| RAY a întrebat:

Dupa ce nu mi-ati spus ce inseamna sa credeti in dumnezeu, mai va pun o intrebare, ce va impiedica sa respectati cele 10 porunci si pildele lui isus?

46 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Aproape orice credincios ar spune ca le respecta sau macar ca se straduie. Dar daca eu le inteleg intr-un fel iar altcineva in altfel, mie mi se pare ca el nu le respecta intocmai cum trebuie, iar lui invers. Totul depinde de modul fiecaruia de a le intelege.

| CristiB93 a răspuns:

Ce faci ray, vrei sa intrii la crestini? Daca esti ateu atunci nu inteleg de ce te preocupa atat Dumnezeu, de ce il cauti, vrei sa aflii ce inseamna sa crezi in el, nu inteleg de ce iti pasa atat de religie si Dumezeu?

| RAY explică (pentru CristiB93):

Sunt doar curios atata tot

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Curiozitatea te poate duce departe crede-malaughing

| CristiB93 a răspuns (pentru RAY):

Eu cred ca e mai mult de atat.

| RAY explică (pentru CristiB93):

Ce legatura are raspunsul tau cu intrebarea mea, ce tot ociliti raspunsul

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

Oamenii nu pot sa pazeasca poruncile prin puterea lor. Este nevoie de o putere exterioara. Cum altfel ar putea un om pacatos -care se naste in mod natural in razvratire fata de Dumnezeu- sa iubeasca pe Dumnezeu din toata inima lui, cu toata puterea si cu tot sufletul lui, iar pe aproapele sau ca pe sine insusi?
Fara harul divin, cum ar putea omul sa iubeasca chiar si pe vrajmasii lui?
De altfel, pentru ca oamenii nu se iubesc pe ei insisi, de aceea nu ii iubesc nici pe semenii lor.

Oamenii stiu ca in clipa cand vor cauta pe Dumnezeu vor trebui sa isi schimbe si vietile lor, vieti care acum acum sunt straine de viata lui Dumnezeu.

Mai pe scurt, omul trebuie sa fie impacat cu Dumnezeu ca sa poata pazi poruncile Sale.

| Lizzu a răspuns:

Nu-i asculta, ray laughing fii curios, fii cum vrei tu sa fii tongue

| RAY explică (pentru Lizzu):

Nici n-am de ce

| HueyFreeman a răspuns:

Asa este, ce ma impiedica pe mine sa omor pe cineva? In mare parte empatia, ratiunea si lenea.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

SA crezi in Dumnezeu inseamna sa respecti poruncile Sale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poruncile sunt facute pentru credinciosi adevarati cum spun fanaticii.Dar mie mi se pare greu, si uneori, fara sa-si dea seama si ei le incalca.E greu sa traiesti, fara sa traiesti!

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Asta nu-i o scuza sincer

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nici nu am zis ca ar fi o scuza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceia ce ma impiedica sa urmez fiecare porunca e pacatul, dar incerc sa nu ma las doborat de pacat ci sa ma ridic continuu sa lupt. Oricat de greu e totusi trebuie sa incerc sa respect ceia ce Dumnezeu cere sa fie respectat. Ceia este de stiu e ca nu faptele noastre ne va mantui ci bunatatea lui Dumnezeu care si-a aratat-o fata de omenire prin Isus Hristos. Daca vrei il urmezi, daca nu nu, dar tu raspunzi pentru ceia ce faci, iar eu nu te oblig.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Gresit pacatul e cand faci acel lucru nu inainte sa-l faci, nu vad cum te ispita pacatul chiar nu vad cum

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Aici ai dreptate pe de alta parte noi avem o fire pacatoasa. Aici e problema ca sa putem duce la indeplinire poruncile date de Hristos trebuie sa ne luptam cu noi insine.

| Voidwithin a răspuns:

Simplu, societatea de astazi, este una bolnava si nemiloasa, sigur asa pare ca acum avem ONU si restul dar ce a facut ONU pentru copii sirieni? Aia tot in taberele improvizate si in corturile lor dorm.

| gazza01 a răspuns:

Poi iti spun eu ce inseamna sa crezi in D'zeu (dupa parerea mea) : fiecare crede in felul sau si nu trebuie sa demonstrezi nimanui ca, crezi. Sa crezi pur si simplu inseamna sa porti cate o cruciulitsa, sa ai icoane, sa te mai duci pe la biserica, sa te straduiesti sa fi bun, sa sarbatoresti sarbatorile religioase (ex Pastele, Craciunul), sa afirmi ca tu crezi in EL... Dar o pers care chiar il venereaza face mau multe lucrurui, incearca cat se poate sa nu pacatuiasca. Si la intrebarea aceea cu pildele si cele 10 porunci poti sa-ti raspunzi si tu. Tu le respectzi pe toate non'stop? Pe tine ce te impiedica sa nu le respectzi?

| nesuferit a răspuns (pentru gazza01):

Sarbatorile tin de traditie, nu de religie. daca tu crezi ca asta inseamna sa fii crediuncios, esti la fel de departe ca si noi ateii laughing. sa porti cruciulitSa? serios?

| RAY explică (pentru gazza01):

Eu n-am zis nimic de demonsrat ca crezi in dumnezeu, de ce nu respecti propia biblie

| gazza01 a răspuns (pentru nesuferit):

Era doar parerea mea happy Toti credinciosii sarbatoresc Craciunul happy nu? Sau mrg, toti care cred in Isus

| nesuferit a răspuns (pentru gazza01):

Si eu sarbatoresc craciunul, asta nu ma face crestin.

| gazza01 a răspuns (pentru RAY):

Ti'am zis ca poti sa raspunzi si tu la intrebarea asta. Tu o respectzi in intregime?

| Lizzu a răspuns (pentru nesuferit):

Il sarbatoresti din inertie?
De obicei oamenii uita pentru ce sarbatoresc, si o fac doar pentru ca asa face toata lumea, sau doar pentru un motiv in plus de a petrece si de a se deconecta de la griji si munca.

| nesuferit a răspuns (pentru Lizzu):

Un motiv in plus de a petrece, asta nu inseamna ca merg la biserica.

| RAY explică (pentru gazza01):

Sunt ateu

| gazza01 a răspuns (pentru nesuferit):

De[inde pentru ce il sarbatoresti, asta te face crestin: pentru a petrece sau pentru ca s-a nascut Isus happy

| nesuferit a răspuns (pentru gazza01):

Beau de fericire ca s-a nascut isus, dimineata beau de suparrare ca s-a terminat bautura

| gazza01 a răspuns (pentru RAY):

Aaa happy pai nu respect chiar tot ce scrie in Biblie, ce pot si eu... Sunt om, deci pacatuiesc! happy

| RAY explică (pentru gazza01):

Nu-i nimic te inteleg

| gazza01 a răspuns (pentru RAY):

Toti cred ca ma inteleg! Fiintza umana e facuta sa greseasca, nu exista perfectziune in ea! Intzelegi? Nu am un motiv clar pentru care nu respect in totalitate Biblia...

| RAY explică (pentru gazza01):

Raspunsul a fost bun doar ca isus nu promova icoanele si crucile

| gazza01 a răspuns (pentru nesuferit):

Ai grija cu ironiile pentru ca o data si o data s'ar putea sa existe urmari!

| nesuferit a răspuns (pentru gazza01):

Fii mai specifica

| gazza01 a răspuns (pentru RAY):

Icoanele sunt "ferestre prin care il poti vedea pe D'zeu, iar crucile sunt "simbolul credintzei".

| gazza01 a răspuns (pentru nesuferit):

"Barbosu" te va judeca intr'o zi si te "va bate rau" pentru ca sa nu crezi in El mi se pare un pacat grav!

| nesuferit a răspuns (pentru gazza01):

Intr-o zi? da ce acum are o retinere

| gazza01 a răspuns (pentru nesuferit):

Si acum poate!

| gazza01 a răspuns:

Nu m-am referit ca asta e scopul lui D'zeu, adica ne'a facut pe noi ca sa gresim.

| KnowEverything a răspuns:

Ti se pare ca toata lumea NU respecta poruncile? Daca ai vazut 1 om din 100 ca nu o face, nu inseamna ca ceilalti 99 nu respecta. Inteles?

| DenisCrisan a răspuns:

Nu respecti poruncile. Respecti unele dintre ele, cele pentru bunul simt. Acuma nu te apuci sa injuri politisti si sa omori. Nu cred nici in d'zeu nici in isus.

| gg4gg a răspuns:

Daca nu esti credincios nu te impiedica nimic sa furi, sa omori, sa bei ca porcul si sa te droghezi, in afar de lege, desigur...Eu nu sunt credincios,nu pot intelege de ce un om cu un prieten imaginar este o nebunie, iar mai multi oameni cu acelasi prieten imaginar religie, unii cred in Alah, altii in Dumnezeu si cine mai stie cate chestii, ideea e ca credincios sau nu poruncile pot fi incalcate cu sau fara bagare de seama.

| gazza01 a răspuns (pentru gg4gg):

De'a lungul istoriei, D'zeu si'a demonstrat existentza si si'o demonstreaza si acum prin chestii mai mari sau mici! Eu personal, de aia cred in El!

| pisicutza2191 a răspuns:

Pentru a respecta cele 10 porunci, trebuie sa ai foarte multa credinta, putere si vointa. ceea ce in zilele noastre nu se mai gaseste. Au disparut datorita mediului de acum. Pe vremuri nu erau atatea lucruri rele, ce au puterea de a corupe multe persoane sa faca greseli, de care nici nu stiu. Din cauza asta