| AvalohAlyn a întrebat:

De ce viata e asa de scurta si moartea si suferinta poate sa vina oricand si e la orice pas? Nu va simtiti naspa cand stiti asta?
Cum vi se pare viata,darul asta lasat de Creator ca sa ne bucuram de ea, numai ca multi nu se bucura sau mai ales se bucura prea putin.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ma simt naspa... sa fii nemuritor sau sa stii exat cand crapi ar fi terifiant.
Viata e darul dat de parintii mei, nu de persoanje sf.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru suntserios):

Sa zicem ca esti in cea mai frumoasa cladire de pe acest pamant, are flori, geamuri, usi, covoare, bai, camere cu tot felul de lucruri uimitoare in ea. Acum sa zicem, ca eu ti-as spune, ca tu ai aparut acolo in ea si ca cladirea de care ti-am zis s-a creat dintr-o data asa din nimic singura, fara un constructor. Ai spune ca sunt nebun, asa-i? Omul a fost creat de catre Dumnezeu. Te indemn sa il cuti pe Dumnezeu cat inca mai esti in viata pana nu va fi prea tarziu si probabil ca nu vei avea alte raspunsuri la judecata sa dreapta, tot ceea ce trebuie sa faci este sa il accepti pe Iisus Hristos, El a luat pedeapsa sa pentru tine, a parasit cerul ca tu sa traiesti vesnic chiar daca tu nu il meritai. Noi toti meritam moartea, pentru ca plata pacatului este moartea dar darul fara plata este viata vesnica prin Iisus Hristos. Asta e tot ce am vrut sa iti spun, Dumnezeu m-a pus aici in acest loc sa iti pun toate lucrurile acestea, Dumnezeu inca te iubeste si vrea sa te intorci la el ❤️ Domnul sa te ajute sa ai pace, iubire si fericire in viata ta. Poti sa le ai pe toate, dar daca nu il ai pe Dumnezeu, nu vei fi fericit, vei incerca sa umpli un gol fara fund.

| suntserios a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Loool, amuzant. Mai ales partea in care batranelul ti a făcut împuternicire

| milan9 a răspuns:

Fiece clipă a vietii are valoare infinita. Conteaza pentru mantuire dar si pentru implinirea noastra ca oameni traitori in lume, la menirea noastra in aceasta calatorie speciala prin natura trupeasca muritoare. Prin modul in care ne traim fiecare clipa ne influentam viata eterna. Din acesta perspectiva crestina, desigur, fiecare clipa in care puteam indrepta un gand de rugaciune si nu am facut-o... este atunci o clipa pierduta!

Sub aspect moral, fiecare moment al vieţii contribuie la timpul necesar vindecării şi mântuirii sufletului pentru veşnicie. Pierzând sensul şi scopul etern, vesnic al fiinţei umane, omul modern nu mai este capabil să recunoască valoarea timpului ce i s-a oferit in dar... thinking

| Algo098 a răspuns:

Atat e normal sa fie conform codului genetic. Viata e ok. Daca e de la un creator, atunci si creatorul are un creator care l-a creat pe el si asa mai departe. De bucurat se bucura fiecare cum si cat poate.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Viața nu e scurtă.

| Raullalu a răspuns:

In tocmai sa te bucuri de viata fiindca e limitata dar sa te bucuri in Dumnezeu.
Viata aici e trecatoare, aici suntem vulnerabili si putem suferi mult dar Dumnezeu e sfarsitul oricarei suferinte pentru cei gasiti buni.