| TiberiuFasole a întrebat:

E pacat sa sting lumanariile? Ma refer in seara pastelui. Sau trebuie sa stau cu ele aprinse toata noaptea?

Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

Le poti stinge la un moment dat ca altfel iei foc.

| Croampa a răspuns (pentru danutzu96):

Era sa iau foc! straight face

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

In Biblie Isus nu a tinut lumanari de Paste.Luca22:1-20

| darrio2007 a răspuns:

Nu e nici un pacat daca o stingi.Mai important este sa vii cu ea aprinsa de la biserica.

| milan9 a răspuns:

Mostra a ipocriziei: "In Biblie Isus nu a tinut lumanari de Paste."
Nu? Dar oare ce au stat pe intuneric la "Cina ce de taina" sau au folosit becuri economice? thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic thinking
Eu o las aprinsa.
O data si o data cred ca o sa se termine si fitilul, e de discutat thinking
Totusi, daca iti este frica sa dormi cu ea aprinsa, stinge-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca se supara nimeni daca se sting.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E pacat sa stingi ori sa ascunzi lumina ce o ai in suflet.fa-o cunoscuta celor ce nu o cunosc, pentru a nu trai in intunerec si sa moara in el ci sa fie fii ai luminii, nascuti din nou in lumina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lumina se va stinge singură la timpul ei, nestinsă fiind de cel care a aprins-o după ce era stinsă, începutul își are sfârșitul stabilit de destin, nu și invers.

| dragos38 a răspuns:

Asta este o superstitie, trebuie sa-ti elimini superstitile din creier, la mine in oras slujba a inceput pe la ora 12, eu am ajuns pe la ora 12:45, pe la ora 2:00 s-a adus pastele,toata lumea a inceput sa se impinga sa ajunga mai repede la paste,dupa care au plecat acasa,unii erau cu lumanari, altii nu erau, bine inteles si preotii erau grabiti sa ajunga acasa caci altfel nu ar fi dat pastele asa repede, astia da slujitori ai domnului, alta data i-mi spunea parintii, stateau pana dimineata laughing))))))))

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Vezi. de asta e aiurea religia. iti face tot felul de griji superficiale care altfel nu le-ai fi avut.
informati-va pe:
www.bibliapentrusceptici.ro
www.morometia.ro/ofcr
www.godisimaginary.com
https://www.facebook.com/OFCR.Romania?fref=ts
https://www.facebook.com/eusuntdumnezeu?fref=ts
https://www.facebook.com/Bibliapentrusceptici?fref=ts
http://forum.softpedia.com/......ilmecarti/
dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." exodul31 sutele de prostii din biblie le gasiti subliniate pe http://goo.gl/uwEOch

| shainitainii a răspuns:

Eu stiam ca important e doar s-o aduci in casa ( sa iti intre Sfanta Lumina de Paste in casa ). Nu e nici un pacat daca o stingi.

| ana0409 a răspuns:

Nu e pacat.Eu stiu ca trebuie sa o ti o ora in casa macar si apoi poti sa o stingi