| WhatheWow a întrebat:

Dumnezeu este ateu, așa că aveți grijă cum vă comportați creștinilor, cu ateii!
Puteți să afirmați contrariul? happy

Răspuns Câştigător
| Al99 a răspuns:

Este si ateu asa cum poate fi rahat de caine, piatra, floare sau paine.
Este in tot si in toate dar niciodata in creierul unui ateu.

| WhatheWow explică (pentru Al99):

Așa și Hidrogenul e prezent în om și în toate dar se poate să fie Hidrogenul Dumnezeul despre care vorbim?

| Al99 a răspuns (pentru WhatheWow):

Ceva legat de microcosmos.

| WhatheWow explică (pentru Al99):

Atunci e bine; mai putem discuta. happy

25 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Esti sigur ca e ateu? ar putea de exemplu sa fie adept al autoteismului, care e foarte diferit de ateism si e si foarte cool.

| WhatheWow explică (pentru Kaℓi):

Sau poate crede în zeii din Olimp? laughing

| Miauti a răspuns:

Daca spusele de mai sus ca "dumnezeu nu crede in zei" atunci inseamna ca, crede in satan... ingeri, demoni... sau poate in martieni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt, Dumnezeu ne învață să îi iubim pe toți indiferent de convingeri și să încercăm să îi aducem pe calea cea dreaptă.

Dumnezeu crede-n noi, că, dacă nu am fi, el ar fi un nimeni preaslăvit de... nimeni.

| Scarbo a răspuns:

Dzeu nu mai crede in oameni, el crede ca ei sau autodistrus de aia nu prea se baga in treburile noastre.

Răspuns utilizator avertizat
| IAmTheLegendary a răspuns:

Băi ai facut cel mai mare pacat in fata Lui Dumnezeu!

| WhatheWow explică (pentru IAmTheLegendary):

"Băi", tu ești un troll ce tocmai ți-ai făcut contul pentru a da o replică! Nu puteai de pe contul original că ești ignorat. laughing

| anapricopi76 a răspuns:

Ai foarte mare dreptate prin vorbele pe care le spui.Sunt de acord cu tine la lucrul asta.

| AltcinevaPeAcestCont a răspuns:

E absurd! Dacă Dumnezeu e ateu înseamnă că nu crede în El însuşi! Vorbeşti de Dumnezeu ca şi când ar fi un om! Aşa -i că vă plictisiţi rău de tot, nu?

| WhatheWow explică (pentru AltcinevaPeAcestCont):

Noi vorbim de Dumnezeu ca și de un om? laughing
Dacă El ne-a făcut după chipul și asemănarea Sa atunci cum arată? Voi creștinii vorbiți cu El iar în aceste condiții mai e ceva de spus? laughing

| AltcinevaPeAcestCont a răspuns (pentru WhatheWow):

Da,ai dreptate.Ne-a creat după chipul şi asemănarea Sa, dar nu este om în carne şi oase, ci un Spirit, un Zeu!

| WhatheWow explică (pentru AltcinevaPeAcestCont):

Deci greșesc când spun că trebuie să fii dus cu pluta să mai crezi în zei, astăzi?!

| AltcinevaPeAcestCont a răspuns (pentru WhatheWow):

În Zei? Nu există decât unul singur şi anume Dumnezeu! Şi răspunsul la întrebare estebig grina, greşeşti.

| HueyFreeman a răspuns (pentru AltcinevaPeAcestCont):

"după chipul şi asemănarea Sa" De asta toti oamenii sunt diferiti atat fizic cat si psihic.

| WhatheWow explică (pentru AltcinevaPeAcestCont):

Că e doar unul sau mai mulți, tot credință în zei se numește.

| maryarebecca a răspuns:

Oke. eu nu o sa incerc sa va confesez dar o sa incerc sa va arat niste adevaruri pe care voi le stiti dar refuzati sa le acceptati.
Cum puteti nega existenta lui Dumnezeu cand insasi natura morală a omului demonstrează existenţa lui Dumnezeu:
Natura morală a omului este adaptată conducerii morale. Noi găsim această conducere în noi, administrată de conştiinţă, care slujeşte la condamnare şi pentru a le aminti tuturor oamenilor ce este bine şi ce este rău.
Apoi, mai este este
Creaţia care dovedeşte existenţa lui Dumnezeu si o gramada de alte lucruri care dovedeste existenta Lui...

| WhatheWow explică (pentru maryarebecca):

Moralitatea nu a fost întotdeauna aceeași și s-a schimbat de-a lungul timpului, dovadă că ceea ce gândești tu e fals.
"Apoi, mai este este
Creaţia care dovedeşte existenţa lui Dumnezeu si o gramada de alte lucruri care dovedeste existenta Lui..."
Greșit! Tu o consideri Creație și ceilalți oameni religioși căci oamenii de știință și cei cărora le-a plăcut școala nu biserica, o consideră Evoluție.
Dacă poți să aduci dovezi palpabile în sprijinul zeului căruia te închini, poți s-o faci dar dacă nu ești capabilă, stai departe că faci risipă de biţi. happy