avertismentelor pe care oamenii le-au primit în vederea fidelizării, corectării sau evaluării,, prezenţei" lor în Biserică (Timotei 5, 17, I Tim. 5, 19, Tim. 5, 22; I Tim. 3, 6, I Petru 5, 1-2, Fapte 20, 28, I Tim. 4, 14, Matei 18, 6);

Răspuns utilizator avertizat
| CryChristiAN a răspuns:

COnteaza numai sa crezi in Dumnezeu si Cuvantul Lui. Chiar si un budist poate sa faca un asemenea lucru.

| GRs a răspuns (pentru CryChristiAN):

Budhistii cred in Budha, Hindusii in zeii hindusi, musumanii in Allah, Europa si America in Dumnezeu.Religia pe care o ai tine de religia parintilor tai, cum ai fost educat, si locul in care te-ai nascut.
Daca acum erai budhist spuneai ca pana si un crestin poate sa creada in Budha.

| CryChristiAN a răspuns (pentru GRs):

Crede-ma ca daca budistii ar afla cine este cu adevarat SIddahrta, ar converti la crestinism.

| 1libercugetator1 a răspuns:

Credinta conteaza nu religia amice

| Qinz a răspuns:

Fiecare interpreateaza Biblia diferit rezultant mai multe religii