| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti spune si mie la ce s-ar putea referi un concurs numit "Lumea intre sacru si profan" la care sa facem compuneri? funda

6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Draga mea am sa iti raspund aici la mesajul tau. Iata definitia credinteio gasesti la Evrei 11:,, Şi credinţa este o încredere neclintită în lucrurile nădăjduite, o puternică încredinţare despre lucrurile care nu se văd.
Rom 8. 24-25; 2Cor 4. 18; 2Cor 5. 7;
2 Pentru că, prin aceasta, cei din vechime au căpătat o bună mărturie.
Evr 11. 39;
3 Prin credinţă pricepem că lumea a fost făcută prin Cuvântul lui Dumnezeu, aşa că tot ce se vede n-a fost făcut din lucruri care se văd.
Gen 1. 1; Ps 33. 6; Ioan 1. 3; Evr 1. 2; 2Pet 3. 5;
4 Prin credinţă a adus Abel lui Dumnezeu o jertfă mai bună decât Cain. Prin ea a căpătat el mărturia că este neprihănit, căci Dumnezeu a primit darurile lui. Şi prin ea vorbeşte el încă, măcar că este mort.
Gen 4. 4; 1Ioan 3. 12; Gen 4. 10;
5 Prin credinţă a fost mutat Enoh de pe pământ, ca să nu vadă moartea. Şi n-a mai fost găsit, pentru că Dumnezeu îl mutase. Căci înainte de mutarea lui, primise mărturia că este plăcut lui Dumnezeu.
Mat 23. 35; Evr 12. 24; Gen 5. 22-24;
6 Şi, fără credinţă, este cu neputinţă să fim plăcuţi Lui! Căci cine se apropie de Dumnezeu trebuie să creadă că El este şi că răsplăteşte pe cei ce-L caută.
7 Prin credinţă Noe, când a fost înştiinţat de Dumnezeu despre lucruri care încă nu se vedeau, şi, plin de o teamă sfântă, a făcut un chivot ca să-şi scape casa; prin ea, el a osândit lumea şi a ajuns moştenitor al neprihănirii care se capătă prin credinţă.
Gen 6. 13-22; 1Pet 3. 20; Rom 3. 22; Rom 4. 13; Filip 3. 9;
8 Prin credinţă Avraam, când a fost chemat să plece într-un loc pe care avea să-l ia ca moştenire, a ascultat şi a plecat fără să ştie unde se duce.
Gen 12. 1-4; Fapt 7. 2-4;
9 Prin credinţă a venit şi s-a aşezat el în ţara făgăduinţei, ca într-o ţară care nu era a lui, şi a locuit în corturi, ca şi Isaac şi Iacov, care erau împreună-moştenitori cu el ai aceleiaşi făgăduinţe.
Gen 12. 8; Gen 13. 3-18; Gen 18. 1-9; Evr 6. 17;
10 Căci el aştepta cetatea care are temelii tari, al cărei meşter şi ziditor este Dumnezeu.
Evr 12. 22; Evr 13. 14; Evr 3. 4; Apoc 21. 2-10;
11 Prin credinţă şi Sara, cu toată vârsta ei trecută, a primit putere să zămislească, fiindcă a crezut în credincioşia Celui ce-i făgăduise.
Gen 17. 19; Gen 18. 11-14; Gen 21. 2; Luc 1. 36; Rom 4. 21; Evr 10. 23;
12 De aceea, dintr-un singur om, şi încă un om aproape mort, s-a născut o sămânţă în mare număr, ca stelele cerului, ca nisipul de pe malul mării, care nu se poate număra.
Rom 4. 19; Gen 22. 17; Rom 4. 18;
13 În credinţă au murit toţi aceştia, fără să fi căpătat lucrurile făgăduite; ci doar le-au văzut şi le-au urat de bine de departe, mărturisind că sunt străini şi călători pe pământ.,,
Credinta este cel mai important lucru in viata unui crestin.Si fara ea nu poti sa fii placut lui Dumnezeu.Credinta se uita la Dumnezeu iar sentimentele se uita la ceea ce se intampla in jurul nostru.Credinta isi pune speranta in caracterul lui Dumnezeu si in promisiunile Lui.Ca sa intelegi mai bine imagineaza-ti ca te afli cu un grup de oameni la marginea cascadei Niagara.Peste apa se intinde o franghie.Pe franghie sta un om cu o roaba.In roaba se afla un caine St.Bernard de o suta de kilograme. Te uiti cu uimire la omul care impinge roaba inainte si inapoi. Dupa cinci drumuri omul se intoarce cu fata spre multime si spune:,, Pot duce cu usurinta peste cascada un barbat si o femeie, in roaba aceasta.Ma credeti? Iti spui in sinea ta, da nici o problema! La urma urmei cei mai multi oameni ar cantari mai putin decat cainele acela urias si nici nu s-ar agita ca el.In timp ce aprobi cu convingere el se intoarce spre tine, iti arata roaba si spune:,, Urca-te in ea.,, Una este sa crezi ca Dumnezeu poate sa faca ceva; cu totul alta este sa te pui in situatia de a te incredinta in mana Lui.Asta este deosebirea dintre a crede cu mintea si a crede cu toata fiinta.

| shadovv a răspuns:

Http://www.scribd.com/doc/2543246/Mircea-Eliade-Sacrul-si-profanul

Dupa parerea mea cea mai fundamentala carte de teoretica religioasa.

| wagen a răspuns:

Este un concurs literar religios care are ca tema doua compuneri... o poezie si o compunere pe care tu trebuie sa o costruiesti maybe ca asa era p subiecte
este de 2 ore si trebuie sa stii multe din bilblie cv gen pilde... si eu particip maine sper ca te-am ajutat big hug funda?

| anonim_4396 explică (pentru wagen):

AA, mersi mult. Imi poti spune ce clasa esti tu? EU sunt a 6a si nu stiam de poezie si nici nu credeam ca trebuie sa stiu pilde sad Credeam ca trebuie sa fac o compunere despre credinta

| wagen a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si eu sunt in a6a dar sunt 2 compuneri din ce nea aratat doamna diriginta intr-un model... era o poezie care trebuia comentata cv de genu si era o pagina in care se spunea despre ce trebuie sa aiba fisa cu compunerea... dar este destul de greu pentru ca compunerea este de 20 40 de randuri iar poezia era de 15 30 de randuri si e cam mult

| wagen a răspuns:

Funda>?