| Moisie a întrebat:

Tinand cont de faptul ca Isus nu s-a numit niciodata Christos, intreb: Cand si cu ce ocazia a devenit Isus din Nazareth un Christos, adica un om UNS in functia de rege?
Vreau argumente luate din Biblie sau din realitatea istorica, si nu pareri personale?

Răspuns Câştigător
| iurii75 a răspuns:

Nu merge vorba de originea lui Isus, ci de faptul cand a devenit el "mesia" sau "cristos", care inseamna "uns".
P.S Nu te-a invatat mama-ta ca nu-i frumos sa vorbesti singur? sau esti greu de cap si pana nu-ti repeti de mai multe ori aceleasi lucruru - nu-ti intra in cap?

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Matei3:16,17

| milan9 a răspuns:

Raspunsul este unul singur: DIN VESNICIE. happy
Iata deci:
"Si tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI." - Miheia 5, 1

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

Gresit, Isus a devenit Mesia la botezul sau, cand a fost uns cu spirit sfant. Isaia 61:1 "Spiritul Domnului Suveran Iehova este peste mine, + pentru că Iehova m-a uns+ să le anunţ vestea bună celor smeriţi. + El m- a trimis să-i pansez pe cei cu inima frântă, + să le vestesc captivilor libertatea + şi prizonierilor deschiderea largă a ochilor,"
Matei 3:16 După ce a fost botezat, Isus s-a ridicat imediat din apă. Şi iată că cerurile s-au deschis+ şi el a văzut spiritul lui Dumnezeu coborând ca un porumbel+ şi venind peste el. + 17 Şi iată că din ceruri s-a auzit un glas+ care zicea: „Acesta este Fiul meu, + cel iubit, + pe care l-am aprobat". +
Faptele 10:38 38 despre Isus, care era din Nazaret, cum Dumnezeu l-a uns cu spirit sfânt+ şi cu putere şi cum el a străbătut ţara făcând bine şi vindecându-i pe toţi cei asupriţi de Diavol, + pentru că Dumnezeu era cu el. +

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

In raul Iordan Mantuitorul nu a primit nimic nou, ci doar o confirmare A CEEA CE EL ERA DIN VESNICIE: FIUL LUI DUMNEZEU.

Nu i s-a adaugat atunci vreo putere pe care El sa nu o fi avut cumva din vesnicie...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"cu ce ocazia a devenit"?

Raspuns: Nu a "devenit" peste noapte. El este din vesnicie. MESIA, Hristos – Fiul lui Dumnezeu este DIN VEŞNICIE.

Nimeni nu Îl poate confunda pe Dumnezeu cu creatura, cea pe care tocmai EL a CREAT-O:

- Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

- Ce spui de faptul ca profetul Isaia Îl numeste pe "Yahve" pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos): "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’...

| Moisie explică (pentru milan9):

Ce face profetul Isaia?
Esti beat sau ai innebunit? Profetul Isaia nu se refera la dulgherul Isus ci chiar la Yahve!
De unde dracu scoti asmenea prostii?

| Moisie explică (pentru milan9):

In primul rand Isus nu este Fiul lui Dumnezeu ci propriul sau fiu facut prin metode diabolice!
Sa afirmi faptul ca Isus este fiul lui Dumnezeu este o blasfemie la adresa lui Dumnezeu!
Este ca si cum ciobanul Bucur ar face sex cu Miorita lui cea draga, si monstrul cu cap de om dar cu coarne de tap si cu 4 picioare ca oaia, care se nascut din aceasta bicisnicie, ar fi considerata ca fiind om, de catre toate oile din turma Mioritei!
Tine minte, Isus NU este Fiul lui Dumnezeu pentru ca din povestea nasterii lui din Treime rezulta foarte clar cine este Tatal lui, si anume el insusi, nascut prin metode diavolicesti prin care tot el o lasa gravida pe viitoarea sa mama ca din aceasta sarcina sa se nasca chiar el insusi, adica Diavolul, fapt confirmat si de afirmatiile sale din Biblie, confirmate in Biblie de catre apostolii sai, dar mai ales de realitatea istorica interpretata in lumina versetului 8:44 din Ioan!

| Moisie explică (pentru iurii75):

Si de unde tragi tu concluzia va in Isaia 61: 1 este vorba de dulgherul Isus?
Scrie cumva asta sau si tu citesti printre randuri...adica acolo unde nu scrie nimic?
- Ce valoare au cuvintele unui cioflingar ca Matei care recunoaste ca a primit de la Isus Putere si Stapnirev peste Diavoli? A ajuns cumva cioflingarul Matei vreun Dumnezeu si eu sa nu fi stiut asta?
Dumnezeu nu unge crestinii ...decat eventual cu rahat...dar si ala turcesc, adica islamic!

| Moisie explică (pentru milan9):

Si de unde tragi tu concluzia ca versdetul din Miheia 5:1 se refera la dulgherul Isus? Sau nu ai tras ideea din Miheia ci din sticla cu prune puturoase?

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

Nu merge vorba de originea lui Isus, ci de faptul cand a devenit el "mesia" sau "cristos", care inseamna "uns".
P.S Nu te-a invatat mama-ta ca nu-i frumos sa vorbesti singur? sau esti greu de cap si pana nu-ti repeti de mai multe ori aceleasi lucruru - nu-ti intra in cap?

| milan9 a răspuns:

Cand profetii au facut referiri prin profetiile lor la "Mesia" ei au vorbit despre o persoana concreta care exista deja.
Fiul lui Dumnezeu NU a devenit "Mesia" pe parcurs dupa nasterea Sa, ci inca din momnetul caderii omului era hotarat lucru ca El avea sa se intrupeze pentru mantuirea oamenilor la "plinirea vremii".

| Moisie explică (pentru milan9):

Ce prostii vorbesti. prorocii nu au profetit niciodata faptul ca Dumnezeu va avea un fiu facut cu un om adica cu o maimuta hominida, ci au prorocit ca se va naste din sanul poporului evreu, candva in viitor, un REGE providential care va conduce poporul evreu catre libertate si bunastare si nu fii lui dracu sau lacu!
Fiul lui Dumnezeu, adica cel care voia sa-L detroneze a devenit DIAVOL, si in calitate de Diavol vedem ca se lauda in Apocalipsa ca omoara oamenii(adica le deschide usa mortii ca sa-i mantuiasca prin MOARTE si apoi ii primeste in Imparatia sa care este Iadul. in care vei ajunge si tu la randul tau pentru ca ti-ai vandut lui mintea, trupul si sufletul.

| Moisie explică (pentru milan9):

Ce prostii vorbesti!
Pai daca acea persoana exista deja, la ce era nevoie sa o proroceasca pentru viitor si sa o astepte?
Pai daca exista deja, de ce nu au pus-o imediat la treba si trebuiau sa o astepte 2000 - 3000 de ani?
S-o fi dus "dumnezeul"tau la birt sa traga una mica, si cat a baut dusca nu a observat ca au trecut 3000 de ani?
Tu chiar nu vezi ca prostiile debitate de tine incalca cea mai elementara logica?

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

Perioada aceea de 2000 de ani a fost in legatura cu asteptarea INTRUPARII MANTUITORULUI:
In cazul celor care nu sunt crestini asta tine de neînţelegerea Jertfei şi a ASUMĂRII "ROLULUI" pe care Fiul lui Dumnezeu l-a avut în lume.

Acest "ROL" asumat de bună voie SCHIMBĂ toate raportările Fiului către Tatăl, este asumarea unei "inferiorităţi" (care ţinea de firea umană asumată temporar ŞI NU DE CEA DIVINĂ! )

Dumnezeu Fiul este de aceeasi NATURA cu Tatăl, nicidecum inferior Tatălui.
În "ROLUL" ASUMAT DE BUNĂVOIE prin întrupare (în acelaşi timp rămânând şi Dumnezeu), El S-a jertfit şi S-a smerit, în faţa tuturor, a oamenilor, dar şi în raport cu Tatăl, pentru a duce până la capăt "rolul" asumării întregii umanităţi asupra Lui.