| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu exista sau nu? Argumenteaza!

Răspuns Câştigător
| ValeaDepresiei a răspuns:

O sa raspund asa,conteaza? Lasa asta,incearca sa fii o persoana buna.
Conteaza ceea ce reprezinti, nu in ce crezi.
Dumnezeu nu exista, el e doar manifesterea fricii omului ca dincolo de moarte e negru, nu mai existi, constiinta ta moare. Asta e tot.

16 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

1000 de euro ca sa argumentez.

| halogen001 a răspuns:

E un personaj inexistent de poveste primitiva inventata pentru manipularea naivilor.

| CostinAlamariu a răspuns:

Da exista. Nu am chef sa scriu un roman dar pe scurt:
(1)Daca Logica si alte concepte universale transcendentale exista atunci ele au nevoie de o ultima preconditie care sa le fi creat si unit in realitate
(2) logica si alte concepte universale/transcendentale exista, iar daca spui ca nu exista te minti singur fiindca le folosesti intotdeauna in vorbire si cunoastere.

Concluzie din (1) si (2):
Dumnezeu este singura preconditie posibila pentru existenta transcendentalelor.

Deci Dumnezeu exista.

| LoveSleep a răspuns (pentru CostinAlamariu):

rolling on the floor)
Daca bananele se decojesc si daca nucile de cocos se sparg, rezulta cosinus de pi pe 2 din șoarecii care se inmultesc, deci Dumnezeu nu exista.

Logica ta.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LoveSleep):

Intotdeauna prostii simt nevoia sa semnalizeze.

| LoveSleep a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Exact. Spune-ne si noua de ce.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LoveSleep):

Sa-ti spun tie de ce ai simtit nevoia sa semnalizezi? Pentru ca argumentul meu ti-a depasit de un milion de ori limita ta de intelegere si ai preferat totusi sa te aflii in treaba, de asta.
E limpede ca te depaseste si nu intelegi despre ce se vorbeste.
Mai bine ai tacea si ai asculta cand adultii vorbesc.

| LoveSleep a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Sa știi ca ești primul care mi-a zis că sunt prost.
Iar ție ți-au zis 5 oameni în 2 zile.
Ți-i enumar daca vrei.

Trage tu concluziile.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LoveSleep):

In loc sa faci pe desteptul mai bine mi-ai contraataca argumentul logic daca spui ca exista o problema cu el.
De ce nu esti barbat si imi dovedesti ca ai inteles argumentul meu? Fiindca e limpede ca nu l-ai inteles.

(Imi place ca recunosti ca ma stalkaresti pe TPU ca ultimul nolifer. Stai tu linistit ca sunt suficienti care ma numesc inteligent, daca asta te doare cu adevarat. Dar nu am nevoie sa fiu numit nicicum. Eu stiu de ce sunt capabil si am si dovedit-o facand un argument pe care nici n-ai reusit sa-l intelegi. Habar n-ai tu ce is alea universale. Pentru tine tot ce am zis e fizica cuantica)

| LoveSleep a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Da exista. Nu am chef sa scriu un roman dar pe scurt:
(1)Daca Logica si alte concepte universale transcendentale exista atunci ele au nevoie de o ultima preconditie care sa le fi creat si unit in realitate
(2) logica si alte concepte universale/transcendentale exista, iar daca spui ca nu exista te minti singur fiindca le folosesti intotdeauna in vorbire si cunoastere.

Concluzie din (1) si (2):
Dumnezeu este singura preconditie posibila pentru existenta transcendentalelor.

Deci Dumnezeu exista."

Ce vrei sa-ti dovedesc? Eu nu am zis ca 1+1 nu face 2, am zis ca faptul ca 1+1 face 2, nu inseamna ca Dumnezeu exista.
Nu inteleg de ce ne aburesti cu Kant, cand tu nu ai citit nici "Basme", de Petre Ispirescu.

Exista foarte multe lucruri care nu pot fi explicate in lumea asta, dar asta nu inseamna ca raspunsul la ele e "Dumnezeu".
Să nu mai zic că sunt mii de lucruri la care răspunsul în biblie e Dumnezeu, iar în știință e cu totul altceva.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LoveSleep):

Nu mi-ai dat un contraargument. Tot ce ai facut a fost sa ma citezi si sa dovedesti din nou ca tu habar nu ai despre ce vorbesc.
Nu stii ce-s alea transcendentale dar te bagi in seama.
N-ai o paradigma logica si nici justificare epistemica pentru existenta conceptelor universale, dar te bagi in seama.

Cum spunea Țuțea ca vrea sa faca o teza de doctorat cu tema "aflarea in treaba ca metoda de lucru la români"

Eu as schimba asta in "aflarea in treaba ca metoda de cognitie la romani"
Nu conteasa ca nu intelegem ce se vorbeste, nu conteaza ca suntem complet pe langa cu toate conceptele puse in discutie, trebuie sa comentam. Bineinteles, aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Divinitatea este in stransa legatura cu evolutia. Primele dovezi consacrate despre divinitate au aparut odata cu primele civilizatii aproximativ acum 6000 ani. Pana atunci oamenii se inchinau la diversi "zei locali" insemnificativi dpdv. istoric"
Ideea de 1 singur Dumnezeu provine de la Evrei, datand de aproximativ acum 3000 ani. Initial era religie strans legata cu identitatea etnica, ulterior in preajma secolului 1 Evreismul sufera schimbari majore, si treptat devine o religie nu etnicitiate. Iar ramura nou aparuta care se raspandeste masiv se numeste Crestinism
Trage tu o concluzie big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vedem sau nu vedem dupa moarte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeul care este prezentat in biblie si in toate religiile nu exista. Toate aceste povesti isi au originile din antichitate. Părerea mea este ca aceste civilizații chiar au intrat in contact cu ceva nepamantean, care de fapt erau extraterestrii, insa pentru ca erau inferiori gandirii fata de azi, i.au interpretat ca fiind zei iar de acolo pana astazi s.au nascut diferite culturi si s.au derivat diferite povesti fantastice. Pentru ca nu aveau un vocabular bogat in trecut era și normal să folosească un limbaj si o exprimare atat de fantastica iar intelegerea evenimentelor sa le fie gresit interpretata. Poate singuri ne.am creat dar 100% acestia ne.au modificat ADN-ul de.a lungul timpului pentru a ne ajuta sa evoluam.

| badpanda a răspuns:

Domnule zeu, adica dumnezeu era o formula de adresare catre diferite entitati.
Acum unii tipa ca ar fi zeu unic cel mai tare din parcare, un ovreias care falsifica vin pe la nunti si care avea 12 prieteni.

| petrisor23 a răspuns:

Daca demonstrezi ca ratiunea poate apare din atomi si mentionezi si metoda prin care legile fizico-chimice realizeaza asta sunt sanse mari sa spui ca Dumnezeu nu exista.

Am glumit, chiar daca ai demonstra stiintific cum apare ratiunea, asta ar fi argument tot in favoarea lui Dumnezeu caci constantele universale sunt reglate sa favorizeze viata, coincidenta e prea mare. Nu se poate sa castigi la loto in fiecare zi sute de ani nonstop. Cam asa arata universul.

In concluzie nu exista argument impotriva lui Dumnezeu.