| anonim_4396 a întrebat:

In Biblie scrie ca vor fi semne inaintea sf. lumii,dar mai zice ca nimeni nu se va astepta, asta inseamna ca nu se vor mai intampla aceste semne?

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Nu. Mai degrabă oamenii aveau să ignore acele semne nedorind astfel să recunoască că ceea ce s-a profeţit în Biblie sa împlineşte.
2 Petru 3:3, 4 - Căci înainte de toate ştiţi că în zilele din urmă vor veni batjocoritori cu batjocurile lor, care vor umbla după dorinţele lor şi care vor zice: „Unde este promisa lui prezenţă? De fapt, din ziua în care strămoşii noştri au adormit în moarte, toate lucrurile continuă exact ca de la începutul creaţiei"!

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu,ci vrea sa spuna ca oamenii nu vor crede ca vor fi semne, la fel cum a fost in zilele lui Noe.

| sublime89 a răspuns:

Nimeni nu se va astepta sa vada semnele laughing

| Lizzu a răspuns:

Nimeni nu stie nimic. Nici macar o carte.

| ErrorFound a răspuns:

Si ia spune-mi tu mie, de ce n-am murit toti dupa cutremurul din 77? Sau dupa Hiroshima? Sau dupa Nagasaki? Sau dupa Cernobil?
Semne, semne si iar semne...Sunteti prea retarzi ca sa puteti vedea ceva.

| HueyFreeman a răspuns:

Stai linistit, n-avem sa-l mai apucam.

| Maxim96 a răspuns:

Putini vor crede si vor avea ochii deschisi ca sa-si dea seama ce se intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inseamna ce a spus mantuitorul cand a fost intrebat; cand se vor intampla toate acestea; in vremurile din urma, se vor intampla mari semne, in cer si pe pamant. putin credinciosilor? semnele timpului stiti a le citi pe cer, de va fi ploaie ori cer senin., dar semnele vremurilor nu stiti a le citi? bogdane? semnele si profetiile se implinesc.dar cei mai multi sanr orbi si nu le vad.ori fac precum strutul; le neaga cautandu-le explicatii stiintifice.nimic,rau,ei le vor explica dar le vor si suporta, fiindca nu de explicatii avem nevoie, ci de cai de rezolvare a unor mari probleme ale omenirii.

| BlackSulphur a răspuns:

Deci, daca ma apuc sa scriu pe o hartie de rulat varianta mea de sfarsut al lumii, inseamna ca se va intampla? Nu! Tot ce se va intampla va fi sa nu mai gandesc limpede dupa ce o consum (Desigur, cu ceva in ea), la fel cum patesc si crestinii dupa ce citesc biblia si o asimileaza.

| anonim_4396 explică (pentru BlackSulphur):

Problema e ca biblia, mai ales ultima care este o carte stereotipica asfel ca acele scrieri se aplica tuturor erelor, cand de fapt (presupusul autor) astepta sfarsitul in timpul sau.