| TrăieşteClipa a întrebat:

Iisus nu a coborât de pe cruce ca nu a putut sau ca nu a vrut?

Răspuns Câştigător
| Ungureanu_Petru_2000 a răspuns:

Nu cred ca a vrut. ii era prea lene. voia sa fie in centrul atentiei

14 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu a vrut, dar nici nu a putut.
A avut puterea sa coboare, dar nu a vrut, Putea sa o faca, avea dreptul, pentru ca nu trebuie sa moara, El fiind fara pacat, iar moartea fiind plata pacatului, nu a vrut insa din dragste pentru intreaga omenire.
Pe de alta parte, nu a putut, pentru ca asa ar fi pacatuit, ar fi fost El in neascultare fata de Dumnezeu, si asta nu ii statea in caracter, pacatul nu era natura Sa, ca la noi oamenii. Cind Dumnezeu L-a trimis in lume, pe asta a mizat. Ca, datorita caracterului Sau, va alege sacrificiul suprem.

| TrăieşteClipa explică (pentru cristi202):

Un creator omnipotent nu are nevoie de jerfe si de circ ca sa ierte niste amarate de pacate.
Cine cere jertfe este un psihopat.

| Vali1234gahavjygjaka a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Isus a avut 3 roluri: primul sa invete oamenii despre Dumnezeu, iar ei sa duca acest lucru mai departe in toata lumea. Al 2-lea sa le ofere oamenilor impartasania, prin care sa fie iertati de pacate. Iar al 3-lea a fost sa intre in iad si sa sparga portile acestuia, iar pe ale raiului sa le deschida. Nu a vrut sa se coboare de pe cruce pentru ca stia ca acesta a fost planul lui Dumnezeu inca de cand s-a nascut, sa fie jertfit cu mult chin un om fara de pacat, si astfel sa fie iertat pacatul stramosesc, si portile raiului sa se redeschida pentru oameni, cum am mai spus. P.s in Biblie se specifica acest lucru.

| TrăieşteClipa explică (pentru Vali1234gahavjygjaka):

1.Nu exista pacat stramosesc.Crestinii cand au furat textele evreilor au inteles gresit.De fapt nu au inteles nimic. Evreii nu au conceptul de pacat stramosesc.
2. Iisus era Dumnezeu. Daca era omnipotent nu avea nevoie de circ ca sa faca ceva.
Daca era omniscient ar fi stiut ca urmasii sa-i o sa-i rastalmaceasca vorbele si in loc de pesti mai bine ar fi multiplicat niste Biblii originale, sau ar fi invatat sa scrie sa ne ramana ceva de la el.
Nu exista niciun text original din Noul Testament.
Exista copie dupa copie dupa copie,(7000 de copii) fara sa fie doua identice intre ele.
Iisus vorbea aramaica iar evangheliile au fost scrise in greaca de niste autori anonimi care nu cunosteau cultura iudaica si nici istoria evreilor.Mare preot era unul Iosif in acea perioada nicidecum Ana sau Caiafa cum abereaza un evanghelist.

| Vali1234gahavjygjaka a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Nu conteaza asta, religia a ramas in popor, iar Isus nu este Dumnezey, ci un om cu suflet Dumnezeiesc, copilul facut din Dumnezeu si din om. Si avea nevoie de atata "circ" pentru credinta oamenilor.

| danay72 a răspuns:

Nu a vrut. El a venit ca sa moara pentru noi.Ioan3:16

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Se putea coborâ de pe cruce, dar pentru ca Jerfa să fie primită şi păcatul nostru sters, El a trebuit să îndure tot.

| TrăieşteClipa explică (pentru Sabou_Gabriel_1995):

Daca el este Dumnezeu avea nevoie de tot circul ca sa ierte niste pacate?

| TrăieşteClipa explică (pentru Sabou_Gabriel_1995):

Vrajeala inventata de crestini.
Crestinii au furat dumnezeul si textele sacre ale evreilor.
Apoi din dumnezeu local l-au facut universal, i-au inventat un duh si un copil din flori cu o minora logodita cu un batran.
Un creator omnipotent nu ar fi avut nevoie de tot circul acesta.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Omul trebuia să vadă cât a suferit Stăpânul său pentru patimile sale. Dacă Dumnezeu ar fi sters toate păcatele fără Jerfă, omul ar fi avut îndoieli asupra iubirii lui Dumnezeu față de oameni şi față de toată creația Sa.

| TrăieşteClipa explică (pentru Sabou_Gabriel_1995):

Nimeni nu sterge niciun pacat, linisteste-te.
Asa te-au invatat de mic sa crezi.

| AdrianTzar a răspuns:

Nu a coborît pentru că nu mai erau liberi să nu creadă cei care L-au răstignit... Se vede până la ce nivel ne respectă libertate de a nu crede, și nici de a ne forța să credem.

| MentalDisorder2 a răspuns:

Nu a putut, cu cuiele alea in maini si picioare, nu prea poti laughing