| navarre a întrebat:

Dovada de ipocrizie (neam prost).
Sunt buni la incasat bani de la turma, dar legatura Divina unde este? Cati dintre voi pupa mana si se confeseaza la asemenea nulitati?
Dumnezeu adevarat are,, nevoie"de asemenea slujitori?
http://www.trilulilu.ro/......i-dumnezeu
Religia si credinta in Divin sunt paralele si cu totul si cu totul alte,, cai"!

18 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Pocainta este personala pentru cine vrea sa o practice. Lui Dumnezeu nu ai sa poti sa arati cu degetul pe X sau pe Y incercand sa te justifici asa. Exemplul pe care trebuie sa il urmam este El, nu altcineva. Daca Dumnezeu are nevoie de asa slujitori, El o stie, treaba noastra este sa ne vedem de noi, de starea nostra, nu sa ne ocupam de altii.

| ateu123 a răspuns:

Vezi ca pe aici vezi doar crestini igonranti,inchisi la minte, care stiu doar sa contrazica, pierzi timpul aiurea sincer

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poporul raman are o vorba: sa faci ce zice popa si nu ce face popa. Credinta trebuie sa fie in tine iar popii da-i dracu'.

Răspuns utilizator avertizat
| costis a răspuns (pentru navarre):

Vorbesti ca si cum nu ai face parte din poporul roman. Tu ce esti, rrom, extraterestru? Ce treaba ai tu daca eu sunt atasat de biserica si de sfinti?

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Corect.
Popii nu au nici o treabă, cu Dumnezeu, ei numai parazitează oamenii.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Eu sunt de acord cu tine, pana la un punct.Eu cred in Dumnezeu si nu in Biserica(virgula)care pana la urma e plina de oameni care iti cer bani sa aiba pentru masini,case, femei, etc.Lui Dumnezeu nu ii pasa de cati bani donezi Bisericii, sau cate mortaciuni ai lins.

| Costel95 a răspuns:

Asa este...lumea e plina de exemple de genul acestastraight face. Sa sti ca nu inseamna ca cine e preot sau pastor Il are si pe Dumnezeu. Eu nu-i apar pe cei care au asemenea slujbe si spun ca sunt oamenii lui Dumnezeu. Sunt multi oameni care se afla in frunte si ne invata Cuvantul lui Dumnezeu si ei totusi nu traiesc astfel. Isus a spus in Ioan 14.15 ca : "Daca Ma iubiti, veti pazi poruncile Mele.". Eu te rog sa te uiti la oameni care pazesc poruncile lui Dumnezeu, la oamenii care Il iubesc pe Dumnezeu si sunt cu adevarat niste exemple. Daca sunt multe exemple negative nu inseamna ca toti sunt asa. Priveste si la exemplele bune, nu numai la cele rele. E drept ca religia a fost inventata de om, dar asta nu inseamna ca e rea. ADica daca religia a fost inventata de om, nu inseamna ca nu mai mergem la Biserica. Trebuie sa stii la ce Biserica sa mergi, si trebuie sa vezi de cine e condusa si ce te invata acolo. Sti cum zicea cineva: "Cu o floare nu se face primavara, dar cu mai multe da." Daca doar stai si critici toata ziua religia, se bineinteles si pe Dumnezeu, cum crezi ca va inflori credinta? Daca vrei sa schimbi ceva in lume incepe cu persoana care se reflecta in oglinda-adica tu insuti. Crezi ca Dumnezeu nu vede pe oamenii care spun ca Il slujesc si totusi nu o fac? El ii vede. Totusi, daca tu chiar vrei sa-l slujesti pe Dumnezeu, atunci implineste Scriptura. Niciun om a lui Dumnezeu nu te va invatat altfel decat ce este in Biblie. Intebarea este: vrei sa-L urmezi pe El? Domnul s te binecuvinteze!

Răspuns utilizator avertizat
| Costel95 a răspuns (pentru navarre):

Auzi, Dumnezeu zice sa nu te rogi pentru ca sa te lauzi inaintea oamenilor, El zice sa te rogi in odaita ta, adica in ascuns. Sa nu interpretam gresit si sa zicem ca rugaciunea colectiva este gresita. Iata ce scrie in Biblie: " Vă mai spun iarăşi că, dacă doi dintre voi se învoiesc pe pământ să ceară un lucru oarecare, le va fi dat de Tatăl Meu care este în ceruri." (Matei 18.19) Aici se vede clar ca daca doi oameni cer un lucru le va fi dat, deci rugaciunea colectiva este buna. Iacov aduce completari si zice in capitolul 5 versetul 16 ca "mare putere are rugaciunea fierbinte a celui neprihanit.", deci daca la Biserica se aduna mai multi neprihaniti, atunci cu atat mai mult acea rugaciunea va fi ascultata. Unde se aduna mai multi oameni a lui Dumnezeu ca sa ceara ceva anume (adica indemnurile care se dau si pentru care se roaga intreaga adunare) e mai mare puterea, si Biblia spune ca vor primi. E drept ca pe langa rugaciunile de la Biserica trebuie sa ne rugam si noi acasa, i odaita noastra. Adica sa nu ne rugam doar ca sa ne vada oamenii. Isus face comparatie intre rugaciunea unui fariseu (care se ruga de ochii lumii) si un vames (care zicea: ai mila de mine, pacatosul) si Isus spune ca rugaciunea vamesului a fost mai buna ca a fariseului. Asta nu inseamna ca vamesul s-a rugat in odaita lui sau ca asa trebuie sa ne rugam. Eu vroiam sa-ti arat un om care nu se roaga in camaruta lui. Cred ca m-am cam invartit in cerc si am spus cam acelasi lucru, dar sper sa intelegi ce am rut sa zichappy. Acuma in legatura cu rugaciunea, in 1 Tesaloniceni 5.18 : "Multumiti lui Dumnezeu pentru toate lucrurile; caci aceasta este voia lui Dumnezeu, in Hristos Isus, cu privire la voi." Biblia spune ca aceasta este voia lui Dumnezeu. Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa-I mai cerem ceva lui Isus. Tot Pavel in Filipeni 4.6 spune : "Nu va ingrijorati de nimic; ci in orice lucru, aduceti cererile voastre la cunostinta lui Dumnezeu, prin rugaciuni si cereri, cu multumiri." Dumnezeu doreste sa ne ajute, doreste sa-i cerem lucruri bune si sa ne incredem in El. Cand cerem, de exemplu, ca Dumnezeu sa aiba grija de o zi anume, inseamna ca noi ne incredem in El. Dar Dumnezeu vrea sa-I fim recunoscatori. In Biblie scrie ca odata au venit la Isus 10 leprosi, si Isus le-a spus sa mearga si sa se arate inaintea preotilor. In timp ce megeau, ei au fost vindecati, si din 10 doar unul s-a intors si I-a multumit lui Isus. Dumnezeu vrea sa fim ca acel lepros, care a venit si I-a multumit. Stiu ca sunt sarlatani. Biblia spune ca nimeni sa nu se faca preot sau astor pentru bani, slava desarta etc. Aceia nu sunt oamenii lui Dumnezeu. Poate ca noi care ne numim crestini am uitat sa punem dragoste in ceea ce zicem. Poate ca noi, cei care Il propovaduim pe El am uitat sa fim niste exemple intotdeauna.Si noi suntem oameni si gresim. cred ca de multe ori contrazicem cu ura pe cineva care neaga existenta lui Dumnezeu. Noi, cei care ne numim crestini suntem datori sa avem o vorbire dreasa cu sare (Coloseni 4.6) si sa avem o dragoste aprinsa in noi. Si noi gresim de multe ori, dar avem in cer un Dumnezeu care are mila de noi. Biblia spune ca El este un Dumnezeu care nu oboseste iertand. Cred ca de multe ori ne lipseste strategia din lupta noastra spirituala. Eu unul gresesc de multe ori, si daca am suparat pe cineva imi cer iertare. Sa sti ca n-am scris nimic doar sa sune bine. E greu sa te increzi intr-o persoana pe care nu o cunostistraight face. Hristos nu promite o viata plina de implinirea tuturor dorintelor. El spune ca toti cei care vor sa traiasca cu evlavie in Hristos vor fi prigoniti (2 Timotei 3.12). Nu-ti cunosc numele, dar daca ai dori sa-L cunosti pe Isus Hristos si ai vrea sa afli mai multe despre El, sau daca ai nevoie de ajutor in rugaciune iti stau la dispozitie. Observ ca vorbind din Evanghelie nu aduce nici o roada. Doar o cearta continua intre crestini si necrestini. Eu nu pot face multe pentru tine, decat ceea ce am spus mai sus. Totusi daca ai nevoie de vreun ajutor si ti-l pot oferi, voi incerca sa te ajut. Dumnezeu sa te binecuvinteze! Sa sti ca El te iubeste. poate ca vei lua in ras ceea ce ti-am spus...dar daca cu adevarat ai dorinta de a-L cunoaste pe El, El se va indura de tine. AMIN

Răspuns utilizator avertizat
| Costel95 a răspuns (pentru navarre):

Eu nu am spus ca Biblia este in contradictie. Cu mataniile si moastele nici eu nu sunt de acord. Dar cred ca ar fi cazul sa mai privesti si la exemplele bune, adica la oamenii care sunt cu adevarat a lui Dumneze.happy Numai bine

Răspuns utilizator avertizat
| Costel95 a răspuns (pentru navarre):

Amandoua sunt bune. Ce nu intelegi? Ti-am spus ca atunci cand mai multi se roaga pentru acelasi lucru sunt mai bine ascultati decat cineva se roaga singur. pe langa rugaciunea de la Biserica trebuie sa te rogi si tu singur. Si cand te rogi singur trebuie sa te rogi in odaita ta. Sa nu te rogi de ochii lumii, ci sa te rogi tatalui tau care vede in ascuns. Daca cu adevarat ai dori sa intelegi Biblia, ai cauta s-o intelegi, nu sa o contrazici.

| Costel95 a răspuns (pentru navarre):

Amandoua sunt bune. Ce nu intelegi? Ti-am spus ca atunci cand mai multi se roaga pentru acelasi lucru sunt mai bine ascultati decat cineva se roaga singur. pe langa rugaciunea de la Biserica trebuie sa te rogi si tu singur. Si cand te rogi singur trebuie sa te rogi in odaita ta. Sa nu te rogi de ochii lumii, ci sa te rogi tatalui tau care vede in ascuns. Daca cu adevarat ai dori sa intelegi Biblia, ai cauta s-o intelegi, nu sa o contrazici.

Răspuns utilizator avertizat
| Costel95 a răspuns (pentru navarre):

Sa nu sarim de la o extrema la alta. Sa nu ucizi este o porunca de la Dumnezeu, dar si sa te rogi te indeamna Biblia, adica Cuvantul lui Dumnezeu. Porunca lui Dumnezeu nu este sa te rogi numai in ascuns, ci este sa te rogi. Si te rog frumos, daca tu nu intelegi anumite lucruri, nu-i jigni pe cei care le inteleg. Pe mine poti sa ma injuri, sa ma faci mincinos si ce vrei tu, dar lasa-i pe cei care cred in Dumnezeu sa creada. Nu te mai obosi sa dovedesti ca Biblia este o carte falsa, ca cei care au o credinta vie nu te vor crede, iar cei care te vor crede inseamna ca nu au avut o relatie solida cu Dumnezeu. Eu ti-am spus, daca vrei sa intelegi Biblia eu sunt dispus sa te ajut, dar daca nu vrei, nu incerca sa arati ca e falsa. Si Voltaire a spus ca intr-o suta de ani crestinsimul va disparea si iata ca el este viu. Dar sa stii, Dumnezeu te asteapta si pe tine la tronul Sau de indurare! Domnul sa te binecuvinteze! AMIN

| Costel95 a răspuns:

In mai multe randuri am cautat sa va aduc la Hristos. Eu n-am zis sa urmati exemplele negative. Dar faceti ce a spus Isus si este de ajuns. Ascultati de El, si El va va calauzi. Voi incercati sa-i contraziceti pe crestini tot cu Biblia. Eu nu sunt aici ca sa ma contrazic cu voi, ci sa va invat (daca doriti sa fiti invatati). Dumnezeu vrea pe fiecare om, El pe toti ii vrea, caci ii iubeste. Dar voi continuati sa luptati impotriva crestinismului. Nu cautati la cei care spun ca Il au pe Dumnezeu si totusi nu-L au, ci cautati-L pe Dumnezeu in primul rand pe genunchi si apoi la cei care Il au pe Dumnezeu. De atatea ori v-am chemat si n-ati auzit glasul Lui. El mai are rabdare, caci El nu e om. De ce mai amanati? Sunt de acord ca nu poti asculta pe cineva care iti scrie pe interent, nici nu-l cunosti si nici nu sti cum traieste. Poate fi orice ipocrit. Dar eu v-am lasat pe voi sa-L experimentati pe Dumnezeu: rugati-va Lui si El va va asculta. Dumnezeu sa va binecuvinteze pe totihappy. AMIN