| PreaDulcePreaFin a întrebat:

Exista... viata inainte de moarte?

57 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eista!

| MMihai a răspuns:

Exista... viata înainte de moarte?==înainte să mori
ești viu

Problema este :
dacă
„ Exista... viata după de moarte?"

| Classy a răspuns:

Da,exista.Documenteaza-te pe internet, sunt destule filozofii si articole de acest gen.Pa,pa!

| PreaDulcePreaFin explică (pentru Classy):

Nu vreau sa ma documentez, vreau sa aud doar opinii, subiective

| sublime89 a răspuns:

Exista, pentru ca altfel n-ar mai fi nici moarte.

| Lizzu a răspuns:

Pai...cred ca da. Asta numai daca suntem cu adevarat constienti ca traim.

| ErrorFound a răspuns:

Eu nu-mi amintesc.

| Rakanishuu a răspuns:

Nu exista... nu exista si gata.

| Maxim96 a răspuns:

Pai Dumnezeu a randuit ca omul sa aiba 3 vieti:
1.Viata in pantecele maicii
2.Viata pe pamant
3.Viata dupa moarte(vesnica, nemurirea sufletului)
Dumnezeu a randuit sa ramanem in a 3-a viata, adica in viata vesnica.Pentru unii va fi o fericire vesnica, iar pentru altii o rusine si osanda vesnica.
Fiecare va culege ceea ce seamna!

Pot sa te intreb:de cat timp te ocupi cu fitnessul?(sunt curios cum de ai ajuns asabig grin )

| PreaDulcePreaFin explică (pentru Maxim96):

Cred ca sunt cam 5 ani... daca faci ceva din placere, nu mai conteaza timpul

| NameoftheCentury a răspuns (pentru Maxim96):

Tu esti gay?

| Maxim96 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Oau! E bine ce faci, apreciez asta)
Sincer intotdeauna am respectat astfel de oameni, seamana a barbati adevarati xD

| Maxim96 a răspuns (pentru NameoftheCentury):

Nu!
De unde ai luat?

| Maxim96 a răspuns (pentru NameoftheCentury):

Aaaa big grin
E o problema care cauta o rezolvare!

| DarthNiger a răspuns:

Pai:Mai intai invata sa scrii, si poate exista nu stim numai Dumnezeu stie.

| PreaDulcePreaFin explică (pentru DarthNiger):

Dar am o curiozitate? ai avea curaj sa imi zici astea in fata?

| DarthNiger a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Da am curaj si iti zic chiar acuma.

| EmaS a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Si eu sunt curioasa daca tu ai avea curajul sa Ii spui lui Dumnezeu toate acestea sau te-ai prabusi inaintea Lui, asa cum a facut si Apostolul Pavel?!

| PreaDulcePreaFin explică (pentru EmaS):

Ia, adu'l pe dumnezeu in fata mea, cu o rugaciune, sa vedem am curaj?

| Maxim96 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Pe Dumnezu nu-L poti vedea si sa traiesti!

| PreaDulcePreaFin explică (pentru Maxim96):

Pai eu imi asum riscu, voi crestinii, chemati'l

| HueyFreeman a răspuns (pentru Maxim96):

Da ce-i ma el? O bomba atomica?

| Maxim96 a răspuns (pentru HueyFreeman):

"Fata Mea insa nu vei putea s-o vezi, ca nu poate vedea omul fata Mea si sa traiasca" (Iesire 33, 20-23).
"Dumnezeu singur are nemurire; El traieste in lumina cea neapropiata; nu L-a vazut nimeni dintre oameni, nici nu poate sa-L vada" (I Tim. 6, 16).
Asadar, Dumnezeu ramane nevazut, dar se face vazut prin Hristos.

| Maxim96 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Nu ai ce sa risti, cauta-L si vei fi partas de slava Lui si i-L vei vedea in toata slava Sa.

| DarthNiger a răspuns:

Pai da boule, nu am spus forma gresita am spus-o pe cea corecta si de aia sa inteles asa happy daca nu intelegi mai bine taci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filozofic vorbind, nu.fiindca viata este cea traita in Iisus Hristos, continuata in vesnicie cand prin credinta si inviere ai dreptul de a striga ava care inseamna tata.cei traitori in adam deci pacatosi, robi fiind ai patimilor si traitori pentru ele si in ele sant morti, robi cu trupul si morti cu sufletul.in religia ortodoxa.ne nastem morti, in pacatul primordial, si inviem in moarte prin rascumpararea mantuitorului din robia mortii la viata.EU sant calea, adevarul si viata, cine vine la mine va trai chiar de a murit.nu stiu daca intelegi, dar atat pot sa-ti explic.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Din groapa vorbesti mortule?

| Dan10079 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am fost rascumparati deja, chiar de mai bine de 2000 de ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Da hombre.gura pacatosului, adevar graieste.deci vorbesc din groapa pacatelor.si a locuintei mortilor.fiindca pacatos fiind si rob al pacatului sant si mort pentru adevarata viata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dan10079):

Ai dreptate. putem trai in pacat cat vrem.si omul nou cand se naste blegia? nu cand paraseste pacatul? si incepe a trai cu adevarat, ingereste in trup?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu? Adica am citit niste chestii pe internet, si m-au derutat complet. Numai impresii si pareri tampite ce apartin unor asa-zisi cercetatori sau mai stiu eu ce. Consider ca ar trebui sa ne rezumam la ceea ce vrea Dumnezeu sa stim, ca sa zic asa. Nu crezi?! Atata timp cat respiri, esti viu.

| PreaDulcePreaFin explică (pentru anonim_4396):

Sunt de acord cu tine laughing

| AlexeHellsing a răspuns:

Viață înainte de moarte? Cred că glumești... De unde ai scos-o și pe asta?

| 1DeadMemories a răspuns:

Asta i intrebare capcana?

| Ben00 a răspuns:

E o preocupare mai mult a unor scoli filozofice orientale. Crestinismul se preocupa de ce facem in viata asta. Totusi am intalnit ideea si la un teolog ortodox, Sf Ignatie Brianceninov. El spunea ca daca suntem aici, nu se poate sa nu fi facut ceva rau inainte.

| Ironicnαme a răspuns:

Tu nu ai o viaţă acum? Nu?! Se vede.

| PreaDulcePreaFin explică (pentru Ironicnαme):

Nu, sunt vampir

| Ironicnαme a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Să îţi reamintesc că ai întrebat :,, Eista viata inainte e moarte?'', şi totuşi... tu ce trăieşti acum? Nu trăieşti VIAŢA? Moartea e după viaţă. -.-''''

| CălinPL a răspuns:

Ce? viata inainte de moarte. WHAT?

| Dan10079 a răspuns:

Daca nu iti dai seama, chiar acum traieste in ea.

| Crissu3005 a răspuns:

Pai inainte sa mori esti viulaughingSau tu esti zombie?

| PreaDulcePreaFin explică (pentru Crissu3005):

Eu sunt isus.

| DarthNiger a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Eu cred ca esti un prost si jumatate, iisus se scrie cu 2 de ii straight face boule.

| Maxim96 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Poti sa spui ca esti Isus, dar ca esti Hristos nu vei putea sa spui, caci unul este Hristos cel adevarat-viata cea fara de moarte care s-a pogorat la moarte pentru a ridica pacatele lumii.
Invierea Lui fiind incepatura noii veti vesnice si i-L lauda toata faptura cea vazuta si ea nevazuta:"Invierea Ta, Hristoase Mantuitorule, ingerii o lauda in ceruri si pe noi pe pamant ne invredniceste cu inima curata sa Te slavim. "
Mare este taina invierii Lui si necuprinsa de mintea omenesca:""În mormânt cu trupul, în iad cu sufletul, ca un Dumnezeu, în rai cu tâlharul şi pe scaun împreună cu Tatăl şi cu Duhul ai fost Hristoase, toate umplându-le Cel ce eşti necuprins".
Nu stiu alt Dumnezeu in afara de Dumnezeul Cel intreit in persoane si nedespartit!

| PreaDulcePreaFin explică (pentru DarthNiger):

Iisus se scrie cu doi de i, totusi numele lui a fost isus cu un singur i, pe mine sincer nu ma intereseaza faptul ca oamnii au decis sa ii schimbe numele, sa para mai interesant, eu ii voi folosi numele lui. Cat despre, prost si jumatate si boule... esti un crestin autentic... dragoste si iubire, nu?

| PreaDulcePreaFin explică (pentru Maxim96):

La fel a zis lumea si cand am venit prima data pe pamant, deci te iert fiule

| faringosept a răspuns (pentru DarthNiger):

Adica cu 4 de i?

| DarthNiger a răspuns (pentru faringosept):

Adica esti prost straight face

| faringosept a răspuns (pentru DarthNiger):

"Eu cred ca esti un prost si jumatate, iisus se scrie cu 2 de ii boule. "

tu vezi ce ai scris?
Esti comic rau.laughing

| Maxim96 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Inseamna ca esti antihrist.
Hristos a spus ca vor veni multi hristosi mincinosi si vor veni in numele lor, sa nu-i credeti, caci Fiul Omului va veni cu mare slava si putere pe norii cerului la sfarsitul veacului.

Nu se vede ca sa fii tu nici dulce si nici fin cu raspunsurile astea.Ce fel de dulce/fin esti tu?

| Crissu3005 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Si eu nu sunt impresionata... laughing

| DarthNiger a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Eu cred ca esti un ratat bun de nimic,te-ai nascut ca sa creasca populatia planetei, si da esti un bou si un prost, ai pus o intrebare aiurea si te crezi Iisus eu cred ca ai nevoie de doctor ai ceva la creier, si cretin e tactu distrus egoist ce esti, mai bine stergi intrebarea pentru ca te faci de ras mai rau decat esti.Si cred ca ar trebui sa inveti limba romana... apoi mai vorbim.

| DarthNiger a răspuns (pentru faringosept):

Si tu ratatule vad ca iti place sa fii bufon pe TPU, daca vrei sa atragi atentia du-te pe omegle sunt destui prosti ca tine, vad ca faci pe ''smecherul'' iti zic ceva noobule smecher inseamna de 2 ori prost si de 3 ori fraier, nu am chef de prosti ca tine sau ca idiotul ala, luati-va de mana si aruncati-va in apa ca traiti degeaba pe pamant.happy

| Hombre a răspuns (pentru faringosept):

"Esti comic rau."
Nu, e doar un prost care face pe desteptul.

| mariaalessandra a răspuns:

Asa cum sufletul pleaca din corp la un moment dat, asa a si venit, dar evident nu ne putem aminti nimic.

| cristeaflaviurafael a răspuns:

Pai draga mea sigur ca exista.