| AvalohAlyn a întrebat:

Dumnezeu nu mi-a oferit, dat niciun talent și niciun talant, nicio valoare și nici aptitudini deosebite.Deci ce rost mai are viața asta pentru mine? Dacă ai fi in locul meu ce ai face?

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Fiecare om are cel putin un talent dar pentru al descoperi trebuie sa MUNCESTI intens, nu toti au talent artistic, poate Dumnezeu a hotarat sa fi un bun zidar sau fierar betonist. Toti asteptati toate mura in gura, teceti la MUNCA fratilor, asta SA FACI, lasa netu si teci la SAPA.

| Celcestietot a răspuns:

Apuca-te de invatat ceva nouwinking.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

De 10 ani te plângi pe TPU? Cum de nu ai încercat macar un singur sfat care ti s-a dat in cei 10 ani? Menirea site-ului TPU este de a ajuta oamenii. Daca tu nu ajuți inseamna ca nu dorești lucrul acesta.Iar daca inca nu ai putut fi ajutat, prin sfaturi care trebuiesc puse in practica înseamnă ca nu ai voința. Apostolul Pavel a stat in temniță si acea perioada a fost cea mai importanta din viață lui. Atât pentru persoana lui cat si pentru cei care cred in Isus si in Dumnezeul Bibliei.Citește Noul Testament si vei vedea ca Isus Hristos si apostolul Pavel au suferit mult mai mult decât oricare din noi, si pentru credință lor au murit moarte de martir.Si si-au acceptat "soarta" pentru ca știau ca noi aveam nevoie de exemplul lor. Urmează le exemplul si ajuta oamenii de pe TPU si vei vedea ca ajutând, te ajuți si pe tine prin sfatul dat.Curaj si succes!

| mudokins78 a răspuns:

Labba in wc!

| Nilsson a răspuns:

Poate ai primit un talant dar l-ai îngropat și ai uitat unde.

| ancaval a răspuns:

Ce rost are viața ta? Ne-am născut cu un scop, care? Nu îl știm, dar o să ne dăm seama de el într-o zi.

Ce aș face eu în locul tău? Mi-aș cauta un servici, chiar și prin străinătate, și aș face bani, NU griji și întrebări aiurea.

| Helper07 a răspuns (pentru ancaval):

Sensul vietii e iubirea, doar iubind cu adevarat poti implinit cu adevarat. Dumnezeu are pentru fiecare un loc in planul Sau.

| aXy99 a răspuns (pentru ancaval):

Eu in locul tau as cauta o carte de gramatica. SERVICIU, nu servici.

| Irinel15123532 a răspuns:

Interesanta intrebare ''Dacă ai fi in locul meu ce ai face?''
Ei bine, este simplu, as incerca sa mi le descopar, pentru ca este imposibil sa nu ai un talent, faptul ca nu il vezi, nu inseamna ca nu il ai.
Noi nu dam importanta talentelor noastre decat daca este ceva impresionant, dar nu toate talentele sunt vizibile pentru oricine, spre exemplu nu toti stim sa cantam ''multi incearca, isi dau seama repede ca trebuie sa se opreasca happy ''
Ceea ce vreau sa spun, este ca nu toate darurile sunt impresionante, nu sunt impresionante pentru noi, dar pentru Dumnezeu toate sunt importante, poate un om are darul incurajarii, altul darul mangaierii, altul al darniciei, altul al vindecarii, altul darul vorbirii in limbi, toate sunt la fel de importante, doar ca noi le subestimam.
Biblia spune in 1 Corinteni 12-14 ''Darurile duhovniceşti
12 În ce priveşte darurile duhovniceşti, fraţilor, nu voiesc să fiţi în necunoştinţă. 2 Când eraţi păgâni, ştiţi că vă duceaţi la idolii cei muţi, după cum eraţi călăuziţi. 3 De aceea vă spun că nimeni, dacă vorbeşte prin Duhul lui Dumnezeu, nu zice: „Isus să fie anatema!" Şi nimeni nu poate zice: „Isus este Domnul" decât prin Duhul Sfânt. 4 Sunt felurite daruri, dar este acelaşi Duh; 5 sunt felurite slujbe, dar este acelaşi Domn; 6 sunt felurite lucrări, dar este acelaşi Dumnezeu, care lucrează totul în toţi. 7 Şi fiecăruia i se dă arătarea Duhului spre folosul altora. 8 De pildă, unuia îi este dat, prin Duhul, să vorbească despre înţelepciune; altuia, să vorbească despre cunoştinţă datorită aceluiaşi Duh; 9 altuia, credinţa prin acelaşi Duh; altuia, darul tămăduirilor prin acelaşi Duh; 10 altuia, puterea să facă minuni; altuia, prorocia; altuia, deosebirea duhurilor; altuia, felurite limbi; şi altuia, tălmăcirea limbilor. 11 Dar toate aceste lucruri le face unul şi acelaşi Duh, care dă fiecăruia în parte cum voieşte.''
In continuare citim ''Mădularele trupului
12 Căci, după cum trupul este unul şi are multe mădulare şi după cum toate mădularele trupului, măcar că sunt mai multe, sunt un singur trup, tot aşa este şi Hristos. 13 Noi toţi, în adevăr, am fost botezaţi de un singur Duh, ca să alcătuim un singur trup, fie iudei, fie greci, fie robi, fie slobozi, şi toţi am fost adăpaţi dintr-un singur Duh. 14 Astfel, trupul nu este un singur mădular, ci mai multe. 15 Dacă piciorul ar zice: „Fiindcă nu sunt mână, nu sunt din trup", nu este pentru aceasta din trup? 16 Şi dacă urechea ar zice: „Fiindcă nu sunt ochi, nu sunt din trup", nu este pentru aceasta din trup? 17 Dacă tot trupul ar fi ochi, unde ar fi auzul? Dacă totul ar fi auz, unde ar fi mirosul? 18 Acum dar, Dumnezeu a pus mădularele în trup, pe fiecare aşa cum a voit El. 19 Dacă toate ar fi un singur mădular, unde ar fi trupul? 20 Fapt este că sunt mai multe mădulare, dar un singur trup. 21 Ochiul nu poate zice mâinii: „N-am trebuinţă de tine"; nici capul nu poate zice picioarelor: „N-am trebuinţă de voi". 22 Ba mai mult, mădularele trupului care par mai slabe sunt de neapărată trebuinţă. 23 Şi părţile trupului care par vrednice de mai puţină cinste le îmbrăcăm cu mai multă podoabă. Aşa că părţile mai puţin frumoase ale trupului nostru capătă mai multă frumuseţe, 24 pe când cele frumoase n-au nevoie să fie împodobite. Dumnezeu a întocmit trupul în aşa fel ca să dea mai multă cinste mădularelor lipsite de cinste, 25 pentru ca să nu fie nicio dezbinare în trup, ci mădularele să îngrijească deopotrivă unele de altele. 26 Şi dacă suferă un mădular, toate mădularele suferă împreună cu el; dacă este preţuit un mădular, toate mădularele se bucură împreună cu el. 27 Voi sunteţi trupul lui Hristos şi fiecare, în parte, mădularele lui. 28 Şi Dumnezeu a rânduit în Biserică întâi apostoli; al doilea proroci; al treilea învăţători; apoi pe cei ce au darul minunilor; apoi pe cei ce au darul tămăduirilor, ajutorărilor, cârmuirilor şi vorbirii în felurite limbi. 29 Oare toţi sunt apostoli? Toţi sunt proroci? Toţi sunt învăţători? Toţi sunt făcători de minuni? 30 Toţi au darul tămăduirilor? Toţi vorbesc în alte limbi? Toţi tălmăcesc? 31 Umblaţi dar după darurile cele mai bune. Şi vă voi arăta o cale nespus mai bună.''
Dupa cum vezi, un prim dar, o prima calitate, este chiar faptul ca esti un unicat, nu mai este nimeni ca tine, nimeni nu iti seamana intru totul, nici macar gemenii nu sunt egali in toate asta este clar, esti un unicat, Dumnezeu te-a creat perfect si ti-a spus ca vrea sa devii copilul Lui prin Domnul Iisus Hristos, prin jertfa Lui de la cruce noi suntem primiti de El, si prin Duhul Sfant din noi, noi primim darurile spirituale, in afara celor fizice, materiale, cele spirituale sunt de o mult mai mare valoare pentru ca vin direct din mana Duhului Sfant, care ni le da fiecaruia, dupa bunul Sau plac, si in perfecta armonie cu persoana nostra si cu caracterul nostru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aș desena zilnic măcar un desen. Costă atât de puțin: 1 creion + 1 top de hârtie (care poate să-ți ajungă și un an).

Aș deschide un cont Instagram unde aș posta desenul zilei cu tag #sketchbook.

Și în rest, pentru că ai conexiune la internet deja, aș urmări tutoriale și aș citi pe subiectul ăsta.

Pe fiecare desen aș scrie data și m-aș semna. Le-aș păstra și aș compara din timp în timp progresul.

Rezultatele sunt garantate (testează 1 săptămână măcar):
- o să descoperi că vor fi oameni care să aprecieze munca ta
- și o să descoperi că un om care poate să-și scrie numele pe hârtie are deja suficient „talent" ca să se apuce de desenat
- progresul vizibil (atât în ce privește numărul de persoane care te apreciază cât și calitatea muncii tale) te va motiva să continui și s-ar putea să te scoată din starea în care ești acum (una în care totul pare negru)

Mi-ar plăcea să fiu primul tău abonat și sunt dispus să îți dau feedback constant la desenele tale, dacă te ajută.

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt deja "în locul tău", singura diferență este că eu sufăr de mai puțin timp. Chiar și atunci când nu avem talente deosebite și nu putem face nimic altceva, e suficient să facem mult bine altora. Cea prin care treci acum este doar o stare negativă, dar vei ieși din ea și mâine va fi mai bine, vei gândi altfel, o spun din proprie experiență.

| Helper07 a răspuns:

Dumnezeu a dat fiecaruia un talant sau mai multe, doar ca tu nu l-ai descoperit inca. Daca as fi in locul tau cred ca m-as ruga pentru ca Dumnezeu sa mi-l descopere.

| Helper07 a răspuns:

Faptul ca nu ti-ai descoperit talentul pana acum nu inseamna ca nu ai. Avraam a avut un fiu la 100 de ani, Dumnezeu si-a tinut promisiunea. Trebuie sa fi rabdator si sa cauti darul pe care ti l-a dat Dumnezeu. N-o sa-l gasesti sub canapea sau in alt oras, talentul e chiar la tine.