| bianca12maria a întrebat:

Fiind o credincioasa ar trebui sa cred in Bloody mary si alte prostii?

Răspuns Câştigător
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Tocmai tu le-ai numit "prostii".

Supertitiile sunt niste prejudecati care ar decurge din credinta în spirite bune si rele, în farmece si vraji, în semne prevestitoare, în numere fatidice (adica fixate de destin) sau în alte ramasite ale animismului si ale magiei; Din fr. superstition, lat. Superstitio.

Superstitiile au aparut pentru prima data în sânul religiilor pagâne. Aparitia superstitiilor în lumea pagâna se explica prin faptul ca pagânii obisnuiau sa caute raspunsul zeilor la întrebarile ce-i framântau prin observarea semnelor din lumea exterioara. Acestia credeau ca vor primi raspuns la litaniile lor prin observarea semnelor din natura, prin anumite semne exterioare din viata de zi cu zi.Bespre aceasta vom vorbi în unul din articolele urmatoare).

| Thunderstruck a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

De ce ar fi dumniezo mai adevarat decat superstitiile? Fiecare se bazeaza pe credinta si nu pe dovezilaughing.

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu,ar trebui sa crezi in Dumnezeu si in Isus Hristos.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ce-o avea una cu alta? In limba romana, crezi? Nu de alta, dar ii cam dai la gioale nescriind corect "prostii", cu 2 i.

| Inferno a răspuns:

Noi nu trebuie sa gandim, noi trebuie sa credem. Gandirea este pentru cei inteligenti, ce treaba avem noi cu ei.

| Zenicide a răspuns:

Maria Tudor sau Maria I a Angliei a fost fiica lui Henric VIII. A fost numita si Bloody Mary deoarece a comandat executarea a mai multor opozanti religiosi, Mary promovand catolicismul. De aici a primit numele Bloody Mary.
Era bine daca ziceai ca te referi la fantoma si nu la personajul istoric, pentru ca ai postat la categoria religie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e! Luati-va de mana! laughing

| TrentonChase a răspuns:

Daca esti credincioasa si nu esti una iporcita ar trebui sa crezi in toti zeii.

| bianca12maria explică:

Nu sunt atee si nu ai niciun drept sa ma numesti asa.