| DreamAutopsy a întrebat:

Voi credeți că biblia e adevărată?
Și dacă este, e în totalitate?
Eu sunt total convinsă că e mai mult de jumătate falsă, să vă zic de ce.
În timpul în care a fost scrisă biblia erau alte expresii, alt limbaj și a fost tradusă greșit sau cu înțeles diferit.
Și cine știe cine a mai adăugat și ceva de la el.
Eu am citit biblia și e o carte bună, te învață de bine, dar totuși vechiul și noul testament sunt diferite.De ce în vechiul testament domnul ne zice: Ochi pentru ochi și dinte pentru dinte, iar în noul testament ne spune să întoarcem și celalalt obraz dacă suntem loviți... sper că m-am exprimat bine. Trebuie să menționez că am o ură față de biserică... cea ortodoxă, catolică, etc. Dar pentru așa zisele "secte" adică martorii lui Iehova, penticostali și ce-o mai exista...am o părere bună, mi se par oameni buni.
Și de ce am o ură puternică față de biserică? Pt că a schimbat în mințile noastre mesajul bibliei. Și ca să mă răcoresc laughing trebuie să spun că religia ortodoxă e de rahat, și am n motive să cred asta.
Să revin la întrebare, credeți că biblia este în totalitate adevărată?

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da este Cuvantul lui Dumnezeu care este viu si lucrator.El are putere sa transforme vieti,sa vindece,sa faca minuni.Ea este insuflata de Dumnezeu ca sa invete, sa dea intelepciune, pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna.Nu conteaza ce parere ai tu, conteaza parerea lui Dumnezeu, ce crede El despre fiecare dintre noi!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

*crestin obsedat mode on*
Paganule, nu tî rusîne la nas?
*crestin obsedat mode off*

| MMihai a răspuns:

Credeți că biblia este în totalitate adevărată?
==Evident că nu este în totalitate adevărată.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Bravo! Uite inca unul care a descoperit apa calda si mersul pe jos!

| cristi202 a răspuns:

Cindva credeam mai mult ca tine, credeam ca intreaga Biblie nu e adevarata. Nu puteam accepta minunile pe care ea le prezinta. Eram ateu. Insa un credincios mi-a deschis ochii sa inteleg. Mi-a zis asa: nu poti verifica minunile intimplate in acea vreme. OK. Asta nu se poate. Dar incearca sa o verifici acolo unde se poate verifica. De exemplu: Biblia spune ca cine cauta gaseste, cine cere primeste, cine bate i se va deschide. Sunt trei principii de viata care functioneaza, atit in fata oamenilor, dar mai ales la Dumnezeu. Sau: Biblia spune ca la necaz, daca Ii ceri ajutorul, Dumnezeu va veni si te va scoate din necaz. Si asa este. M-a scos din necazuri mici, si din necazuri mari, o data chiar eram pe moarte, aproape de a-mi pierde mintile. Desigur ca o parte din Biblie nu o vei putea verifica niciodata, insa acolo unde poate fi verificata, unde ti se adreseaza si tie, vei putea vedea ca mereu are dreptate, ca mereu se implineste ce zice. Asa, am ajuns sa verific mai bine de jumatate din ea, poate trei sferturi, in viata de zi cu zi, in experientele de viata prin care am trecut.

| PinkPanther a răspuns:

Nu chiar mai mult de jumatate din ea zic ca e falsa, bine poate are o samanta de adevar, dar in rest nu. Cei care au scris biblia si au traduso au modificat textele astfel incat sa aiba ei de castigat.

| tsevaoth a răspuns:

Legea "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte" sigur pare in contradictoriu cu principiile crestine,totusi sa nu uiti ca acea lege avea darul sa le arate israelitilor si tuturor oamenilor cat de sacra considera Dumnezeu viata,uite, Isus a trebuit sa-si dea viata ca rascumparare pentru oameni, gandeste-te putin la acest aspect Adam omul perfect ne-a transmis moartea, Isus tot un om perfect ca si Adam a trebuit sa echilibreze aceasta balanta a vietii pentru ca si noi sa putem fi asemenea lui Adam adica perfecti.Gandestete ce valoare are viata in ochii lui Dumnezeu daca a oferit viata si existenta fiului Sau iubit ca dar pentru noi.Omenirea sau mai bine zis cei care cred in acest aranjament inca nu cunosc complet de ce "viata pentru viata" stim doar ca viata orcarui om e scumpa in ochii Creatorului.Nu am mai dat citate din biblie caci sunt foarte multe care sustin acest lucru.Totusi sa nu faci confuzie intre legea "talionului" care a fost data doar evreilor( care doar ei intre ei trebuiau sa aplice aceasta lege, Isus a rglementat-o ca de fapt si alte aspecte din legea mozaica )si principiile crestine. Iata enuntul din celebra predica de pe munte a lui Isus "38 Aţi auzit că s-a zis: «Ochi pentru ochi şi dinte pentru dinte». 39 Dar eu vă spun: Nu vă împotriviţi celui ce este rău, ci, dacă cineva îţi dă o palmă peste obrazul drept, întoarce-i-l şi pe celălalt. 40 Şi, dacă cineva vrea să te ducă la judecată şi să-ţi ia cămaşa, lasă-i şi mantia. 41 Dacă cineva cu autoritate te obligă să mergi cu el o milă, mergi cu el două mile. 42" Observi ca spune "celui ce este rau" sigur Isus stia ca viata cuiva poate fi pusa in pericol de agresor la cel mai mic semn de impotrivire de catre victima,si asta mai ales ca victima nu poate sa se apere sau sa ceara ajutor,sunt situatii si situatii, un jaf, etc si sigur ca Isus nu a vrut sa spuna prin asta ca nu trebuie sa ne aparam sau sa nu cerem ajutor cand avem posibilitatea iar viata ne e pusa in pericol.Totusi de cele mai multe ori primim aceste "palme"prin cuvinte si jigniri, la asta putem sa ne intoarcem si celalalt obraz figurativ.

| DreamAutopsy explică:

Oameni buni de ce dracu îl băgați pe dumnezeu în aceeași oală cu biserica?
Dacă dumnezeu e aceeași cu biserica înseamnă că el a fost de acord cu cruciade și inchiziții, asta dacă știți ce înseamnă. Nu vedeți că biserica nu e biserică, e COMERȚ.
Scuze pentru exprimarea de la început, nu pot să mă abțin când citesc asemenea grozăvii straight face
Dumnezeu NU e tot una cu biserica, CLAR?
Nu-l urăsc pe dumnezeu ci biserica!

| DreamAutopsy explică:

Răspunsul meu m-a determinat să-l dau Bya, sunt mulți oameni ca ea...

| Alysée a răspuns:

Nu stiu daca e drept dar am auzit ca undeva prin biblie scrie ca unii oameni vor pune sau schimba de la ei intelesul unor pasaje, si ca aceea vor fi aspru pedepsiti.scrie acolo, ia si vezi.
besos

| Bibuşca a răspuns:

Da. Eu una zic ca este in totalitate adevarata. De ce n-ar fi? De ce ne-ar minti cineva? Faptul de a ura biserica dupa mine nu e de bine. Dar faci cea ce doresti noi nu suntem aici obligati sa te invatam de bine daca tu nu vrei!

| monstrulet a răspuns (pentru Bibuşca):

"De ce ne-ar minti cineva?"
Cat de naiv sa fi?

Răspuns utilizator avertizat
| darkmy a răspuns:

Pai este chiar o stire ca biblia ar fi fost tradusa gresit.
Ca de fapt dumnezeu ar fi creat oameni ( NU ), dar pamantul deja exista. Citeste mai mult aici :
http://www.realitatea.net/......39667.html

| adutzz a răspuns:

In primul rand penticostalii nu sunt o secta, si cred ca Biblia este adevarata, poate s-a intamplat ca unele expresii si fraze sa nu fie traduse cuvant dupa cuvant dar asta nu inseamna ca totul e o minciuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi place biblia, e foarte misogina, ca mine.
now go make me a sandwich!

| CristinaElena96 a răspuns:

Ai dat stupid,doar pentru ca tu nu crezi @DreamAutopsy? omg fiecare are parerea lui, daca tu crezi cv, atunci crede in continuare da nu influenta si altii prin intrebari stupide ok?

| DreamAutopsy explică (pentru CristinaElena96):

Învață să scrii corect după aia mai vorbim, ok? laughing

| CristinaElena96 a răspuns:

Oricum nu avem ce discutawinking
nu avem subiecte comune, si in plus nu cred ca esti tu in masura sa-mi spui cum sa scriubatting eyelashes

| DreamAutopsy explică (pentru CristinaElena96):

Citește răspunsul tău anterior, ai spus : "atunci crede in continuare" rolling on the floor corect e "crezi " nu "crede".
Deci cum ziceam învață să scrii și să conjugi verbele corect.

| CristinaElena96 a răspuns:

Tu nu gresesti?
gata nu am chef sa ma cert azibatting eyelashes