| anonim_4396 a întrebat:

Este pacat sa te masturbezi in saptamana mare sau chiar de Pasti?

Răspuns Câştigător
| alexanonimu a răspuns:

Salut, cica e mai mare pacatu sa te masturbezi decat sa faci sex, prin urmare cam este, abtine-te si tu saptamana asta azi e si prima zi las.o pe sambata incolo big grin

| DNSK a răspuns (pentru alexanonimu):

Saptamana patimilor a trecut. iar zilele de paste sunt 3.

| alexanonimu a răspuns (pentru DNSK):

Da, dar daca verifici un calendar mai este o sarbatoare pe miercuri parca, si nici prima saptamana sa nu te abtii de la o laba las.o dracu de treaba suntem pagani ce dracu oh go on

| milan9 a răspuns (pentru alexanonimu):

Categoric mai grave sunt relatiile intime inainte ca cineva sa fie casatorit sau adulterul decat pacatul amintit de tine...
Dar si masturbarea este cu toate acestea o treapta a pacatului desfranarii, avand gravitatea si consecintele ei…

Acestea sunt pacate ale desfranarii indiferent de data din calendar cand sunt facute:

"Nu vă amăgiţi: Nici desfrînaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii, nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu." I Corinteni 6, 9-10

| DNSK a răspuns (pentru alexanonimu):

laughing)))

| mODIN a răspuns (pentru alexanonimu):

Sa faci sex nu e pacat! Nu scrie nicaieri in Biblie de asa ceva.

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ce spune Biblia despre masturbare?
▪ Răspuns: Biblia nu menţionează în mod concret masturbarea, adică autostimularea sexuală intenţionată, care produce excitare sexuală şi orgasm. Cuvântul lui Dumnezeu însă le porunceşte creştinilor: „Omorâţi deci mădularele corpului vostru care sunt pe pământ în ce priveşte fornicaţia, necurăţia, pofta sexuală [nepotrivită]" (Coloseni 3:5).
Masturbarea promovează un punct de vedere deformat şi egocentric asupra relaţiilor sexuale. Biblia ne dă asigurarea că Dumnezeu le poate da „puterea care depăşeşte normalul" celor ce depun cu sinceritate eforturi să învingă acest obicei (2 Corinteni 4:7; Filipeni 4:13).

| Holiday a răspuns:

E pacat, dar nu in sens religios, e pacat ca nu ai gasit o femeie (banuiesc ca esti barbat) cu care sa faci sex.

| DNSK a răspuns:

Trebuie sa faci acum la matanii, sa citesti psalmi si sa bei cativa litri de apa sfintita! cine te-a pus?

| milan9 a răspuns (pentru DNSK):

Acestea (plus altele cu mult mai grave si consecinte devastatoare asupra familiei: relatiile intime inainte ca cineva sa fie casatorit, adulterul, etc...) sunt pacate ale desfranarii indiferent de data din calendar cand sunt facute...

| DNSK a răspuns (pentru milan9):

Cam da, dar cati mai tin cont de toate astea? se pierd..cum s-au pierdut multe pana aici de-a lungul timpului

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Vezi aici câteva informaţii legate de această practică: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102008087

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca eram perfecti nu eram aici pe planeta asta.
Fiecare dintre noi am venit sa experimentam si sa incercam sa ne vindecam de vreo meteahna din multele pe care le avem.

Răspuns utilizator avertizat